A2 Centar: Gorici poraz, odgođena proslava naslova

Tri kola prije kraja prvenstva Gorica je imala priliku i matematički osigurati naslov prvaka, ali poražena je na domaćem terenu od Samobora. Iz igre je otpala Dubrava koja je teško stradala na gostovanju kod Bosca. U debiju kola Hermes Analitica svladala je Mladost te tako ostala sama na drugom mjestu kao jedina momčad koja još ima teoretske šanse zapapriti vodećoj Gorici. Fenomenalan je bio Ivan Penić koji je ubacio čak 38 poena.

Što se tiče borbe za ostanak, poprilično je jasno da iz lige ispada Podsused. U sljedećem kolu na njihov teren dolazi Rudeš te bi pobjedom većom od četiri razlike održali nadu da će i dogodine biti u drugoligaškom društvu. Ipak, teško da ćemo vidjeti taj scenarij jer bi domaćin zatim morao slaviti u preostala dva dvoboja protiv Gorice i Dubrave, a Rudeš biti poražen od Gorice i Maksimira.

Zrinjevac – Podsused 92:73 (26:18; 49:34; 72:58)

Zrinjevac: Skokna 3, Junaković 32, Obrvan, Kumanović, Tomić 6, Zadravec, Slavica 17, Gabrić 17, Lučić, Božinović 2, Maričević, Arapović 10.
Podsused: Jesenko 6, Dragozet, Anić 6, Nemec 8, Grabarić 10, Novosel 2, Brčina 17, Vukoja 5, Harapin 14, Gluhak, Smolčić 2, Katić 3.

Zrinjevac je očekivano slavio protiv Podsuseda te time osigurao ostanak i gurnuo protivnike prema B ligi. Martin Junaković ubacio je 32 poena i predvodio je svoju momčad do pobjede 92:73. Igrači Ivana Kapova kontrolirali su susret svih 40 minuta, a pobjeda niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Goste je predvodio Brčina sa 17 ubačaja.

Bosco – Dubrava 98:78 (17:20; 42:49; 68:62)

Bosco: Reljanović, Stojić, Kuga 4, Anzulović 8, Mikić, Linde, Mujkanović 2, Knez, Mijić 36, Bubalo 26, Čulek 20, Vuković 2.
Dubrava: Škara 5, Perić 11, Jović 14, Kopanja 4, Nimac 2, Mikulić, Tomas 12, Jurković 10, Kos, Pavlović 20, Marić, Grgat.

Dubrava je upisala drugi uzastopni poraz. Ovaj put poraženi su na gostovanju kod Bosca. Iako su vodili na poluvremenu u drugom dijelu doživjeli su pravi potop. Damir Mijić odigrao je utakmicu karijere ubacivši 36 poena, Ante Bubalo zabio je 26, a Filip Čulek 20. Kod gostiju koji su nastupili bez ozlijeđenih Ivan Grgata, Oršanića, Bešlića i Vodopije najefikasniji je bio Ozren Pavlović s 20 poena. Valja napomenuti kako je Grgat napustio momčad s istoka Zagreba i prešao u prvoligaša Križevce.

Hermes Analitica – Mladost 99:88 (27:21; 49:42; 72:67)

Hermes Analitica: Ivanešić, Marcelić 12, Mandić, Stanić 16, Berljafa 3, Penić 38, Šunjić, Perković 11, Gazić 2, Rajić 17.
Mladost: Mikšić 6, Šabić 5, Đurinović, Vučić 17, Zebić 15, Pešut 11, Lončar, Gašpert 2, Solomun 16, Živko 16.

U derbiju kola Hermes Analitica je svladala Mladost. Vodio je domaćin čitav susret, a u zadnjoj četvrtini su mirno priveli utakmicu kraju. Fenomenalan je bio Penić s čak 38 poena, a slijedio ga je Julijan Rajić sa 17. Kod gostiju Vučić je ubacio 17, a Solomun i Živko po 16. Ovom pobjedom domaći su ostali, barem teoretski, u utrci za naslov prvaka.

