Analiziramo momčadi HT Premijer lige: Škrljevo

Kao i u Šibeniku, čiju smo momčad jučer najavili, i Škrljevo ima turbulentnu sezonu iza sebe. Loš ulazak u prošlu sezonu i svega dvije pobjede u prvih 12 prvenstvenih utakmica, doveli su promjena u kadru, ali ne i na klupi, što samo govori o tome koliko predsjednik Vice Sep i uprava kluba vjeruje treneru Damiru Rajkoviću. Igrači su odlazili i dolazili i teško je bilo uhvatiti kontinuitet, a jednom kada su se stvari napokon posložile, sezona je prekinuta uslijed već dobro nam poznate situacije s COVID-19 virusom.

U momčadi više nema ponajboljeg igrača lige iz prošle sezone Nika Slavice, kao ni korisnih vanjskih igrača i šutera Ivana Batura i Mate Mandića, te Luke Pandruića koji je pokrivao obje bekovske pozicije. Od igrača koji su pristupili klubu, svakako se najviše očekuje od Jure Gunjine i Adnana Arslanagića, te povratnika nakon ozljede Josipa Barnjaka, a faktor iznenađenja bi mogao biti Toni Jelenković, kojemu će ovo zapravo biti prva prava sezona u najjačem rangu hrvatske košarke.

Kako su to trener Rajković i njegov stručni stožer posložili, ostaje nam za vidjeti, ali od vrlo mlade i potentne momčadi Škrljeva realno je očekivati borbu za ulazak u Playoff.

DOLASCI:                            

Gunjina (Zrinjski – BiH)                        

Vrgoč (Split – Hrvatska)                       

Bosnakis (Maine CC – JUCO College)            

Rajčić (Universitas – Hrvatska)              

Jelenković (Vestri – Island)                   

Arslanagić (Kakanj – BiH)                  

ODLASCI:

Vrkić (Dubrovnik – Hrvatska)

Slavica (bez kluba)

Batur (Gorica – Hrvatska)

Mandić (Široki – BiH)

Pandurić (Dubrava – Hrvatska)

Dorris (bez kluba)

Benković (Harding – NCAA D2)

SASTAV:

ARKIM ROBERTSON / 1994 god / 206 cm / Centar

Prvi košarkaš sa Sv. Vincenta i Grenadina koji je ikada zaigrao u Hrvatskoj, Arkim Robertson koncem je studenog prošle godine pristupio Škrljevu. Svoje školovanje završio je na američkom sveučilištu Cal State Fullerton, s kojim je dvije godine nastupao u prvoj diviziji NCAA košarke, nakon čega 2018. godine započinje njegov profesionalni put. Prije Škrljeva, Robertson je nastupao u tri južnoameričke države – Argentini, Brazilu i Čileu, iz kojeg je stigao u Hrvatsku.

Radi se o fizički veoma snažnom igraču, koji tu svoju snagu najviše koristi u obrambenom i skakačkom segmentu igre, dok je u realizaciji limitiran na poene unutar reketa i oko obruča. Velika boljka su mu izgubljene lopte, najčešće u driblingu i pri pravljenju koraka, te slobodna bacanja, koja je prošle sezone šutirao sa svega 46% uspješnosti.

Solidno se snalazi na niskom postu, zna pronaći rješenje, a jako voli završavati akcije zakucavanjima. Što se skoka tiče, izuzetno je agresivan na napadačkom skoku, gdje je sa 15.09% uhvaćenih svih napadačkih skokova dok je prisutan na parketu, Arkim zauzeo peto mjesto u Premijer Ligi prošle sezone. U obrambenom dijelu solidno zatvara situacije pri skoku, ima fin osjećaj za blokadu i teško ga je proći leđima jedan na jedan.

Prošle je sezone Robertson u 12 utakmica Premijer Lige i Alpe-Adria Cupa prosječno ubacivao 12.1 poena po susretu, uz 6.6 skokova i 1.1 asistenciju u 26.5 minuta na parketu.

