A1 Liga: Alkaru dalmatinski derbi, Šibenčani preko stotke

Četvrto kolo domaće A1 lige je iza nas, a u njemu nismo vidjeli previše iznenađenja. Najefikasniji su bili košarkaši Šibenika, koji su sa 106 ubačenih poena protiv Kaštela i vodeći po broju poena u jednoj utakmici u dosadašnja četiri kola. U dalmatinskom derbiju Alkar je savladao Split, Zabok je bio bolji od Škrljeva i tako momci u zelenim dresovima i dalje čekaju na svoju prvu prvoligašku pobjedu. Gorica je u svojoj dvorani savladala Jolly JBS, dok je jedinu gostujuću pobjedu upisao Zagreb protiv VROS Osijeka.

Kolo su u subotu u 18 sati u Velikoj Gorici otvorili košarkaši Gorice i šibenskog Jolly JBS-a. Nakon početnog vodstva domaćina, Bankari se do kraja prve dionice vraćaju u egal, a kroz drugu četvrtinu potpuno dominiraju, imajući u nekoliko navrata i dvoznamenkastu prednost, da bi na koncu prvog poluvremena rezultat glasio 34:41.

U dva navrata početkom treće četvrtine gosti ponovno odlaze na prednost od dvije znamenke, ali se sredinom dionice domaćini vraćaju u susret. Mate Mrva u 33. je minuti ubacio jedno slobodno bacanje za prednost gostiju 64:69 i tu je njihova igra stala. U sljedećih šest minuta domaćin je ubacio 19, a primio svega četiri poena, odjurio na dvocifrenu prednost i mirno zaključio utakmicu pobjedom 93:84.

Najbolji strijelci u domaćim redovima su s po 19 poena bili Davor Konjević i Marko Petrović, a Borna Kapusta dodao je 15 uz pet asistencija. Kod gostiju je 23 poena ubacio James Washington, a 15 Ozren Pavlović.

Zabok je predvođen Domagojem Vukovićem i novim pojačanjem Chrisom Warrenom stigao do vrijedne domaće pobjede nad Škrljevom, koji je na gostovanje u Bedekovčinu stigao oslabljen za neigranje prvog strijelca i skakača momčadi Jasmina Perkovića. Osim minimalnih 6:7 nakon tri i pol minute igre, rezultat je na semaforu tokom cijele utakmice svijetlio u korist Zaboka, a kroz dobar dio treće četvrtine razlika je iznosila i preko 20 poena. Tek je opuštanje domaćina na kraju susreta dozvolilo košarkašima Aramisa Naglića približavanje na ugodnih 72:63 na kraju susreta.

Vuković je s 20 koševa i sedam skokova bio najbolji pojedinac susreta, a Warren je bio drugi dvoznamenkasti Zabočanin sa 14 postignutih poena. Kod Škrljeva se s 13 poena i čak pet ukradenih lopti istaknuo Roko Rogić.

Jedinu gostujuću pobjedu ubilježili su košarkaši Zagreba, koji su na gostovanju u Osijeku i bez ponajboljeg igrača Jakova Vladovića slavili sa 64:67. Bila je to tijesna i neizvjesna utakmica od samog početka, u kojoj su se Brokeri i Mravi često mijenjali u vodstvu, a najveća prednost bila je ona iz druge minute, kada je Zagreb vodio 2:9. Na kraju susreta su ipak nešto veće iskustvo i kvaliteta gostujućih igrača, ali i promašena slobodna bacanja košarkaša trenera Vladimira Krstića, donijela Zagrebu pobjedu.

Ivan Batur zabio je 15 poena za pobjednike i time bio njihov najbolji strijelac, ali malu prevagu su ipak radili igrači pod košem, ponajprije Antonio Vlaić s 12 poena i 11 skokova te Miralem Halilović s 10 ubačaja, 14 uhvaćenih skokova i četiri dodavanja. Kod domaćina je 18 poena ubacio Matej Karlović, a 12 je, uz deset skokova dodao Miše Diminić.

Derbi kola igran je u Sinju, gdje su u ne do kraja ispunjenoj dvorani domaći košarkaši Alkara sa odličnom obranom i konačnih 78:62 pobijedili Split. Domaćini su do prvog vodstva stigli koncem prve četvrtine, a na prvi odmor otišlo se rezultatom 17:17. Drugi dio Sinjani su otvorili serijom 9:2, taman kada su Maligani, koji i dalje prosvjeduju protiv klupske uprave, napustili dvoranu, a odličnu drugu dionicu zaključili su velikim vodstvom 43:28. I do kraja susreta bila je to jednosmjerna utakmica u kojoj su domaćini u nekoliko navrata otišli i na preko 20 poena prednosti, da bi s pet uzastopnih poena u završnici Žuti smanjili na konačnih 78:62.

Stjepan Tešija ubacio je 14 poena te tako bio najbolji strijelac domaćina i cijelog susreta, dok su za Split po 11 poena ubacili Domagoj Filipović i Bruno Markulin.

Još jedan dalmatinski dvoboj igran je na šibenskom Baldekinu, gdje su košarkaši Šibenika s uvjerljivih 106:82 isprašili Kaštelane. Ovih 24 poena razlike još je i dobro za momčad Kaštela, koja je nakon 19 minuta već bila na 20 (52:32), a deset minuta kasnije i 30 poena zaostatka (84:54). Dvije minute prije kraja susreta Domagoj Vrkić ubacio je za najvećih +36 (106:70), ali opuštena igra domaćina do kraja susreta dozvolila je gostima da smanje zaostatak na donekle prihvatljiviju razliku.

Svi igrači Šibenika upisali su se u strijelce, a od čak sedmorice dvoznamenkastih istaknuli su se Roko Badžim i Domagoj Bašić sa po 14 ubačaja te Teo Petani s 12 poena i šest asista. Za goste je 19 poena ubacio Nikola Došen, a 14 je dodao Pavao Blažević.

MVP kola: Domagoj Vuković (KK Zabok) – 20 koševa, 7 skokova, 4 asistencije

Strijelac kola: James Washington (KK Jolly JBS) – 23 koša

Asistenti kola: Josip Gulam (KK Jolly JBS), Teo Petani (GKK Šibenik), Aljoša Šarac (KK Vrijednosnice Osijek) – 6 asistencija

Skakač kola: Miralem Halilović (KK Zagreb) – 14 skokova