Analiziramo momčadi HT Premijer lige: Cibona

Nova sezona Premijer lige nam je pred vratima, a do početka iste pokušat ćemo u malo više analitičkom tonu predstaviti svih 14 ekipa koje će u njoj nastupati, uz poseban naglasak na naše ABA ligaše.

Tu krećemo s Cibonom, koja je iz već dobro nam poznatih razloga ranije prekinutu sezonu ABA lige završila na devetom mjestu, što je Vukovima šesta uzastopna sezona u kojoj nisu ostvarili plasman bolji od sedmog mjesta u regionalnom natjecanju. Za klub takve povijesti i renomea, definitivno premalo.

Ranije prekinutu Premijer ligu Cibona je okončala na drugom mjestu, a jedino natjecanje u kojem su nastupali a da nije prekinuto je Kup Krešimira Ćosića, gdje su u finalu u grotlu prepune dvorane na zadarskom Višnjiku poraženi od domaćina Zadra.

Novi sastav Cibone pravi je mix mladosti i iskustva, te se na prvu čini da je dugogodišnji kapetan, jedan od simbola Cibone posljednjih 20 godina i novi sportski direktor Marin Rozić učinio dobar posao u svojoj debitantskoj sezoni u toj ulozi.

DOLASCI:                                                             

Krajina (Oradea – Rumunjska)              

Nakić (Šibenik – Hrvatska)    

Marić (USK Praha – Češka)                 

Drežnjak (Široki – BiH)                               

Radovčić (Helios Domžale – Slovenija)       

Moore (Pau Orthez – Francuska)   

ODLASCI:

Rebec (Rouen – Francuska)

Ljubičić (Gorica – Hrvatska)

Rozić (igračka mirovina)

Ramljak (Balkan – Bugarska)

Badžim (Szolnoki – Mađarska)

SASTAV:

DANKO BRANKOVIĆ / 2000 god / 215 cm/ Centar

Ovaj 215 centimetara visoki centar izdanak je Cibonine škole, jedan od rijetkih koji je u posljednjih godina dobio ikakvu priliku za nastup u dresu matičnog kluba. Doduše, Branković je prošle sezone nastupio tek u jednoj utakmici, skupivši 2 poena i 1 skok u 4 minute provedene na parketu utakmice protiv Šibenika.

Osim toga, Branković je prethodnu sezonu proveo na posudbi u Prvoj Ligi, nastupavši za Bosco i Samobor. U ukupno 18 utakmica na parketu je u prosjeku provodio 19.2 minute, ubacivavši pritom 8.1 poena i hvatavši 6.5 skokova, uz 54% šuta iz igre.

Očekuje ga vrlo vjerojatno borba za ulazak među 12 igrača, sakupljanje minuta u Premijer Ligi ili nova posudba u sredinu gdje može ostvariti značajniji učinak.

KRISTIJAN KRAJINA / 1990 god / 209 cm / Centar

Krajina iza sebe ima vrlo dobru sezonu u latvijskom klubu VEF Riga, gdje je nastupao u domaćoj ligi koju Latvijci igraju zajedno sa klubovima iz Estonije, te u FIBA-inoj Champions League. Početkom ožujka Krajina prelazi u Oradeu iz Rumunjske, ali nakon svega dva nastupa sezona biva prekinuta.

Ukupno je ovaj 209 centimetara visoki centar prošle sezone upisao 36 utakmica, u kojima je prosječno bilježio 11.6 koševa, 6.4 skokova i 1.8 asistenciju u 24 minute koliko je u prosjeku provodio na parketu. Pritom je najbolje brojke bilježio u domaćem natjecanju ELBL, gdje je bio drugi igrač cijele lige po postotku ubačaja iz igre (65.4%), a gledajući naprednu statistiku u oko upada vrlo dobar Player Efficiency Rating (PER) od 24.7, što ga svrstava na sedmo mjesto među svim igračima u ligi, te NetRating od +29.6 (razlika postignutih i primljenih poena ekipe na 100 posjeda dok je on na parketu).

Unatoč tome, Krajina i dalje ima određenih problema u branjenju Picka, što pogotovo dolazi do izražaja prilikom preuzimanja igrača, te uz određene napadačke limite, nije igrač na kojeg se ekipa može osloniti kao na nositelja minutaže, ali u rotaciji Krajina zasigurno ima što ponuditi.