DARIO CVITKOVIĆ / 1998 god / 206 cm / Centar

Mladi Riječanin Dario Cvitković prošle je sezone imao ulogu drugog centra momčadi, odnosno nominalno trećeg jer je Škrljevo također znalo igrati određene minute sa visokim krilom na poziciji centra. Za 10.0 minuta po utakmici ovaj 206 centimetara visoki 22-godišnjak je bacivao 1.8 poen i hvatao 1.6 skokova u ukupno 16 prošlosezonskih nastupa.

Od njega se ove sezone očekuje slična uloga, a na Cvitkoviću je da se svojim radom na treningu i doprinosom na parketu izbori za koju minutu više u igri tokom sezone.

IVAN VRGOČ / 1999 god / 201 cm / Krilni centar – centar

Ivan Vrgoč produkt je splitske košarkaške škole, a uz nastupe za prvu momčad s Gripa, iskustvo je do prošle sezone skupljaju igrajući i za Universitas. Prošlu sezonu ubilježio je 24 nastupa u žutom dresu, te je pritom više prilika dobio u Premijer Ligi, gdje je za 12.5 minuta na parketu prosječno ubacivao 3.9 poena i hvatao 2.7 skokova po utakmici.

Vrgoč se najbolje snalazi na poziciji niskog krila, a uz to može solidnim minutama doprinijeti i na petici. Bio je i članom mladih reprezentacija Hrvatske, a osvojio je i europsko srebro s U20 reprezentacijom.

JURE GUNJINA / 1992 god / 203 cm / Krilni centar

Ovaj 28-godišnji Zagrepčanin svoju je profesionalnu karijeru započeo 2016. godine nakon povratka sa studija u Sjedinjenim Američkim Državama. Nakon početka u Španjolskoj, sezone u engleskom Newcastleu i našem Boscu, Jure Gunjina je prošlu sezonu započeo na Kosovu nastupajući za KB Rahoveci, a završio u Zrinjskom.

S kosovskim je klubom Gunjina igrao i kvalifikacije za FIBA Europe Cup te Balkansku Ligu, a u 11 nastupa u domaćem prvenstvu bilježio je solidne brojke – 14.6 poena, 8.7 skokova (6. mjesto u Ligi) i 2.6 asista po susretu, uz šut iz igre 53% te odličnih 48% za tri poena, čime je zasjeo na drugo mjesto kompletne Lige. Gledajući naprednu statistiku, Gunjina je imao odličan PER učinak od 23.71, čime je bio četvrti u Ligi, na treće mjesto je zasjeo po postotku uhvaćenih obrambenih skokova sa 26.74%, a drugo u NetRatingu sa čak +35.9 koš razlikom dok je on bio na parketu.

Nešto slabije brojke bilježio je Zrinjskom, gdje je također u 11 nastupa bilježio 8.1 poena i 3.6 asista, uz slabašnih 40% šuta iz igre i 23% za tricu, uz gotovo jednaku minutažu kao na Kosovu.

ANTONIO BOBAN / 1993 god / 204 cm / Krilni centar – krilo

Iako je slovio za ponajvećeg talenta riječke košarke u svojoj generaciji, Antonio Boban ipak nije dohvatio karijeru koju su mu neki tada kao mladom talentu predviđali, ali jedini je uz Domagoja Vukovića koji iz te generacije i dalje za kruh zarađuje igrajući košarku.

Svoj profesionalni put Boban je započeo u Kvarneru 2010, potom slijede dvije sezone u slovenskoj momčadi Rogaška Crystal, pa dvije sezone Škrljeva, jedna u austrijskom drugoligašu Villach Raiders, te povratak u Škrljevo prošle sezone, gdje je u 21 Premijerligaškom nastupu bilježio 8.0 poena, 5.5 skokova i 1.1 ukradenu loptu po susretu.

Radi se o napadački prilično jednodimenzionalnom igraču, koji veliku većinu svojih napadačkih pokušaja završava šutom za tri poena (62.8% svih šuteva tokom karijere), uz 36.3% uspješnosti kroz karijeru. Nije da ne zna, nego druge opcije napada obruča koristi rjeđe, iako je sasvim solidan u kreiranju vlastitog šuta iz driblinga ili prodora.

