A2 Jug: Jazine-Arbanasi prvaci!

Pao je zastor i na ovu sezonu A2 lige Jug. Prvak je momčad Jazine-Arbanasi, koja je u međusobnom dvoboju za prvo mjesto na svom parketu porazila košarkaše Mislava sa 69:55. Na posljednje mjesto se na koncu pozicionirao Trogir, koji unatoč istom broju bodova ima negativan međusobni omjer s Adriatic-Splitom. Ipak, još nije poznato hoće li Trogir ispasti iz lige, odnosno ispasti će ukoliko se Jazine-Arbanasi ne kvalificiraju u A1 ligu, a sukladno tome jedan ili dva prvoplasirana kluba iz B1 lige trebali bi biti promovirani u viši rang. Kažemo trebali bi, jer se ne sjećamo kada je posljednji puta stanje na ljestvici dirigiralo broj i sastav lige za sljedeću sezonu, a pošto također postoje naznake da bi neki od ovosezonskih drugoligaša mogli otkazati nastup u sljedećoj sezoni. Ali, o tom potom.

Mala dvorana sportskog centra na zadarskom Višnjiku bila je gotovo ispunjena do posljednjeg mjesta u utakmici sezone – direktnom dvoboju za plasman u kvalifikacije za A1 ligu. Jazine-Arbanasi na krilima su Roka Čiklića vrlo dobro ušli u utakmicu, gosti su igrali nešto ravnomjernije u napadu, ali nedovoljno dobro i na prvi se odmor odlazi s prednošću domaćina 20:17, uz 11 poena najboljeg zadarskog igrača. Druga četvrtina bila je u najmanju ruku negledljiva. Domaćin je promašio nekoliko otvorenih šuteva i još više zicera, ali niti gosti iz Podstrane nisu bili puno više raspoloženiji. No, njihovih je 11 ubačaja bilo dovoljno da na veliki odmor odu s prednošću 26:28. Jazine su puno odlučnije ušle u nastavak susreta i vrlo brzo vratile prednost na svoju stranu, a kada je proradio i zaštićeni Toni Jelenković, košarkašima Mislava više nije bilo spasa.

Na kraju 69:55 za momčad trenera Nevena Plantaka, uz 30 poena Čiklića i 16 Jelenkovića, koje je sve svoje poene ubacio u drugom poluvremenu. Kod Mislava je Josip Grizelj ubacio 17 poena, a Aljoša Maras se zaustavio na 14, od čega svega tri u drugom poluvremenu.

Bivši prvoligaš Dubrovnik je sa 70:64 pobjedom nad Sukošanom završio sezonu i time se plasirao na solidno peto mjesto, dok su njihovi gosti iz mjesta nedaleko Zadra na koncu osmi. Kod Gospara je 20 poena ubacio Husnija Habul, a za Sukošan je 23 ubacio Lovre Čirjak.

Splitski Adriatic bio je uvjerljiv protiv Sonik Puntamike. Ključnima su se pokazale druga, te pogotovo posljednja četvrtina, u kojoj su gosti stigli ubaciti svega tri poena. Završilo je 74:52 uz 16 poena Hrvoja Marina na strani domaćina, odnosno 13 Nikole Jadrijeva kod poražene momčadi.

Adriatic-Split slavio je u gostima kod Cetine i time osigurao opstanak u društvu južnih drugoligaša, a u prilog im je išao i poraz Trogira od Omiša. Splićani su u Trilju vodili od samog početka susreta i zasluženo slavili 77:86. Pobjednike je s 33 poena predvodio Domagoj Milardović, što je i najbolji pojedinačni učinak ovoga kola, dok je za poraženu ekipu 26 poena ubacio Joško Ćurković.

Momčad Trogira je sa 109:96 izgubila na gostovanju kod Omiš-Čagalj toursa i sada čekaju rasplet kvalifikacija za A1 ligu da bi saznali hoće li ostati u drugoligaškom društvu i iduće sezone. Na oproštaju od ove, domaćine je još jednom predvodio Mateo Zonjić, ovaj puta ubacivši 28 poena, dok je za poražene goste poena manje od njega ubacio Ivo Bilić.

Josip Glavinić najbolji je strijelac prvenstva sa 29,2 postignutih poena po susretu. Ovaj bivši igrač Mislava skupio je deset nastupa, odnosno točno polovicu, što mu je dovoljno da se uvrsti na listu najboljih strijelaca. Slijedi ga Omišanin Zonjić s 24 poena, te Marin iz Adriatica s 21,9 koševa po utakmici. Najbolji strijelac lige iz prethodne dvije sezone, Zadranin Čiklić, ovu sezonu zaključio je na šestom mjestu s 21,2 poenom po susretu.