Dijaspora: Odlična noć Bogdanovića i Zubca

Zanimljivih osam utakmica odigrano je sinoć u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta. Kako je sezona još mlada ekipe tek stvaraju svoj ovogodišnji identitet i uigravaju se kako bi što lakše stigle do zacrtanih ciljeva (doigravanje ili draft lutrija). Tako su neki favoriti sinoć izgubili već dobivenu utakmicu, a neke lutrijske momčadi uspjele su iznenaditi poput Atlante doma protiv Miami Heata. Hrvatski igrači i sinoć su nastupili (njih čak četvorica) pa ćemo pregled započeti i prvom utakmicom između 76ersa i Detroit Pistonsa.

U ranijem terminu ( 18:00 sati po našoj vremenskoj zoni ) snage su odmjerili domaći Philadelphia 76ersi (6-4) i Detroit Pistonsi (4-4) koji su, tipično za njih, dobro ušli u prvih par utakmica i nakon toga se ohladili. Pa ipak Blake Griffin i društvo mogu biti vrlo neugodni ako su raspoloženi i 76ersi nikako nisu smjeli podcijeniti protivnika. U odličnoj su formi na domaćem terenu gdje su još uvijek neporaženi (6-0). Tako je bilo i sinoć, utakmica je bila riješena već u drugoj četvrtini kad domaćini odlaze na 24 poena prednosti. Detroit je pokušao stići u drugom poluvremenu i imali su sjajnu seriju u trećoj (13-0) no ipak je Philly pokazala više kvalitete i održala veliku prednost. Na kraju je na semaforu pisalo 109:99 u korist domaćih za koje je opet sjajan bio tko drugi nego Joel Embiid s još jednim double-double učinkom (39 poena, 17 skokova) dok je uz njega najbolji bio veteran J.J. Redick sa 16 poena i 4 dodavanja. Embiid je do poluvremena imao 32 poena, a utakmica će ostati u pamćenju po ogromnom broju slobodnih bacanja (51 bacanje imala je Philadelphija, 10 manje Detroit) i užasnih sudačkih odluka. Loš šuterski niz nastavlja se za Darija Šarića koji četiri utakmice zaredom nije postigao više od 10 poena. Za 22 minute na parketu upisao je 5 poena (šut iz igre 2/6, dvica 1/2, trica 1/4), 4 obrambena skoka, 2 asistencije i izgubljene lopte. U zadnjih pet utakmica na prosjeku je od 6,6 poena uz 27% šuta iz igre i 20% šuta za tri. Zasada momčad 76ersa uspijeva kako-tako nadoknaditi njegove poene, no hoće li to potrajati vidjet ćemo i u idućoj utakmici koju igraju u gostima kod Brooklyn Netsa. Kod Pistonsa, kojima je ovo 4. poraz u nizu, najbolji je bio Blake Griffin s 38 poena, 13 skokova i 6 dodavanja. Oni u idućoj utakmici dočekuju Miami Heat.

Možda i rezultatski najzanimljivija utakmica odigrala se između domaćih Indiana Pacersa (7-3) i gostiju iz Bostona (6-3) koji su na utakmicu došli u dobroj formi s 4 pobjede u nizu. Od početka se nije činilo da će imati problema upisati i petu pobjedu, no klupa Pacersa vratila je stvari nazad na početak (kako to rade i cijelu sezonu). Boston se vidljivo još traži i kada Brad Stevens pronađe idealnu rotaciju u koje vrijeme i kada tko ulazi bit će još opasniji. Od sredine druge dionice igralo se koš za koš, a u zadnju se ušlo s rezultatom 72:72. Kyrie Irving do četvrte četvrtine ubacio je samo 9 poena da bi u zadnjih 6 minuta stavio tri trice dok su na drugoj strani uzvratili Oladipo i Bojan Bogdanović. Mogli su Celticsi stići do pobjede no 11 sekundi prije kraja Irving je promašio polaganje, a Oladipo u idućem napadu stavlja ključnu tricu za pobjedu 102:101. Oladipo je predvodio domaćine s 24 poena i 12 skokova (šut 6/18) dok je Bogdanović bio također odličan s 16 poena (šut iz igre 6/11, dvica 4/6, trica 2/5) uz 3 skoka, 1 asist, 2 izgubljene i 3 ukradene lopte za 23 minute na parketu. Kao i prošle sezone, odlično je ušao u sezonu i nadamo se da će češće pružati ovakve utakmice i biti konstantniji. Za Boston je najbolje odigrao Marcus Morris upisavši 23 poena i 6 skokova dok je Irving dodao 18 uz isti broj uhvaćenih skokova. Pacersi će iduću utakmicu imati odličnu provjeru u domaćoj dvorani protiv Houston Rocketsa dok će Celticsi mini turneju po zapadu početi na gostovanju kod Denver Nuggetsa.

Nakon strpljivog čekanja Ivica Zubac odlično je iskoristio minute na gostovanju svojih LA Lakersa (4-5) protiv Portland Trail Blazersa (6-3). Lakersi, koji su nakon lošeg ulaska u sezonu počeli igrati bolje, uzeli su pobjedu rezultatom 110:114. Ključna je bila 3. četvrtina koju su gosti dobili 32:16 i tako priveli utakmicu kraju. Ulaskom igrača s klupe (HartRondoStephensonZubacCaldwell-Pope) LA je razbio klupu Portlanda i početkom posljednje četvrtine razlike je već bila na 20 poena. Zubac je za 20 minuta upisao 9 poena (šut 4/5, slobodna 1/1) uz 8 skokova, 1 ukradenu i 2 izgubljene lopte. Posebno je agresivan bio u napadačkom skoku stvarajući probleme Portlandovoj obrani (uhvatio ih je ukupno 4) i mladom centru Zachu Collinsu. Najbolji u redovima gostiju bio je LeBron James s 28 poena, 5 skokova i 7 asistencija dok su Portland predvodili Damian Lillard (30 poena, po 4 skoka i asista) i C.J. McCollum (30 poena, 5 skokova i 4 dodavanja).

Dodajmo još da je Ante Žižić nastupio u teškom porazu Cleveland Cavaliersa protiv Charlotte Hornetsa 126:94 i za samo 4 minute upisao je 2 poena (šut 1/2 za dvicu) uz 2 uhvaćena skoka.