A2 Istok: Požega slavila u Đakovu, Belišće u Vukovaru

U šestom kolu neporažene ekipe Istoka imale su teška gostovanja. Na kraju je Belišće prošlo Vukovar, a Požega se provukla u Đakovu.

Borovčane su s individualnim učincima došli do bodova u Virovitici, Oriovčani su očekivano pobijedili Sokolove, kao i Županjci mlade Brokere. U derbiju začelja Vinkovčani su nakon više od godinu dana upisali pobjedu.

Đakovo – Požega 92:93 (26:20, 46:43, 72:71)

Hrkač 30, Radoš 22, Kruljac 17, Ma.Češkić 13; Pezer 23, Soldo 20, Norac 21, Čališ 18

Đakovčani su upisali i drugi poraz u prvenstvu. Nakon što su u prvom kolu na svom parketu bili kratki tri koša protiv Rekorda, u posljednjom su na istom mjestu minimalnom razlikom izgubili od Požege.

U odličnoj košarkaškoj predstavi gledatelji su imali prilike pratiti kvalitetnu i neizvjesnu utakmicu. Bolje je krenuo domaćin i nakon prvih deset minuta su imali prednost od šest koševa. Do poluvremena gosti uspostavljaju ravnotežu, sustižu domaćina i na veliki odmor odlaze sa samo tri poena minusa (43:46).

U drugom dijelu se nastavlja ravnopravna borba. Na završetku treće četvrtine Đakovčani su imali vodstvo 72:71, a pred kraj utakmice Požežani su vodili pola koša. U posljednjim sekundama susreta Krešimir Kruljac je imao priliku dovesti svoju ekipu do pobjede, ali njegov šut nije završio pogotkom.

Đakovo je predvodio trojac Antun Hrkač (30), Tomislav Radoš (22) i Kruljac (17), a u pobjedničkoj ekipi istakli su se Darko Pezer (22), Branimir Norac (21), Slaven Soldo (20) i Antun Čališ (18).

Vukovar – Belišće 67:72 (9:16, 22:31, 48:45)

Raić 18, Kovačević 9, Dugandžić 7; M. Soldo 14, Preglej 13, Markota 12, T. Gradinjanin 11

Nakon poraza u prvom kolu protiv Vrijednosnica (van konkurencije), Belišćani su nanizali pet pobjeda i pomalo neočekivano nastavljaju borbu za prvo mjesto drugoligaškog istoka. Utakmicu tvrdih obrana i s malo poena bolje su otvorili crveni koji su Vukovaru za deset minuta dozvolili samo devet poena. Igrači Antuna Katalenića zadržali su inicijativu i do poluvremena na koji su otišli s obećavajućih 22:31.

U nastavku domaćin kreće s presing igrom po cijelom terenu što je rezultiralo totalnim preokretom. Domaća ekipa nemilice je “krala” lopte crvenima, koji nekoliko napada za redom nisu uspjeli prenijeti loptu preko centra. Vukovarci su  prvi puta na utakmici poveli krajem treće četvrtine i izgledalo je kao da je preokret na pomolu, a nakon petog prekršaja Marka Mikulića Belišće je bilo na pragu poraza. U završnici slobodna bacanja su se izmjenjivala sa jedne na drugu stranu, a tu je Belišće bilo koncentriranije i smirenije.

Jedini raspoloženi kod Vukovara bio je Mario Raič koji je ubacio 18 poena, a kod Belišća Marko Soldo postigao je 14, Kristijan Preglej 13, Damir Markota 12 i Toni Gradinjan 11.

Posljednji puta Vinkovčani su upisali bodove protiv Virovitice, u utakmici prošlosezonskog drugog kola koja se igrala sredinom listopada 2013. godine. Taj post su prekinuli u derbiju začelja protiv Olimpa. Bez obzira na to što su Osječani bili oslabljeni neigranjem Ivana Komadine, sigurna pobjeda bi mogla povratiti odavno izgubljeno samopouzdanje mladoj momčadi iz Vinkovaca.

Domaćin je dominirao od prve minute, a posebno dobro je odigrao prvih dvadeset. Ozbiljna obrana i momčadska igra je rezultirala visokim vodstvom. U drugoj četvrtini je Olimp uspio postići samo dva poena, oba iz slobodnih bacanja. Utakmica je riješena u uvodu drugog poluvremena kada su Vinkovčani otišli na +33.

