Američko prvenstvo: Kanada i Portoriko nastavili s pobjedama

Sinoć je, nakon dana predaha, nastavljeno Američko prvenstvo u Venezueli. U drugom krugu nalazi se osam ekipa, a najboljih četiri prolazi u polufinale, ali i odlazi u Španjolsku na Svjetsko prvenstvo. Kanada i Portoriko nastavili su s pobjedama i još jednom pokazali da su najkvalitetnije ekipe natjecanja.

Dominikanska Republika – Jamajka 78:60 (17:11, 42:29, 57:45)

Dominikanska Republika: Feldeine 22, Martinez 13, Towns 6, Baez 6, Fortuna 6, Vargas 6, Sosa 6, Garcia 6, Coronado 5, Ramon 2

Jamajka: A. Scott 21, D. Scott 14, Samuels 9, Jordan 5, Ewing 4, Uter 3, Rose 2, Blair 2

U prvoj utakmici drugog kruga reprezentacija Dominikanske Republika očekivano je svladala Jamajku, kojoj je ovo prvi put u povijesti da se plasirala u drugi krug, što je veliko iznenađenje.

Utakmica je riješena već u prvom poluvremenu, kada je Dominikanska Republika imala 13 poena prednosti. Iako to možda ne izgleda puno, igra na terenu je sve uvjerila da drže konce igre u svojim rukama te nije bilo velikih uzbuđenja do samoga kraja susreta, kojeg su dobili rezultatom 78:60.

Predvodio ih je James Feldeine s 22 poena, a dobar je s klupe bio i Jack Martinez s 13 poena. Ekipu Jamajke predvodio je Akeem Scott s 21 poenom i 8 skokova, a zakazao je Samardo Samuels, koji je šutirao 4/12 iz igre za 9 poena.

Meksiko – Kanada 67:89 (18:21, 31:40, 58:60)

Meksiko: Mendez 23, Ayon 19, Martinez 11, Gutierrez 10, Stoll 2, Hernandez 2

Kanada: Heslip 21, Rautins 19, Joseph 17, Nicholson 13, Thompson 7, Kendall 5, Anthony 4, Anderson 3

Reprezentacija Meksika jedna je od ugodnijih iznenađenja ovoga prvenstva, ali zato su Kanađani imali motiv više da se dokažu i to su uspjeli uvjerljivom pobjedom 89:67.

Meksiko je imao prednost sve do posljednjih minuta prve četvrtine, kada Brady Hesplip tricom vodstvo prebacuje na stranu Kanade. Ta je prednost pred kraj poluvremena iznosila 12 poena i činilo se da Kanada ima sve u svojim rukama, ali Meksiko je pokazao da njihove dobre igre nisu bile slučajnost. U trećoj su četvrtini gotovo u potpunosti anulirali zaostatak i u zadnjih 10 minuta igre ušlo se s dva poena prednosti Kanade.

Ipak, čini se da im je tada ponestalo snage te Kanada u potpunosti dominira posljednjom četvrtinom, koju dobivaju rezultatom 29:9 i upisuju vrlo uvjerljivu pobjedu, iako je utakmica mogla poći u sasvim drugom smjeru. Pobjednike je predvodio Heslip s 21 poenom, a ponovno je sjajan all-round učinak upisao Cory Joseph, 17 poena, 8 skokova i 6 asistencija.

Kod Meksika najbolji su bili Orlando Mendez s 23 poena i Gustavo Ayon s 19 poena i 11 skokova.

Argentina – Portoriko 80:94 (23:14, 49:44, 62:70)

Argentina: Scola 23, Safar 15, Mata 11, Campazzo 10, Gutierrez 8, Delia 7, Mainoldi 2, Laprovittola 2, Fernandez 2

Portoriko: Balkman 23, Arroyo 19, Barea 13, Galindo 12, Holland 10, Villafane 8, Ayuso 7, Sanchez 2

Novi veliki test su položili igrači Portorika. Nakon što su neokrznuti prošli kroz prvi krug natjecanja, s pobjedama su nastavili i u drugoj fazi. Sinoć su rezultatom 94:80 svladali Argentinu i čini se da “lagano” krstare do zlatne medalje.

Početak utakmice pak nije tako sugerirao, Argentina je već nakon šest minuta imala 15 poena prednosti koje je uspješno održavala sve do početka treće četvrtine, a krajem iste Portoriko radi seriju 13-0 i tako prelama susret u svoju korist. Do kraja je Argentina pokušavala, ali nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti protivnicima.

Pobjednike je predvodio Renaldo Balkman s 23 poena, dok je Carlos Arroyo ubacio 19. Prvo ime Gaučosa bio je Luis Scola s 23 poena, 8 skokova i 6 asistencija.

Venezuela – Urugvaj 70:64 (18:13, 35:26, 56:47)

Venezuela: Perez 14, Marriaga 10, Smith 9, Guillen 9, Bethelmy 8, Sucre 7, Cubillan 6, Vargas 4, Colmenares 2, Graterol 1

Urugvaj: Mazzarino 18, Batista 17, Fitipaldo 10, Wachsmann-Mallner 5, Newsome 4, Garcia 4, Calfani 3, Taboada 3

Košarkaši zemlje domaćina, reprezentativci Venezuele, ponovno su priuštili veliko slavlje svojim navijačima, svladavši Urugvaj rezultatom 70:64, i tako probudili nadu da bi se ekipa mogla plasirati u polufinale.

Domaćini su se nakon pet minuta susreta uspjeli odvojiti na šest poena razlike, što su, s određenim amplitudama, održavali do posljednje četvrtine. Ondje je Urugvaj došao do prednosti pet minuta prije kraja, ali Venezuela se serijom 6-0 vraća u vodstvo i više ne dozvoljava preokret rezultata.

Predvodio ih je Rafael Perez s 14 poena, a Donta Smith ubacio je 9 poena uz 8 skokova i 4 asistencije. Nicolas Mazzarino ubacio je 18 poena za Urugvaj, a poen manje Esteban Batista.