Zagrebu i šesta pobjeda u A1 ligi

Kako se i očekivalo, Zagreb je dobio Križevce 83-67 u posljednjoj utakmici prve hrvatske lige koja se igrala ovog vikenda. Iako izgleda kao velika prednost, Mravi su se sve do posljednje četvrtine mučili i nisu uspjeli kontrolirati utakmicu kako su željeli.

U jučerašnjim utakmicama Osječki sokol je na krilima dobre igre Brune Šundova upisao važnu pobjedu na gostovanju u Dubrovniku, a Alkar je još i dobro prošao u Rijeci. Kvarner 2010 je vodio i s 30 poena razlike, a na kraju utakmice bio je bolji za samo 14. Brođani su bez Rimca, Massambe, Blajića, Toromana i Batine izdržali jedno poluvrijeme u Dardi, a Vrijednosnice su na kraju ostvarile uvjerljivu pobjedu od 84:62. U Šibeniku je Jolly došao do očekivane pobjede protiv Zaboka, na kraju je bilo 84:70.

[rezultat id=76]

Križevci su otvorili utakmicu košem Marina Zrnića, ali Mravi uzvraćaju preko Ante Krapića. Utakmica se igra koš za košem, a Križevci uspijevaju držati taj prvi koš prednosti sve to šeste minute kada Tomislav Petrović tricom daje domaćinima prvu prednost 14-13. Minutu kasnije Petrović zakucavanjem donosi +4, ali Patrick Rembert brzo vraća utakmicu na početak. Trica Andrije Hrkača završava prvu četvrtinu i daje Križevčanima tri poena prednosti pred malim odmorom. Drugi dio prvog poluvremena otvara Miralem Halilović sa šest uzastopnih poena i odvodi Zagreb na 24-21. U 14. minuti Hrvoje Sertić ponovo vraća utakmicu u neizvjesnost, a dvije minute kasnije Rembert ponovo dovodi goste u vodstvo. No Mravi brzo odgovaraju i serijom 7-0 odlaze na 37:31. Michael Perry James slobodnim bacanjem odvodi Mrave na odmor s pet poena prednosti.

Igrači Marina Zirduma bolje otvaraju drugo poluvrijeme i vraćaju se na samo jedan poen zaostatka, 43-42. Nakon trice Filipa Bašljana nismo vidjeli koš dvije minute, a onda Perry James zabija novu tricu i vodi Mrave na sedam poena prednosti. Križevci dižu tempo i polako se počinju vraćati u utakmicu, Hrkač zabija za 51-48, a minutu kasnije Ivan Grgat zabija slobodna bacanja za 52-50. U posljednju četvrtinu Zagreb odlazi sa 7 poena prednosti zahvaljujući trici Perry Jamesa.  Zagreb je pokazao kako ne želi izgubiti ovu utakmicu i posljednju četvrtinu drži u potpunoj kontroli. Najbliže što su se Križevčani uspjeli približiti bilo je 58-54 krajem 32. minute, ali od tada Mravi odlaze na 9 poena prednosti koje drže sve do kraja utakmice, a najveću prednost imali su upravo na kraju utakmice i to 83-67.

Najbolji kod domaćina bili su Perry James s 27 poena i Petrović s 20 ubačaja, a dobru partiju pružio je mladi Karlo Žganec koji  je upisao 2 koša, ali i 15 skokova i 4 asistencije. Kod gostiju je najuspješniji Grgat s 15 poena i Svoboda s 10. Zagreb je ovom pobjedom učvrstio svoje prvo mjesto, dok su Križevčani pali na peto.

[rezultat id=74]

Osječani već na početku utakmice daju na znanje da ih zanima samo pobjeda. Na isteku treće minute već  vode s 11:4 (sedam poena Tonija Brnasa) i primoravaju trenera Dubrovnika Ivana Vujičića da pozove prvi time-out. I u nastavku gosti koriste dominaciju u visini i lako zaustavljaju napade domaćina. U sedmoj minuti tricom Brnasa sokoli prvi puta imaju dvoznamenkastu prednost (18:7) koju održavaju do devete minute kada Mislav Perić s pet vezanih koševa i Marko Proleta s tri ubačaja uspijevaju smanjiti na samo 25:22. U posljednjoj minuti događaju se problemi za Zorana Helbicha. Brnas, igrač koji je do tada dao više od pola koševa svoje ekipe, radi četvrti prekršaj i mijenja ga Zvonimir Tucaković. Perić već u sljedećem napadu smanjuje na minimalnu prednost, a malo kasnije s dvije trice i svojim 20. košem dovodi Dubrovnik u vodstvo. Nakon toga ga duže vrijeme Osječani uspijevaju zaustaviti, ali ipak u posljednjem napadu postiže četvrtu tricu za 45:39 na poluvremenu.

Na početku drugog poluvremena razigrao se Bruno Šundov i sa šest vezanih poena izjednačuje, a Ivan Tomeljak ponovo dovodi u vodstvo goste primoravši klupu Dubrovnika da zatraži minutu odmora. Nakon toga gosti nastavljaju gdje su stali te na krilima iskusnih Šundova i Tomeljaka rade veliku seriju te u 27.minuti vode 47:57. Slijedi loša igra domaćina, svaki pokušaj Gospara da se vrate u igru je neuspješan, a početkom posljednje dionice Šundov postiže tricu za 58:69. Domaćini su se minutu prije kraja poenima Luke Pešuta približili na samo 6 poena zaostatka (82:88), ali za preokret nije bilo snage ni vremena. Završilo je pobjedom gostiju 84:90

U redovima pobjednika najbolji su bili Šundov s 19 poena i 9 skokova, Tomeljak s 14 koševa i 8 asistencija i Brnas s 15 koševa (13 u prvoj četvrtini), dok su kod domaćina najefikasniji bili Perić s 28 poena (23 u prvom poluvremenu) i Luka Pešut sa 17 poena.