Stjepan Pezer (22), Jure Primorac (20), Hrvoje Beljo (15) i Domagoj Ćorić (11), uz visok obrambeni doprinos preostala tri igrača, su bili dvoznamenkasti u pobjedničkom sastavu koji je u odsustvu prvog trenera vodio Dragan Kordić.

Borovo su do pobjede u Virovitici vukli Mihael Bekavac (34) i Danijel Katavić (28) koji su vezano postigli skoro sve poene u momčadi Damira Volodera.  Rekord Tim je s pet dvoznamenkastih očekivano na svom parketu savladao Osječki sokol, a Županja je u utakmici van konkurencije savladala mladu momčad Vrijednosnica.

Najbolji istok

Sljedeće kolo vodeći ne bi trebali imati velikih problema. Požežani (6-0), dočekuju Viroviticu (2-3), Belišće (5-0), Vinkovce (1-4), Đakovo (4-2) gostuje kod Olimpa (0-5). Najneizvjesnija utakmica se očekuje u Vukovaru gdje igraju Borovo i Rrekord Tim. Preostali parovi su Vrijednosnice – Vukovar i Osječki sokol – Županja.

Rezultati u strijelci 6. kola

Virovitica – Borovo 74:88  (18:25,19:25,18:27,19:21)
Virovitica: Golub 8, Pavlović 9, Lulić, Ferenčević 15, Vajagić 5, Jedinak, Šutalo 7, Zadravec 9, Brezovački 4, Beljan 17, Lukač, Tomašević
Borovo: Đerić, Ravkić, Gošak 8, Katavić 28, Knežević, Bekavac 34, Rajšić 5, Stanković 3, Pejić 2, Pušić 8

Rekord Tim – Osječki sokol 78:65 (23:15,20:18,18:16,17:16)
Rekord Tim: L.Grgić, Kovačević 12, T.Grgić 10, Teskera 6, Barbir 2, Sekulić, Jozić 16, Jošić 13, F.Grgić 8, Galić 11, Matuško.
Osječki sokol: Đukić 4, Bašić 2, Ostojić 8, Radojčić, Došen 16, Hofman 2, Boras 12, Šarić 16, Ćosić, Kovač 5

Županja – Vrijednosnice Darda 83:71 (20:14,13:22,31:17,19:18)
Županja: Bilić 14, Mitrović 20, Gvozdić 3, Bačić, Maskaljević 3, Rešić 5, Stjepanović 20, Kuprešak, Tomić, Oršolić 7, Smajić 9, Bušić 2
VROS: Ilić 2, Mišić, Šarac 14, Buljubašić 4, Jakić 24, Zagrajski, Stanojlović, Vincetić 10, Petrić, Žulj 17

Vukovar – Belišće 67:72 (9:16,13:15,26:14,19:27)
Vukovar: Raić 18, Mandić 7, Kajba 2, Duspara, Kovačević 9, Banić 2, Peraica 9, Mesić 1, Ragač, Pejaković, Kapović, Dugandžić 7
Belišće: N.Gradinjanin, Blažević 7, A.Soldo, Nađ 8, Vidaković, Petovari, Markota 12, Mikulić 7, Preglaj 13, Vezmarović, M.Soldo 14, T.Gradinjanin 11

Vinkovci -Olimp Inspekt-ING 78:53 (18:14,18:2,26:17,16:20)
Vinkovci: Ćorić 11,  Pezer 22, Beljo 15, Primorac 20, Tikvić 1, Filipov, Kentržinski 5, Škof 4
Olimp: Stojanović 11, Majer, Lončar 5, Lozančić 9, I. Novaković, Petković 4, Bagarić 1, Lukenda 2, Sokol 2, Lončar 12, L. Novaković 7

Đakovo – Požega 92:93 (26:20,20:23,26:28,20:22)
Đakovo: Budimir, Mi.Češkić 3, Hajduković 5, Ma.Češkić 13, Dumenčić 2, Tokić, Kruljac 17, Sokolović, Radoš 22, Blažević, Marjanović, Hrkač 30
Požega: Kojanović 3, Lovrić, Rich 6, Soldo 20, Pezer 23, Abramović 2, Jozić, Čališ 18, Bušić, Norac 21, Gorjanac