A2 Istok – Fantastični Kordić i Kalaica

U županijskom derbiju pred dobro popunjenim gledalištem, uz odličnu atmosferu i igru, Vinkovci su slavili protiv Vukovara s 116:106. Vinkovčane su do pobjede predvodili odlični Filip Kordić (31) i Sandro Kalaica (30) u utakmici bez produžetaka sa postignutih 222 koša. Belišće je projurilo i kroz Županju, a Olimp je odigrao još jednu neizvjesnu utakmicu.

Vinkovci – Vukovar 116:106 (28:29, 60:63, 93:84)

Neporaženi Vinkovčani su u derbiju 6. kola ugostili Vukovarce, ekipu koji je do ove utakmice upisala samo jedan poraz. Utakmica je pružila sve ono što ljubitelji košarke priželjkuju i što ih privlači u dvorane. Na kraju mogu biti svi zadovoljni, protagonisti kao i gledatelji. Nažalost, kapetan Vinkovčana Tomislav Kentržinski je u borbi za loptu zaradio  težu ozljedu što je pokvarilo raspoloženje u domaćem taboru.

Već početak utakmice je navijestio neizvjesnu utakmicu s puno koševa. Igrala se brza, napadačka košarka s puno dalekometnih šuteva, prednjačio je raspoloženi Hrvoje Tustonjić. Domaćine je predvodio u subotu nezaustavljivi Filip Kordić koji je predstavljao nerješivu zagonetku za goste. Trener Sanjin Kalaica je već u petoj minuti bio prisiljen zamijeniti Borisa Dugandžića, svog ponajboljeg igrača zbog tri osobne pogreške.  Vukovarci su koristili svoju porednost pod košem i četvrtinu su završili s minimalnom prednošću od 29:28. Početkom druge četvrtine Vinkovčani se uspijevaju odlijepiti na 10 poena razlike, ali nakon toga slijedi nekoliko izgubljenih lopti Arijana Došena što koriste Vukovarci i preko raspoloženog mladog Kneževića (1996) ponovo prelaze u vodstvo i završavaju poluvrijeme s 63:60. U ovih deset minuta ubačeno je čak 65 pena!

U prvih pet minuta gosti predvođeni Tustoničem, Danijelom Katavićem i Markom Tadićem preuzimaju inicijativu i kontroliraju rezultat, dok domaćina u utakmici drži Kordić. U četvrtoj minuti dolazi do nesretne ozljede Kentrežinskog i činilo se tada da je Vukovar u odličnoj situaciji, imali su plus pet i još veću dominaciju u reketu. Od tog trenutka Vinkovčani igraju za svog kapetana i agresivnom igrom u obrani uspijevaju zaustaviti Vukovarce. U napadu fantastični Sandro Kalaica uz pomoć Kordića i probuđenog Došena preokreću rezultat, a dvije minute prije kraja i osiguraju vrijednu pobjedu.

Utakmica je na trenutke bila pod naponom i nervozna, ali uz korektne momčadi koji su se međusobno uvažavali. Vinkovčane su predvodili Kordić (31), Kalaica (30), Došen (27) Kentrežinski i Dino Peraica (8), dok su u momčadi Igora Modaleka dobru igru pružili Tustanić (32, Katavić (23), Knežević (17) i Tadić (16).

Županja – Belišće 55:78 (8:18, 14:42, 37:60)

Belišćani su u utakmicu krenuli maksimalno ozbiljno i već na poluvremenu su imali prednost od 42:14 ne dopuštajući domaćinu dvoznamenkasti broj koševa na kraju četvrtine. U 36 minuti je razlika bila visokih 36 poena, a nakon ulaska svih igrača s klupe Županjci su smanjili na, za njih, pristojan zaostatak u ovoj utakmici.

Belišće, za koje nije igrao Gorana Vidakovića, je odigralo odličnu obranu što potvrđuje utakmica bez koševa Filipa Oršolića, najboljeg strijelca Županje u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Goste su predvodili Marko Soldo sa 28 postignutih poena (8 od 11 trica svoje momčadi) i Nikola Peternek sa 16. Kod domaćina dvoznamenklasti su bili Josip Mitrović (12) i Ivan Stjepanović (11).

Meteor Đakovo – Vrijednosnice Osijek 74:65 (29:21, 41:33, 61:51)

Vrijednosnice Osijek, momčad koja igra van konkurencije ligu, u Đakovo je doputovala s mladim sastavom koji je predvodio bivši član Meteora i do ove utakmice prvi strijelac lige Antun Hrkač. Od igrača koji su u fokusu Senada Muminovića igrao je još Robert Kujundžić te Luka Šarić, a ostatak ekipe je sačinjavala kompletnu kadetska petorku Darde (1997. i mlađi).

Domaćin je krenuo zakucavanjem Krešimira Kruljca, a nakon što su mu se priključili Davor Mikulić i Krešimir Herceg vrlo brzo su ostvarili osjetniju prednost. Četvrtinu završavaju s devet poena prednosti, a na poluvrijeme s poenom manje (41:33).