MATE VUCIĆ / 1996 god / 203 cm / Centar – Krilni Centar

Jedno od najugodnijih iznenađenja u prošlosezonskom sastavu Cibone je 24-godišnji Riječanin Mate Vucić, koji je pruženu priliku maksimalno iskoristio i oduševio navijače svojim pristupom i borbenošću, kojima nadoknađuje manjak centimetara i realne kvalitete pod obručima. Sa 5.2 poena i 4.5 skokova po utakmici uz čak 62% šuta iz igre, ostavio je vrlo dobar dojam za samo 14.7 minuta koliko je u prosjeku provodio na parketu.

Ipak, velika većina tih šuteva je unutar reketa, te Vucić ima velikih problema ako primi loptu na visokom postu, u kojem slučaju ako mu suigrač ne ide na Cut ulaz ispod koša da mu Vucić može dodati loptu na polaganje, drugih rješenja u većini slučajeva nema. Na niskom postu ima nekoliko interesantnih poteza, kao i u napadu iz Picka, ali ako prva opcija ne prođe, najčešće se nađe u problemima.

Ipak, riječ je o solidnom igraču rotacije, koji će uvijek ostaviti srce na parketu i pobrati simpatije navijača. Također se radi i o vrlo dobrom skakaču, koji se dobro postavlja u reketu, te je sa 21.96% uhvaćenih svih skokova kada je na parketu, bio ukupno treći igrač Premijer Lige prošle sezone, a na visokom petom mjestu sa +34.4 je po NetRatingu.

FILIP BUNDOVIĆ / 1994 god / 205 cm / Centar – Krilni Centar

Bundović ulazi u svoju treću uzastopnu sezonu kao član Cibone. Napadački ima širi repertoar od Vucića i Krajine, može biti opasan sa poludistance i iza linije za 3 poena (solidnih 36.6% u prošloj sezoni i 34.6% kroz karijeru), te za svoju poziciju šutira vrlo dobrih 76.1% sa linije slobodnih bacanja. Međutim, njegova manjkavost je zaštita reketa i obruča, ne sudjeluje toliko aktivno na skoku koliko bi definitivno trebao, a zaštita obruča kroz dobro postavljanje ili anticipaciju za blokadu mu također nije jača strana.

Međutim, gledajući samo naprednu statistiku, Bundović je bio jedan od ponajboljih igrača lige prošle sezone – vodeći u PER-u sa 28.3, treći u NetRating-u sa +38.9 te 11. po USG% sa 26.3. Dakle, svoje minute na parketu Bundović je vrlo dobro koristio, a u ukupno 42 utakmice u svim natjecanjima prosječno je parketu provodio 15.6 minuta te pritom bilježio 11.4 poena i 3.6 skokova po utakmici.

ROKO PRKAČIN / 2002 god / 206 cm / Krilni centar

Što više napisati o Prkačinu što već o njemu nije napisano. Definitivno jedan od najvećih dragulja hrvatske košarke odlučio je ostati u Ciboni, iako su postojale špekulacije da bi mogao promijeniti sredinu, pa čak i u okvirima Hrvatske.

Prkačin će vjerojatno biti jedan od nositelja Cibonine igre u novoj sezoni u kojoj se od njega očekuje dodatan iskorak i potvrda toga da se radi o najvećem talentu u generaciji.

Stvari na kojima će Prkačin definitivno morati poraditi su šut za 3 poena (slabašnih 26.7% prošle sezone) te igru u obrani, ali to je boljka koju svaki mladi igrač treba ispravljati kada radi iskorak u seniorsku košarku.

IVAN NOVAČIĆ / 1985 god / 201 cm / Krilo – Krilni centar

Iskusni šuter koji jako dobro koristi minute na parketu, prošle je sezone u prosjeku ubacivao 10.8 poena uz 3.1 skoka i 1.8 asistenciju po utakmici, za 20.3 minuta koliko bi provodio u igri tokom 42 utakmice sezone.

Iako je, u skladu s godinama, izgubio na brzini i probojnosti, Novačić i dalje ima što za reći na ovoj razini, a posebno bude li ga se koristilo kao back-up opcija za Prkačina, koji svojim šutom u kratko vremena može promijeniti ritam i tijek utakmice.

