A2 Jug: Dubrovnik i u nižem rangu nastavio s porazima

Osim nastupima na zapadu Hrvatske, nova natjecateljska drugoligaška sezona ovog je vikenda započela i na njenom jugu, a već prvo kolo donijelo nam je nekoliko zanimljivih i neočekivanih rezultata.

Otvaranje sezone možemo nazvati i pomorom favorita, pošto su dva od tri bivša prvoligaša i kandidata za ulazak u najviši rang, Dubrovnik i Sonik Puntamika, poraženi na samome startu, a poraz je doživio i četvrti bivši prvoligaš iz ovog natjecanja – Trogir. No, krenimo redom.

Jazine – Cetina 89:80 (16:25; 41:39; 65:53)

Jazine: Čiklić 28, Jeličić 2, Bulić 2, Rutar, Krstić 7, Josipović 10, Mihoč 4, Mlinar 10, Baričević 3, Ivanov 5, Vladović 18.

Cetina: Žaper, Macan 17, Bru. Šipić 15, Vukasa, Dukić 11, Bra. Šipić 4, Bilobrk 15, Knezović-Žuro 10, Grizelj, Ćurković 8.

U maloj dvorani Sportskog centra na zadarskom Višnjiku zanimljivu utakmicu odigrale su domaće Jazine i gosti iz Trilja, momčad Cetine. Triljani su odlično ušli u susret i nakon prvih deset minuta poveli sa 16:25, ali domaćin se do poluvremena budi i na odmor odlazi s prednošću 41:39. Već je sam početak nastavka susreta, kada je domaćin odjurio na dvoznamenkastu prednost, dao naznačiti da će bodovi ipak ostati u Zadru. Do kraja utakmice gosti su uspjeli smanjiti zaostatak na jednu znamenku za konačnih 89:80.

Jazine su za novu sezonu zadržale osovinu momčadi, a u ovom, kao i na nekoliko sljedećih susreta, neće moći računati na Marka Atelja, koji ima rupturu mišića. Da će biti pojačanje pod košem već je u prvoj utakmici najavio Nikola Vladović, ubacivši 18 koševa i radivši veliki nered nižim centrima gostiju. Ipak, nije on bio najbolji strijelac Jazina, već je po dobrom starom običaju tu ulogu dobio Roko Čiklić, ubacivši 28 poena.

Gosti u novu sezonu ulaze oslabljeni za svojeg prošlogodišnjeg najboljeg strijelca Luku Klaricu, koji je preselio u redove Kaštele Ribola, ali su iz Alkara stigli Joško Ćurković i Marko Macan. Upravo je Macan sa 17 ubačaja bio njihov najraspoloženiji igrač, a dva poena manje ubacili su Jakov Bilobrk i Bruno Šipić.

Ribola-Kaštela – Mislav 96:69 (31:10; 52:30; 76:46)

Ribola-Kaštela: Delić, Odak 4, Rašetina 19, Biočić 12, Vručinić 6, Rančić 16, Režić 16, Bender 15, Žižić 8, Požgaj, Blažević, Špralja.

Mislav: Mamić, Biuk, Josipović, Jeličić 14, Jakoliš 11, Petrašić, Maras 11, Delaš 4, M. Cvitković 12,  M. Cvitković, Šarac 13, Šustić 4.

Kaštelani su već u prvom ovosezonskom susretu pokazali da bi se na njih itekako trebalo računati pri krojenju vrha ljestvice. U klub se iz Dubrovnika vratio Stipe Režić, Damir Rančić igrat će za Kaštelu do pronalaska inozemnog angažmana, a pred početak sezonu pristupnicu su potpisali Dragan Bender i Toni Žižić, čime Kaštelani zasigurno dobivaju najbolje zaštićene igrače u ligi. U takvim uvjetima bilo je samo pitanje s koliko će razlike stradati gosti iz Podstrane, a konačnih 27 razlike je bolje nego što je u nekim dijelovima susretima izgledalo.