Mikulić zbog ozljede u nastavku seli na klupu što gosti koriste i smanjuju na samo pola poena zaostatka (51:52). Ipak, Đakovčani se s ozbiljnijom i boljom obranom ponovo vračaju na pristojniju prednost koju drže do ulaska mladih igrača Vinka Šuška i Stjepana Hajdukovića (1999) kada gosti smanjuju zaostatak na konačnih 74:65.

Pobjednike su predvodili iskusni Herceg i Kruljac s po 20 poena te Mikulić koji je upisao 18. Robert Kujundžić s 14, Hrkač s 13 i Šarić s 10 poena bili su najbolji kod gostiju iz Darde.

Olimp Inspekt ING – Požega 86:84 (28:23,46:49, 70:69)

Olimp Insekt je odigrao još jednu neizvjesnu utakmicu. Za razliku od prošlog vikenda u subotu su upisali svoju prvu pobjedu u sezoni. Predvođeni Ivanom Lozančićem, svojim najboljim igračem, pobijedili su Požegu rezultatom 86:84.

Oslabljeni Požežanin su nakon minusa u prvoj četvrtini odigrali odlično drugu i na odmor su otišli s vodstvom od 49:46. Do kraja utakmicu prolazi u rezultatskoj neizvjesnosti uz dvoboj Lozančića i Slavena Solde, najboljih pojedinaca na parketu. Osječani ipak pobjeđuju s 86:84 uz Lozančićev učinak od 26 poena. Na drugoj strani 28 poena Solde nije bilo dovoljno da Požežani dođu do druge pobjede.

A2 Stat

Poredak | Najbolji strijelci lige | Najbolji strijelci kola | Sljedeće kolo

Belišće i Vinkovci su vodeći bez poraza, u subotu u Belišću u 19 sati u direktnom dvoboju će odlučivati o tituli jesenskog prvaka A2 lige. Vukovar ima omjer pobjeda i poraza 4-2, Meteor 3-2, a Vrijednosnice su na polovičnom učinku. Olimp, Županja i Požega imaju jednu pobjedu dok ju Virovitica još nije upisala.

Listu strijelaca od ovog kola predvodi Herceg (Meteor) s prosječnih 23 poena. Dalje slijede Soldo (Požega) s 22,6, Hrkač (Vrijednosnice) 21,8, Došen (Vinkovci) 21,6, a na 5. mjestu je Katavić s 21,5 poena po utakmici. Ovo kolo najuspješniji je bio Tustonjić s 32, dok su Kordić i Kalaica iz Vinkovaca postigli 32, odnosno 31 poen.

Rezultati:

Suci: Krunoslav Peić i Hrvoje Pencinger (oba Slav.Brod), Opunomoćenik: Branislav Orešković (Županja)
Vinkovci: Primorac 2, Sertić 2, Pezer, Vuić 2, Dugandžić 7, Kalaica 30, Kentržinski 8, Čičić, Vučetić, Peraica 8, Kordić 31, Došen 26
Vukovar: Koljaja 2, Pravdić, Madžar 10, Boras 6, Knežević 17, Tustonić 32, Tadić 16, Katavić 23, Pejaković, Kapović, Duspara

Suci: Ivan Holik (Slav.Brod) i Dražen Kurtušić (St.Slatinik), Opunomoćenik:Željko Koški (Osijek)
Olimp Inspekt ING: Stojanović 7, Nađ 7, Barić, Lozančić 26, R.Lončar, Komadina 16, Došen, Lukenda, Vuković 14, A. Lončar 2, L. Novaković 14
Požega: Pejnović 14, T.Alerić 6, Rich 9, Milevoj 8, leko 2, I. Alerić, Štivičić, Plešić 11, Čališ 6, Soldo 28

Suci: Boris Knez i Pavle Kukić (oba Požega),  Opunomoćenik: Igor Ivić (Đakovo)
Meteor Đakovo: Budimir, D.Susak 7, Peran, V.Susak, Petrović 4, Herceg 20, Kruljac 20, Tadić 5, Grgić, Hajduković, Mikulić 18, Žeravica
Vrijednosnice Osijek: R.Kujundžić 14, M. Kujundžić 4, Jakić 4, Blažević, Radetić 2, Jovanović 1, Turalija 7, Šarić 10, Hrkač 13, Buljubašić 2, Barišić 3, Žulj 2

Suci: Želimir Tresoglavić i Vedran Lesko (Oba Osijek), Opunomoćenik: Goran Vrh (Vinkovci)
Županja: Bilić 5, Mitrović 12, M. Oršolić, Babogredac, Mihaljević 11, Lucić 7, Stjepanović 11, Labrtić 9, Bačić, F. Oršolić, Pastović, Kopić
Belišće: T. Gradinjan 5, N. Gradinjan, M. Soldo 28, Čamagajevac 5, Peternek 16, Hartman, A. Soldo, Preglej 7, Vezmarović, Dogan 11, Markota 6