A2 Istok: Vukovar, Borovo i Đakovo s po dvije pobjede

Najneizvjesnija utakmica 2. kola A2 lige Istok igrala se u Đakovu gdje su gosti iz Požege u posljednjim minutama došli na minimalni zaostatak. I u Vukovaru je bilo zanimljivo, domaćin je  slavio protiv Rekorda s 17 koševa viška ostvarivši pobjedu tek u posljednjoj četvrtini.

U ostalim utakmicama nije bilo velikih napetosti. Mladi Virovitičani su se dobro držali u Vinkovcima, Borovo je pregazilo Županju, Belišćani su upisali sigurnu gostujuću pobjedu protiv Olimpa, a Osječki sokol je također bio uvjerljiv u srazu s mladom ekipom Vrijednosnica.

Vukovar – Rekord Tim 87:70 (18:24,36:47, 62:61)

Vukovar: Kordić 19, Dugandžić 19, Mandić 15, Tustonjić 14, Pejaković 12, Peraica 6, Tadić 2, Kapović, Madžar, Kovačević, Knežević, Duspara.
Rekord Tim: Čelebija 26, Kovačević 14, P. Matuško 12, Teskera 8, Čorić 6, Čuljak, Bradić 4, Miljak, Brezić, Jozić, A. Matuško.

Rekord Tim je već u prva dva kola pokazao da puca na sam vrh istoka. Prevođeni Brunom Čelebijom zadali su puno muka Vukovaru na njegovom parketu. Oriovčani su na poluvremenu imali 11 koševa prednosti, a u posljednjih deset minuta ušli su s minimalnom prednošću. Vukovarci u četvrtom dijelu koriste dužu klupu, prelaze u vodstvo i do kraja utakmice ostvaruju visoku prednost. Posljednju četvrtinu domaćin je dobio s 25:9.

U pobjedničkoj ekipi Filip Kordić i Boris Dugandžić su postigli po 19, Marko Mandić je dodao 15, Hrvoje Tustonić 14, a Aleksandar Pejaković (1996) 12 koševa. Pored Ćelebije (26) istaknimo u gostujućem sastavu Igora Kovačevića (14) i Pavla Matuška (12).

Đakovo – Požega 82:75 (21:22, 46:40, 67:55)

Đakovo:  Kruljac 18, Omazić 18, Katavić 15, Herceg 13, Mikulić 7, Budimir 5, Ćurić 6, D. Šušak, V. Šušak, Rechner, Krpan, Grgić.
Požega: Pletenik 25, Milevoj 15, Abramović 14, Benić 8, Rich 5, Čališ 4, Bušić 2, Štivičić 2, Musil-Todorović, Hofman, Pejnović, Bilandžija.

Gosti iz Požege su bolje otvorili utakmicu, nakon dvije minute poveli su 10:4, a polovinom četvrtine tricom njihovog najboljeg igrača Ivana Pletenika vodili su s devet poena (16:7). Ipak, ponajviše zahvaljujući Danijelu Kataviću koji je u tom dijelu ubacio devet koševa, Đakovčani vračaju prednost, a do poluvremena i povećavaju na 46:40.

U drugom poluvremenu domaćin igra agresivniju obranu, a u fazi napada Darko Mikulić je otvarao vanjske šuteve za Krešimira Kruljca i Zvonimira Omazića što donosi momčadi Marjana Petrovića vodstvo od 12 poena prednosti. Kad se činilo da će domaćin rutinirano privesti utakmicu kraju Katavić dobiva četvrtu osobnu, a nakon toga zbog prigovora i tehničku što je otvorilo priliku da se Požega vrati u utakmicu. Gosti su se sasvim približili dvije minute do kraja (74:72), ali više od toga nije išlo.

Kruljac i Omazić su ubacili po 18, Katavić je postigao 15, a Krešimir Herceg 13 poena. Pletenik je s 25 koševa i 12 skokova predvodio goste, Vjeko Milevoj je ubacio 15, a Leon Abramović 14.

Vinkovci – Virovitica 76:61 (18:21, 38:28, 58:50)

Vinkovci: Kentržinski 17, Kondaš 13, Škof 12, Pezer 12, Ćorić 10, Došen 7, Boras 3, Papac 2, Vuić, Cota, Širić, Matak.
Virovitica: Golub 17, Pavlović 15, Ferenčević 14, Vajagić 7, Šutalo 5, Pocrnić 2, Vuković 1, Batan, Šalgaj, Petrović.

Vinkovčani su po prvi puta igrali domaćinsku A2 utakmicu izvan njihovog Košarkaškog doma Lenije. Mladu momčadi Virovitice dočekali su na parketu obližnje Ekonomske škole koja pruža neusporedivo bolje uvjete za igranje i gledanje košarke.

