AEK izborio finale s Francuzima

Košarkaši AEK-a ugostili su španjolsku UCAM Murciu u drugoj polufinalnoj utakmici završnog turnira FIBA Lige prvaka. Grci su tijesnom pobjedom izborili finalni okršaj protiv Monaca za kojeg nastupa Damjan Rudež. U dramatičnoj završnici bolje se snašla domaća momčad, a na kraju je na rubu incidenta bio Augusto Lima jer u posljednjoj sekundi nije dosuđen prekršaj na njegovom suigraču Rojasu prilikom šuta sa svoje polovice.

FIBA Liga prvaka, polufinale, 4. svibnja

AEK – UCAM Murcia  77:75 (18:17, 22:17, 15:20, 22:21)

(Harris 20, Punter 16, Šakota 15 – Benite 19, Hannah 17)

Grci su bili za nijansu bolji u prvome dijelu pa su na veliki odmor otišli sa šest poena prednosti. Međutim, gostujuća momčad se potpuno vratila u egal u nastavku susreta. Pet minuta prije kraja domaćini ubacuju u višu brzinu i bježe na šest razlike zahvaljujući trojcu Harris-Punter-James. No, u par navrata propuštaju pogoditi nekoliko otvorenih trica iz tranzicije koje bi riješile utakmicu i u posljednjih 90 sekundi Španjolci se potpuno vraćaju u igru.

Nekoliko nepotrebnih “poteza viška” Murcia je znala iskoristiti pa se opasno približila. Uslijedila je dramatična penal završnica u kojoj su domaćini ipak uspjeli iskontrolirati utakmicu. No, pet sekundi prije kraja Šakota realizira jedno od dva slobodna bacanja (77:75) pa Rojas pokušava u zadnjoj sekundi sa svoje polovice u stilu Dušana Kecmana uputiti šut, ali i iznuditi tri slobodna bacanja. No, hrvatski sudac Srđan Dožai nije se oglasio i vrijeme je isteklo za veliko slavlje prepune OAKA Olimpijske arene.

Augusto Lima je zajedno s Rojasom tražio pravdu po terenu uputivši prijetnje našem arbitru pa su se umjesto zajedničkog rukovanja morale nekoliko minuta smirivati strasti.