Obrambeno Boban može pokriti nekoliko pozicija, uz solidan osjećaj za prostor prilikom pozicioniranja u odnosu na igrača bez lopte, a svojim brzim i dugim rukama solidno brani prostor. Problem nastaje prilikom branjenja fizički dominantnijih ili bržih igrača, koji ga ili izguraju ili pretrče, ali zna to nekako kompenzirati svojom košarkaškom inteligencijom.

JAMES BOSNAKIS / 1999 god / 197 cm / Krilo

Nema puno informacija o 21-godišnjem Australcu hrvatskih korijena Jamesu Bosnakisu, ali prema dostupnim videozapisima utakmica Central Maine Community Collega, na kojem je nastupao posljednje dvije godine, radi se o atletski nadarenom igraču, brzom i skočnom, širokog raspona ruku, ali slabe tjelesne mase. Većinu napadačkih situacija Bosnakis rješava prodorom, a najviše voli tranzicijsku igru. Šut mu je tehnički pravilan, ali izrazito neprecizan, pa iako je u većini utakmica igrao na poziciji 3 ili visokog krila koje širi reket, gotovo je bezopasnog vanjskog šuta (18.8% prošlu sezonu). U obrani pokazuje dozu agresivnosti, ali fizički dominantnije igrače teško mu je čuvati, a najviše problema ima pri obrani igre leđima prema košu.

Prošlu sezonu je nastupajući za sveučilišni program Central Maine CC bilježio 2.4 poena i 1.2 skok po utakmici.

Ipak, Bosnakis je o vlastitom trošku stigao u Škrljevo na probu i stručni stožer je ocijenio da ima potencijal. Zasigurno nije igrač oko kojeg će Zeleni graditi igru, ali može biti koristan u rotaciji, pogotovo ako unaprijedi još neke elemente u svojoj igru.

MISLAV KOLIĆ / 2001 god / 200 cm / Krilo

Mladi 19-godišnji krilni igrač Mislav Kolić prošle je sezone dobio priliku ući u igru u 11 utakmica Škrljeva, od toga je nešto više minuta ubilježio u Alpe-Adria Cupu, gdje je najbolje iskoristio 10 minuta dobivenih protiv austrijskog Klosterneuburga, ubacivši 8 poena.

Kolić će u širokoj konkurenciji krilnih igrača ove sezone morati dobro natopiti svoj dres na treningu da bi dobio nešto veću minutažu nego prošle sezone.

LUKA VUCIĆ / 1999 god / 197 cm / Krilo

Nakon solidnih igara za Kvarner 2010 u Prvoj Ligi, mlađi brat Ciboninog centra Mate Vucića dobio je priliku prošle sezone u dresu Škrljeva pokazati se na pozornici Premijer Lige.

Luka Vucić je 197 centimetara visoki krilni igrač, solidnog vanjskog šuta, kojem fali malo brzine i eksplozivnosti na ulazu. Prošlu sezonu završio je s 2.7 poena i 2.2 skoka u 19 nastupa, u kojima je prosječno na parketu provodio 14.4 minute.

MARIO RAJČIĆ / 2000 god / 196 cm / Šuter – krilo

Još jedan Splićanin u dresu Škrljeva je 20-godišnji Mario Rajčić, koji za razliku od Vrgoča nije nikad dobio priliku u prvoj momčadi Splita.

Prošle je sezone u dresu Universitasa odigrao 18 utakmica te bilježio 8.4 poena uz po 3.2 skoka i asista po utakmici, uz vrlo dobrih 40% šuta za tri poena. Riječ je o igraču koji kvalitetno igra na vanjskim pozicijama, iznimne kreacije i pregleda igre, ali još treba vidjeti kako će se snaći među jačom konkurencijom.

FILIP BJELANOVIĆ / 2002 god / 198 cm / Bek šuter

Mladi 18-godišnji Vukovarac Filip Bjelanović prošle je sezone upisao stotinjak minuta u 11 navrata u dresu Škrljeva, pa je njegov učinak teško ocijeniti. Bjelanović je vješt s loptom u rukama, voli koristiti Pick’n’Roll situacije, solidan je šuter izvana, iako kroz cijelu prošlu sezonu nije ubacio niti jednu tricu.