Simpatična gostujuća ekipa dobro je ušla u utakmicu i kontrolirala je rezultat sve do polovine druge četvrtine kada su igrači Tomislava Popovića serijom 8-2 prešli u vodstvo. Taj dio je domaćin dobio 20:7 za obećavajući rezultat na poluvremenu od 38:28. Domaćin je u par navrata imao priliku da prelomi utakmicu, ali gosti su ih skoro do kraja držali budnima. U prvih pet minuta posljednjeg dijela odličnu igru pruža kapetan Tomislav Kentržinski koji odvodi svoju momčad do sigurne pobjede,

U sastavu pobjedničke ekipe bilo je pet igrača s dvoznamenkastim učinkom. Pored Kentržinskog (17) to su bili i novopristigli Dražen Kondaš (13) te Mislav Škof (12) Stjepan Pezer (12) i Domagoj Ćorić (10). Vatroslav Golub je za Virovitičane postigao 17, Antonio Pavlović je ubacio 15, a Marin Ferenčević 14.

Borovo – Županja  75:49 (16:17, 41:29, 61:32)

Borovo: Škrlec 17, Gošak 14, Bekavac 13, Pušić 12, Đerić 7, Rajšić 5, Atanacković 3, Bekić 2, Hummel 2, Vidović,  Stanković.
Županja: Mitrović 17, F. Oršolić 17, Stjepanović 5, Bilić 5, Smajić 2, Kopić 2, Mihaljević 1, Živković, D. Oršolić, Jurilj,  Baotić.

Borovo je protiv Županje lakše nego što je to očekivao došao do pobjede. Pred svojim navijačima je pobijedio s 75:49 i sada se s Vukovarom i Đakovom nalazi na vrhu poretka A2 lige istok. Županjci su čak vodili prvu četvrtinu, no nakon toga su u potpunosti izgubili igru. U trećem dijelu postižu samo tri koša, a od težeg poraza ih je spasio trener Damir Voloder davši veću priliku svim igračima.

Igor Škrlec je s 17 koševa bio najučinkovitiji kod domaćina, Tomislav Gošak je postigao 14, Mihael Bekavac 13, a Dario Pušić se zaustavio na 12 ubačaja. Filip Oršolić i Josip Mitrović s po 17 poena bili su najuspješniji kod Županje.

Olimp Inspekt ING – Belišće 60:80 (17:24,32:43,44:64)

Olimp: Stojanović 13, Tankosić 12, Novaković 12, Buljubašić 9, Ćosić 7, Rakitić 3, A. Lončar 2, Lukenda 2, Andrić, Čuljak, Trogrlić,  R. Lončar.
Belišće: Preglaj 22, Vidaković 15, Mikulić 15, Gradinjan 11, Lipovac 6, Dogan 5, Čamagajevac 4, Soldo 2, Petovari, Vezmarović, Blažević, Ikić.

Belišćani su od samog početka susreta dali do znanja da su kvalitetnija ekipa, kontrolirali su rezultat i povećavali prednost do kraja trećeg dijela.

Kristijan Preglej je na kraju bio najučinkovitiji s 22, Goran Vidaković i Marko Mikulić su postigli po 15, a Nino Gradinjanin je upisao 11 poena. Stojanović (13), Tankosić (12) i Novaković (12) su bili dvoznamenkasti u sastavu Osječana.

Vrijednosnice Osijek – Osječki sokol 65:96 (16:26, 30:47, 51:67)

Vrijednosnice: R. Kujundžić 18, Barišić 13, Žulj 10, M. Kujundžić 10, Šarac 8, Turalija 4, Došen 2, Jakić, Stanojlović, Tutavac, Ilić.
Osječki sokol: Raić 30, Uljarević 13, Grgić 12, Vuković 12, Sarić 10, Kovač 10, Škrinjarić 4, Katavić 4, Radojčić 2, Matković, Radoš, Bašić.

Nakon jedne A1 sezone, Osječki sokol se vratio u staro poznato A2 društvo. Umjesto igranja protiv prve ekipe Vrijednosnica, jučer je odigrao utakmicu van konkurencije protiv druge momčadi iz Darde.

Na krilima  Marka Raića (30) je upisao sigurnu pobjedu, a istaknimo i 13 poena mladog (1998) Karla Uljarevića. Baranjce je predvodio Robert Kujundžić (18), Luka Barišić (1998) je upisao 13, a Antonio Žulj (1997) 10 poena.

Preostala je još utakmica iz prvog kola između Osječkog sokola i Virovitice koju je odgodio Povjerenik lige. U 3. kolu igraju: Belišće – Vukovar,  Rekord Tim – Đakovo, Požega – Vinkovci, Županja – Olimp, Osječki sokol – Borovo i Virovitica – Vrijednosnice II.

11. Danijel Katavić (DJA) 2 31  15,5

*Kriterij za strijelce koji mora biti ispunjen je odigranih 50% utakmica. ** Vrijednosnice igraju van konkurencije