TONI NAKIĆ / 1999 god / 203 cm / Krilo – Šuter

Talentirani Šibenčanin jedan je od dvojice košarkaša za kojeg je Cibona ovoga ljeta platila odštetu da bi ih privukla u svoje redove. Riječ je o igraču koji je prošle sezone bio jedan od ponajboljih pojedinaca Premijer Lige, vrlo dobar šuter koji je sa 15.7 poena po susretu i šutom za tricu od 45.3% bio ukupno peti strijelac i tricaš prvenstva, te je sa Offensive Rating-om od 133.9 bio četvrti u toj naprednoj statističkoj kategoriji u cijeloj ligi.

Nakić zna sam iskreirati šut ili završiti prodorom, ali njegova je najveća vrlina pogađanje iz Catch & Shoot situacija. Obrambeno može pokriti nekoliko pozicija, dobro preuzima i koristi svoj dobar košarkaški IQ.

IGOR MARIĆ / 1985 god / 196 cm / Krilo – Šuter

Nakon sezone u češkom prvoligašu USK Praha, Marić se vratio u klub s kojim je 2019. godine osvojio naslov prvaka Hrvatske. Radi se o kvalitetnom šuteru na pozicijama 2 i 3, kojem je prošla sezona šta se tiče postotka šuta za 3 poena bila prva ispod 40% nakon 2012/13 kada je nastupao za Maribor i sjajnim atleticizmom oduševljavao navijače ovog slovenskog kluba.

Kroz karijeru je Mara gađao trice sa sjajnih 42.0% uspješnosti, a u Ciboni se nadaju da je u njemu i sa 35 godina ostalo ponešto žara, te da će uspijeti izvući još poneki atraktivan potez i dignuti zagrebačku publiku na noge.

MATEO DREŽNJAK / 1999 god / 196 cm / Krilo – Šuter

Drežnjak je uz Nakića drugi igrač za kojeg je Cibona ovoga ljeta platila odštetu, te pod Toranj dolazi iz Širokog, u čijem je dresu prošle sezone odigrao 40 utakmica, u kojima je na parketu provodio prosječno 30.7 minuta, pritom bilježivši 15.2 poena, 2.9 skokova, 4.2 asistencije i 1.2 ukradenu loptu po susretu, uz za svoju poziciju dobrih 50% šuta iz igre. U Cibonu Drežnjak dolazi kao novopečeni reprezentativac Hrvatske, uz dobre nastupe u kvalifikacijama za Eurobasket, a sezonu je završio kao 9. strijelac BiH Lige, te 7. strijelac i 8. kradljivac lopti u ABA2 Ligi.

Radi se o vrlo dobrom atleti, koji podjednako dobro pokriva pozicije 2 i 3, te čak i 4 u niskim petorkama, a podjednako dobro može braniti sve navedene pozicije, te u momentima i poziciju suparničkog organizatora igre. Krasi ga agilnost, brzina i skočnost, a kada na to dodamo i solidne košarkaške kapacitete, dolazimo do zanimljivog talenta od kojeg se u Ciboni može očekivati da eksplodira te da u jačoj konkurenciji oplemeni svoj potencijal.

LOVRO GNJIDIĆ god / 2001 god/ 197 cm / Krilo – Šuter

Gnjidić je još jedan igrač proizašao iz juniorske selekcije Cibone, mladi reprezentativac Hrvatske, a prošle je sezone debitirao u prvom sastavu nastupivši u ožujku u utakmici Premijer Lige protiv Zaboka. Inače je Gnjidić sezonu proveo na posudbi u Boscu, gdje nije imao značajniju minutažu, bilježivši prosječno svega 3.4 poena, 1.8 skokova i 1.9 asistencija u 13.4 minuta.

Sljedeća postaja Gnjidića tako će vrlo vjerojatno biti nova posudba, ali do pisanja ove najave sezone on i dalje trenira s prvom ekipom Cibone.

JOSIP BILINOVAC / 1990 god / 191 cm / Bek šuter

Bilinovac je još jedan starosjedilac, ali i još jedan Cibonin igrač ponikao u Širokom, koji ulazi u svoju četvrtu uzastopnu sezonu pod Tornjem. Radi se o veoma iskusnom igraču koji je do sada ubilježio čak 131 ABA-ligaški nastup.

Voli Catch & Shoot situacije, ali zna si i sam iskreirati šut, a pokušaje za tri poena voli mnogo više nego one za dva, šutiravši za tricu čak 57.9% svih šuteva u karijeri. U obrani pokriva sve vanjske pozicije.