Maksimir – Kaptol 78:68 (23:15; 42:36; 55:50)

Maksimir: Kragulj 9, Grgurić 4, Anić 6, Šutalo 8, Kravos 25, Stojanović 9, Gogić 15, Karmelić 2, Vukičević , Stipanović, Lacić, Krajačić.
Kaptol: Češkić 4, Baričević 28, Petrović, Ražov 2, Andrijević 2, Gašpar 2, Poslek, Božić H. 17, Helbich 11, Salopek, Ljubičić.

Maksimir je na domaćem terenu bio bolji od Kaptola. Utakmica je protekla s blagom prednošću domaćina koji nikako nije uspijevao prelomiti utakmicu. Ipak, problema u završnici nije bilo te su upisali očekivano slavlje. Kravos je predvodio pobjednike s 25 poena, a kod Kaptola najefikasniji je bio Alan Baričlević s 28.

Gorica – Samobor 74:84 (20:21; 45:41; 57:62)

Gorica: Majcunić 14, Gazić, Grill 3, Lasić, Herendić 2, Kuga, Tušek 10, Papac 9, Pašalić 13, Vujević, Primorac 11, Urli 12.
Samobor: Levanić B, Vranić 2, Gionccheti 13, Mandalinić 1, Šilobod 23, Levanić H. 4, Nakić 21, Šuvaković 6, Belamarić, Gašparac 12, Inbert, Guteša 2 .

Samobor je priredio iznenađenje kola svladavši prvoplasiranu Goricu u gostima. Domaći su vodili na poluvremenu 45:41, ali nakon izlaska iz svlačionica bolji je bio Samobor. Marko Šilobod s 23 poena bio je najefikasniji kod gostiju, a pratio ga je Mihovil Nakić s 21. Za vodeću momčad prvenstva Majcunić je bio najefikasniji s 14. Prva od četiri meč lopte nije iskorištena, a u sljedećem kolu Gorica ide na noge odličnom Zapadu.

Rudeš – Zapad 69:97 (18:19; 35:42; 53:64)

Rudeš: Markusi 7, Gržinić 1, Radman 3, Jelaska, Galić 13, Majić 2, Zadro 1, Prgomet 16, Dmitrović 6, Lu.Ljubičić 2, Štirjan 2, Čutuk 16.
Zapad: Smiljanić 3, Zadravec 14, Turić 8, Slivonja, Markočić 19, Marić 9, Krešić 6, Čar 9, Čolak 14, Buljević 6, Ivšić 1, Pavković 8.

Zapad je u gostima deklasirao Rudeš. Domaćin se držao u utakmici prvo poluvrijeme, ali u nastavku nije imao šanse. Markočić je predvodio pobjednike s 19 poena, a Zvone Čutuk i Ljubo Prgomet za Rudeš su upisali po 16.

Zaostala utakmica 18. kola

Mladost – Maksimir 79:69 (12:20; 31:37; 50:59)

Mladost: Mikšić 6, Šabić 8, Đurinović 2, Vučić 20, Zebić 3, Pešut 15, Lončar, Gašpert 12, Solomun 10, Živko 13.
Maksimir: Kragulj 16, Krajačić, Anić 4, Krištić, Stipanović, Šutalo 11, Kravos 2, Stojanović 13, Gogić 17, Karmelić 3, Vukičević 3, Lacić.

Zbog gostovanja juniora Cedevite u Beogradu na izlučnom turniru juniorske Eurolige bio je odgođen susret Mladosti i Maksimira. Na krilima Vučića (20 poena) i Luke Pešuta (15 poena) domaćin je upisao pobjedu. Vodili su gosti gotovo čitav susret, ali onda su u zadnjoj četvrtini poraženi čak 29:10. Prvi strijelac prvenstva Ivan Gogić ponovno je bio najefikasniji kod Maksimira sa 17 poena.

Parovi 20. kola: Podsused – Rudeš, Zapad – Gorica, Samobor – Maksimir, Kaptol – Hermes Analitica, Mladost – Bosco, Dubrava – Zrinjevac.