Još malo rada na snazi i mišićnoj masi, boljeg čitanja igre na obje strane terena i uz korektnu minutažu može se razviti u sasvim pristojnog premijerligaškog igrača.

JOSIP BARNJAK / 1998 god / 193 cm / Combo bek

Kapetan i ponajbolji igrač Škrljeva proteklih sezona, Josip Barnjak vratio se početkom lipnja treninzima nakon višemjesečnog izbivanja zbog ozljede hernije diska. Sjajni bek, koji najčešće djeluje kao sekundarni kreator, pa čak i primarni kada poziciju 1 pokriva scorer, jedan je od najtalentiranijih igrača svoje generacije.

Školu košarke prošao je u Kastvu, a prve seniorske minute dobio u dresu Kvarnera 2010, dok će mu sljedeća sezona u Škrljevu biti četvrta po redu. Prošlu je do ozljede odigrao 12 utakmica, u kojima je na parketu prosječno boravio 29.5 minuta te pritom upisivao 13.6 poena, 4.3 skokova, 4.0 asistencije te 1.2 ukradenu loptu. Ukupno je kreirao čak 26.88% svih asistencija ok je bio na parketu, a sudjelovao je u ukupno 32.2% svih poena svoje ekipe, bilo ubačajima, bilo uspješnim dodavanjima.

Barnjak je bio i članom mladih reprezentacija Hrvatske, uz po jedno U20 srebro na Europskim prvenstvima A i B ranga.

TONI JELENKOVIĆ / 1997 god / 192 cm / Razigravač

Nakon jednosezonske avanture po Islandu, Toni Jelenković vratio se u hrvatsku košarku, gdje je ranije branio boje Sukošana, Zadra i Pule 1981. Na islandu je ovaj 23-godišnji razigravač promjenio dvije sredine. Sezonu je započeo u Hamaru, gdje je uz 11.8 poena bilježio po 3.8 skokova i asistencije, da bi ju okočnao u klubu Vestri, gdje je uz drugačiji stil igre momčadi podigao broj poena na 17.1, smanjivši skokove na 2.7 i asistencije na 3.1 po utakmici.

Jelenković je rođeni Zadranin, brz i lagan na nogama, uz solidan prodor i šut, te dobar osjećaj za dodavanje, uz poneku težnju atrakciji. Nedostatak u igri je obrana jedan na jedan, te fizička inferiornost, odnosno nedostatak mase, ali ista bi možda mogla utjecati na njegovu lakoću kretanja po terenu.

ADNAN ARSLANAGIĆ/ 1997 god / 179 cm / Razigravač

Adnan Arslanagić interesantan je mladi razigravač iz BiH, koji je u dosadašnjoj karijeri nastupao za sarajevske klubove Spars i Bosna, te za Kakanj, odakle je pristupio Škrljevu. Iako je početkom ljeta za Arslanagića interes iskazala zagrebačka Cibona, ovaj je 179 centimetara visoki brzanac ipak pristupio zelenima iz Bakra.

Sa 5.4 asistencije po susretu, Arslanagić je bio šesti najbolji asistent prvenstva susjedne nam države prošle sezone, te je pritom bilježio 12.8 poena i 4.3 skokova po susretu. Sudjelovao je u čak 34.9% svih poena svoje ekipe dok je bio u igri, te je u toj kategoriji zauzeo četvrto mjesto u cijeloj Ligi, a s čak 34.6% kreiranih svih asistencija bio je drugi igrač Lige, kao i u USG% sa 27.73%.

Radi se o izrazito motoričnom igraču, brzom, okretnom, sa sjajnim osjećajem za asistenciju i solidnim prodorom. Šut mu je daleko od idealnog i to je jedan od elemenata igre na kojem će morati povećati svoj rad, pošto je posljednje tri sezone za tricu šutirao s tek 27.7% uspješnosti, a niti rad na obrani nije za odmet.

Ipak, Arslanagić je doveden da bude prvi razigravač i jedan od nosioca igre momčadi Škrljeva te je sigurno spreman preuzeti tu ulogu na sebe, a pravo pojačanje biti će uspije li ponoviti prošlosezonske predstave iz Kaknja.

Related Articles