Nova sezona Premijer Lige nam je pred vratima, a do početka iste pokušat ćemo vam u malo više analitičkom tonu predstaviti svih 14 ekipa koje će u njoj nastupati, uz poseban naglasak na naše ABA ligaše.
Nakon šta smo predstavili Cibonu, sljedeći na redu je Zadar, prošlosezonska prvoplasirana ekipa lige u trenutku prekida, te osvajač Kupa Krešimira Ćosića.
Za razliku od prošlih sezona, kada se debelo kasnilo sa potpisom igrača, koji su potom kasno kretali u pripreme i još kasnije ulazili u formu, da bi potom brzo bivali otpuštani, nakon gafova sa Glennom Davisom i Tonyem Wrottenom, ovog su ljeta potpisi obavljeni na vrijeme, ali o opravdanosti nekih od njih malo ćemo opširnije u nastavku.
Zadar je na papiru složio momčad u rangu momčadi iz prethodne dvije sezone, ali napokon uz jedno iskusno i jako ime na rosteru – ono Darka Planinića. Početna petorka izgleda sasvim solidno, za Premijer Ligu naravno dovoljno za prva tri mjesta, ali upitno je koliko ovakva momčad može u ABA Ligi, gdje se Zadar već poslovično bori za ostanak.
Izgleda da će Zadar većinu vremena provoditi sa dva razigravača na parketu, gajiti brzu igru sa puno vanjskog šuta, uz centre koji su više orijentirani na skok i defanzivu i koji bi trebali služiti za skupljanje odbijanaca u reketu i poneku loptu koja će im biti spuštena na niski post ili neki Pick’n’Roll specijal. Obrambeno je roster pokušavan biti složen tako da većina igrača može braniti dvije ili tri pozicije i za očekivati je više preuzimanja i solidnu dozu agresivnosti.
Interesantan je potpis mladog reprezentativnog razigravača Filipa Paponje, koji bi uz Duju Bralu trebao predstavljati klub u idućih nekoliko sezona, a svakako je za očekivati poneku minutu više na parketu 20-godišnjih Jure Planinića i Jana Palokaja. Ovo je uostalom jako jako mladi Zadar, sa 30-godišnjim Darkom Planinićem kao najstarijim igračem, pa tek dvojicom 26-godišnjaka iza njega, dok je prosjek godina 15-orice igrača koji će u nastavku biti predstavljeni tek 22.7.
DOLASCI:
Planinić (Cluj Napoca – Rumunjska)
Galloway (Bakken Bears – Danska)
Bursać (bez kluba)
Boykins (Sioux Falls – G-League)
Worku (UC Irvine – NCAA D1)
Paponja (Cibona, Bosco – Hrvatska)
ODLASCI:
Fundić (Igokea – BiH)
Keller (Slask Wroclaw – Poljska)
Ivanov (Geneve Lions – Švicarska)
Ahmed (ALM Evreux – Francuska)
Allen (bez kluba)
SASTAV:
DARKO PLANINIĆ / 1990 god / 211 cm / Centar
Iz najjačeg rumunjskog kluba Cluja stigao je veoma iskusni bivši igrač Širokog, Cibone, Maccabija, Budućnosti, Baskonije, Gran Canarije, Dinamo Sassarija i Zielone Gore, najzvučnije ime u ovosezonskom sastavu Zadra, igrač sa 106 nastupa u raznim europskim natjecanjima i član reprezentacije Hrvatske na Olimpijskim Igrama 2016. godine te Eurobasketu godinu dana kasnije to zasigurno jest.
Planinić je igrač čija je najjača napadačka strana dobra igra na postu, gdje posjeduje nekoliko interesantnih rješenja, jako dobro završava oko obruča (sa 64.6% šuta bio je šesti najprecizniji igrač Rumunjske Liga National 1), dobar je skakač, ali još bolje gradi prostor za skok, pa se često zna dogoditi da njegov suigrač pokupi loptu nakon odličnog zagrađivanja Planinića, a ističe se i obrana ispod koša, gdje svojom fizičkom snagom predstavlja teško prolaznu prepreku.
Međutim, ako ga se izvuče izvan reketa, Planinić postaje neefikasan, iako puno više u napadu gdje ne predstavlja neku šutersku opasnost, nego u obrani, gdje se teško snalazi na preuzimanju igrača, ne može ih ispratiti svojim ne toliko brzim nogama.