Prošle je sezone u prosjeku bilježio 7.6 poena, 2.6 skokova i 2.1 asista po susretu, uz 51% šuta iz igre, odnosno solidnih 39% za tri poena.

KREŠIMIR RADOVČIĆ / 1997 god / 193 cm / Organizator igre – Combo bek

Još jedan Šibenčanin u dresu Cibone, u koju dolazi iz Slovenskog Heliosa, gdje je nastupao prošle sezone. To je bila Radovčičeća prva sezona izvan Hrvatske i prva u kojoj je igrao jedno jače natjecanje, a riječ je o ABA2 Ligi, u kojoj se pokazao u sasvim solidnom svijetlu.

U globalu je imao jako lošu šutersku sezonu u Heliosu (35% iz igre i 30% za tricu), ali ono zbog čega je bio doveden u Domžale je organizacija igre, a taj je dio odradio korektno, bilježivši minute na poziciji organizatora igre ili drugog beka kada bi ekipa igrala sa dva playa. Korisnost mu se iskazala kroz USG%, gdje je sa 24.72 bio ukupno sedmi igrač prvenstva Slovenije, a dijelivši ukupno 31.95% asistencija dok je bio na parketu, pokazao je svoje dobre organizatorske sposobnosti. Ukupno je nastupio u 39 utakmica, sa prosjecima od 10.6 poena, 2.1 skoka i 3.6 dodavanja po utakmici.

Pokazao se i na NBA Ljetnoj Ligi u Las Vegasu, gdje je s reprezentacijom Hrvatske nastupao prošloga ljeta, ali u Ciboni ne bi trebao očekivati nešto više od back-up opcije u ABA Ligi, uz nešto više minuta u domaćem prvenstvu.

RONALD MOORE / 1988 god / 183 cm / Organizator igre

Iskusni Moore igra u Europi još od 2010. godine, kada je diplomirao na sveučilištu Siena, gdje je završio karijeru kao najbolji asistent u povijesti sveučilišta i 23. najbolji u cijeloj prvoj diviziji NCAA košarke. Nakon Slovačke, Poljske, Mađarske, Ukrajine, Italije i Francuske, put ga je tako doveo u Hrvatsku. U karijeri je čak 136 puta nastupio u jakoj talijanskoj Lega A, uz nastupe u EuroCupu, FIBA Europe Cupu i FIBA Champions League.

Kroz karijeru je čak tri puta bio najbolji asistent prvenstva u kojem je nastupao – u sezonama 2015/16 i 2017/18 u Italiji te 2013/14 u Ukrajini, dok je svake sezone osim prošle završio među najboljih deset. Dakle, radi se o klasičnom organizatoru igre, koji prvo gleda kako će razigrati suigrače, ali koji zna iskoristiti priliku za poentirati ako mu se pruži, iako nije dobar šuter (samo 32.1% za tri kroz karijeru).

Kroz karijeru ima jako dobar odnos asistencija i izgubljenih lopti, od čak 2.42, što je za organizatora igre bitna stavka u valoriziranju.

Moore jako voli Pick’n’Roll igru, te je prošle sezone čak 613 puta pozvao akciju koja sadrži navedenu kretnju. Čak 504 puta akcija je odigrana na sredini ili lijevoj strani napada, a nakon postavljanja bloka, Moore se tek 84 puta odlučio da sam završi akciju šutom ili polaganjem, uz 45.2% uspješnosti.

Najviše je puta Moore kroz prošlu sezonu šutirao iz Catch & Shoot situacija, ispalivši tako 86 pokušaja uz 40.7% uspješnosti. Za jednog Playa vrlo je malo pokušavao završiti akcije kroz izolaciju, učinivši to tek 36 puta uz 38.9% uspješnosti.

Što se obrane tiče, radi se prosječnom igraču kojemu defanzivna strana igre nije pomogla u karijeri. Kroz prošlu sezonu sveo je svoje protivnike na 46.0% ubačaja nakon Pick’n’Roll igre, što nije baš pohvalno, a ukupno je u 1 na 1 situacijama ipak nešto bolji sa 38.5% uspješnosti protivnika.

Sve u svemu, Cibona je dobila dobrog organizatora igre koji bi trebao svojim iskustvom pomoći mladim igračima, a njemu je prilika da pokaže da sa 32 godine još uvijek ima žara u manje atletičnoj ligi nego šta je Francuska, u kojoj se realno prošle sezone nije baš najbolje snašao.

 

Related Articles