U idućem kolu Dubrovnik putuje u goste protiv Đure Đakovića, a Osječki Sokol dočekuje šibenski Jolly.

[rezultat id=78]

Đuro Đaković je prije gostovanja u Baranji imao dugo putovanje u Kumanovo i natrag. Umorni i zgužvani od podužeg boravka u autobusu te s nizom ozlijeđenih igrača (Marko Baković, Brice Massamba, Marko Batina, Josip Blajić) uspjeli su parirati domaćinu samo 20 minuta.

Domaćin je koševima Mate Peraice i Josipa Glavinića poveo s 4-0, a trener gostiju već u trećoj minuti mora izmijeniti Batinu, ponajboljeg igrača Đure Đakovića, koji više ne ulazi do kraja utakmice. Od tada Đurinci cijelu utakmicu igraju s tri, a ponekad i četiri zaštićena igrača na parketu. Matej Kljajić,  Baković (i jedan i drugi 1993. godište), Dominik Šamija (1994.) i Pavao Matuško (1995.) uz iskusnog Matu Šarliju pružaju odličnu igru i četvrtinu završavaju s pet poena prednosti (23:17). U drugih deset minuta Brokeri igraju bolje u obrani i pogotkom Stipe Tešije u 15. minuti prelaze u vodstvo (26:25). U posljednjoj minuti Mirza Hrnić s pet vezanih poena odvodi Vrijednosnice na 39:33, ali Kljajić tricom smanjuje na 39:36.

U nastavku Brokeri predvođeni Hrnićem i Perajicom već  nakon četiri minute igre odlaze na dvocifrenu prednost i stječe se dojam da su uspjeli slomiti Brodsku mladost. Polaganjem Hrnića Vrijednosnice odlaze na do tada najveću prednost od 15 poena razlike, a u posljednjih 10 minuta ulaze s rezultatom 62:50. U posljednjem periodu dolazi do izražaja kvaliteta i iskustvo domaće momčadi i igrači Senada Muminovića lagano privode utakmicu kraju i pobjeđuju s 84:62. S ovom pobjedom Vrijednosnice imaju polovičan učinak, tri pobjede i poraza, baš kao i Brođani kojima je ovo treći poraz u nizu. Brokeri u sljedećem kolu idu na vrući teren u Sinju, a Brođani konačno ne putuju duže vrijeme, u subotu u Vijušu dočekuju fenjeraša Dubrovnik.

Hrnić (20) i Peraica (17) bili su najraspoloženiji kod pobjednika, a poražene su predvodili Šarlija (16), Baković (14) i Kljaić (13).

[rezultat id=77]

Košarkaši Kvarnera pravo su osvježenje ovogodišnje A1 lige,  nastavili su pozitivan niz i upisali petu prvenstvenu pobjedu. Ovoga puta bolji su bili od Alkara kojemu je to četvrti prvenstveni poraz, a treći u nizu.

Od samog početka Kvarner je dominirao, dobar u napadu, a odličan u obrani. Nakon par uvodnih minuta imaju prednost 11:2. Zakucavanjem Josip Surina diže publika na noge i završava prva četvrtina rezultatom 27:11. U početku druge dionice Sinjani su se dobro držali, ali onda počinje razdoblje kao i u prvoj četvrtini. U napadu jalovo, u obrani prozirno. Riječani se potpuno odvajaju, slijedila je serija 13-4, a tricom Antonia Bobana na poluvrijeme se odlazi rezultatom 47:21.

U nastavku Riječani ne popuštaju i podižu prednost. Nakon serije 15-3,  vrlo brzo stvaraju i najveću prednost na utakmici od 33 koša (61-28). Momčad Kvarnera počinje se opuštati i Sinjani to iskorištavaju. Do kraja susreta rade seriju 25:3 i smanjuju konačan rezultat na za njih odličnih 69:55.

Kvarner su predvodili Škifić (14) i Radić  (13), a kod Alkara je jedini dvoznamenkast bio Matić (12).

[rezultat id=75]

Košarkaši Jolly Jadranske banke su protiv Zaboka ostvarili treću pobjedu u prvenstvu. Zabok je bolje krenuo u utakmicu, prvih deset minuta su riješili u svoju korist rezultatom 27:21 i do polovice druge četvrtine su vodili. Tada se budi Ronald Ross i do kraja četvrtine domaćin ima prednost od 8 poena (48:40).

Zabok u drugo poluvrijeme postavlja zonu. S dva vezana ubačaja Andra Anzulovića gosti smanjuju razliku i četvrtinu završavaju s obećavajućih 60:56 za Jolly. U posljednjih deset minuta Zagorci su postigli prvi koš, ali nakon toga doživljavaju potop. Domaćin je napravio seriju od 16-0 uz 12 poena u nizu Luke Petkovića i nakon toga utakmica je bila riješena. Konačni rezultat je 84:70 za Šibenčane.

Na parket se konačno vratio i mladi reprezentativac Hrvatske i kapetan Jollyja Tomislav Gabrić. Nakon duže pauze zbog operacije krajnika ušao je u posljednjih 30 sekundi.

Ross je postigao 25 poena, Petković 19, a Marijan Čakarun 11.  Robert Lež je s 21 košem bio najbolji kod Zaboka.