Ivan Rašetina je s 19 koševa predvodio domaćine, a Rančić i Režić dodali su po 16. Kod prošlogodišnjih prvaka B1 lige Jug istaknuli su se Duje Jeličić s 14 i Petar Šarac s 13 poena.

Trogir – Sukošan 79:87 (18:23; 38:46; 58:73)

Trogir: Bjegović 24, Kuliš 4, Barać, Jurić, A. Bilić 19, J. Bilić, I. Bilić 7, Mihaljević 9, Roso, Stipanović, Šipić 16, Želalija.

Sukošan: Dijan, Mrkić 14, Dražević, Knežević 7, Krešan 13, Dević 7, Vukičević 3, Vrkić 4, Perić 17, Jurica 2, Bašić, Špaleta 20.

Trogirani, koji su prošle sezone u posljednjem kolu izborili opstanak, u novu su sezonu ušli s porazom, a krvnik je jedan od prošlosezonskih najugodnijih iznenađenja lige, momčadi Sukošana. Gosti su vodili od samog početka do kraja susreta, ne dopustivši domaćinima značajnije približavanje i ugrožavanje vodstva.

Junior Zadra na posudbi Marko Špaleta vodio je Sukošance s 20 poena, a sa 17 ga je pratio još jedan posuđeni igrač Zadra Jure Perić. Kod domaćih se istaknuo povratnik iz Maroka Đuro Bjegović s 24 ubačaja, a najbliži pratitelj je s 19 bio Ante Bilić.

Solin – Dubrovnik 95:70 (20:22; 43:32; 77:43)

Solin: Bralić 2, Vuković 24, Ibrišimović 14, Cvitanović 6, Vulić, Baković 15, Milanović 11, Vukšić 7, Jerikić 1, Barišić, Lozančić 15, Bulić.

Dubrovnik: Sarić 3, Šeparović, Dubelj 21, Radulović 2, Vidović, Meštrović 2, Marin 20, Katić 12, Habul 2, Lucić 6, Kotlar, Kušt 2.

Dubrovčani su nastavili tamo gdje su stali – porazom. Prošle su sezone neslavno ispali iz A1 lige, rušivši podosta negativnih rekorda, a ako se po jutru dan poznaje onda ih čeka još jedna turbulentna sezona. Utakmica u Solinu bila je neizvjesna samo prvih desetak minuta, a parcijalnih 57:21 koje su domaćini izgradili kroz drugu i treću četvrtinu odvelo ih je na ogromnih 34 poena razlike (77:43) na ulasku u posljednjih deset minuta. Do kraj susreta Gospari su uspjeli ublažiti poraz, ali to sigurno neće zamaskirati njihovu lošu igru.

Ivan Vuković predvodio je Solinjane s 24 poena, a Frano Baković i Tomislav Lozančić dodali su po 15. Kod gostiju su najefikasniji bili junior Petar Dubelj s 21 košem i Hrvoje Marin s jednim manje.

Omiš Galeb – Sonik Puntamika 85:75 (19:29; 43:41; 67:56)

Omiš Galeb: Kalajžić 19, S. Babić 9, Bačak 2, Zadro, Grizelj 10, Vuko 12, Penović 13, Bokšić, Džapo 18, Ćosić, Radoš 2, Zemunik.

Sonik Puntamika: Mičić, Anđelić 2, Ivanić 2, Gligora 19, Bulić 13, Marin 2, T. Dražović 13, J. Dražović 9, Jadrijev, Longin, Zrnić 15, Šoba.

Omišani su pobjedom nad favoriziranom Sonik Puntamikom najavili da će i u ovoj sezoni biti tvrdi orah svima i da zasigurno neće nikome lakoćom prepustiti bodove. Gosti iz Zadra odlično su otvorili susret i nakon deset minuta vodili s 19:29, ali ostatak susreta u potpunosti je pripao domaćinima, koji na kraju zasluženo slave 85:75.

Mate Kalajžić s 19 i Josip Džapo s 18 poena predvodili su domaćine, dok Puntamičanima nisu pomogle ni dobre partije Lovre Gligore i Marina Zrnića, koji su ubacili 19, odnosno 15 koševa.