Prošlu je sezonu nastupajući za Cluj u prvenstvu Rumunjske i FIBA Europe Cupu ubilježio 34 utakmice, uz vrlo dobrih 14.8 poena, 5.6 skokova i 1.3 asistenciju po utakmici, za točno 25 minuta na parketu.
JONATHAN GALLOWAY / 1996 god / 208 cm / Centar
Kad su se u klubu već odlučili dovesti stranca na poziciju centra, onda je bilo za očekivati da će taj igrač biti jedan od nositelja igre, višedimenzionalan igrač ili opasna napadačka opcija, ali Jonathan Galloway nije apsolutno ništa od navedenog i upitna je uloga koju će on odrađivati u Zadru.
Prošla je sezona bila prva u profesionalnoj karijeri ovog 208 cm visokog centra, a proveo ju je nastupajući za danski Bakken Bears. U vrlo slabašnom prvenstvu Danske bilježio je pristojne brojke, te je čak bio četvrti igrač lige po skokovima (8.9 po utakmici) i blokadama (1.5 po utakmici). Ali, na jačem nivou FIBA Europe Cupa bilježio je tek 2.9 poena i 3.6 skokova za 10.5 minuta koliko je provodio na parketu.
Gallowaya karakterizira dobra skok igra i zaštita reketa i obruča, ima snažno i atletski nadareno tijelo, postavlja snažne blokove i ima solidan osjećaj za asistenciju, ali tu svaka dobra strana njegove igre završava.
Veoma je sirov kada pričamo o napadu, može poentirati samo polaganjem na obruč ili zakucavanjem, a impozantna je činjenica da cijelu prošlu sezonu nije uputio niti jedan skok šut! Naravno, to poslovično znači da je loš pucač slobodnih bacanja (55.9% kroz sveučilišnu i profi karijeru), što obrani daje još jedan element u čuvanju Gallowaya. Također, tek je 13 puta tokom prošle sezone šutnuo loptu izvan reketa, a riječ je bilo o floaterima ili hook šutevima, inače pogodio je šest.
Veoma je neaktivan nakon postavljanja bloka u Pick’n’Roll igri te gotovo nikada ne traži loptu prilikom kretanja prema košu nakon postavljenog bloka. Kada i primi loptu, s njom ne izgleda kao da se najbolje snalazi, te u fazi driblinga najčešće dolazi do gubljenja posjeda.
Zadar je tu potpisao veoma napadački neopasnog igrača, koji će vjerojatno služiti za obranu na nekim opasnim unutarnjim igračima, ali i to je upitno kako će odraditi na višem nivou od onoga što je do sada u karijeri igrao.
JURE PLANINIĆ / 2000 god / 205 cm / Centar – Krilni centar
Mlađi brat Planinić svoju je prvu utakmicu u dresu Zadra odigrao još u sezoni 2017/18, a ove sezone napokon očekuje napraviti iskorak u minutaži i ulozi u ekipi. Riječ je o talentiranom lijevorukom igraču koji pokriva obje unutarnje pozicije.
Jure se dobro snalazi pod obručima, može pogoditi s poludistance ili iza linije za tri poena, a u obrani dobro koristi duge ruke u zaštiti reketa.
Ono što treba popraviti je rad nogu, brzina, bolja igra u obrambenoj rotaciji, a ukoliko uspije unaprijediti te segmente u igri, tada će Zadar zasigurno dobiti korisnog igrača ispod obruča.
ALEKSANDAR BURSAĆ / 1995 god / 205 cm / Krilni centar
Nakon godine dana pauze i neigranja košarke, na parkete se u dresu Zadra vraća nekadašnji mladi reprezentativac Srbije Aleksandar Bursać. Nije poznato zašto je baš Zadar odlučio potpisati igrača koji je toliko dugo izbivao izvan parketa, ali mogući razlog je što je najbolju utakmicu u dresu FMP-a u sezoni 2018/19 odigrao upravo protiv – Zadra, i to na otvaranju sezone u Železniku.
Radi se o atletičnom, fizički nadarenom igraču, kojeg krase skočnost i agilnost, može igrati i licem i leđima prema košu, a u obrani može pokriti pozicije od 2 do 5. Međutim, ima veoma nekonstantan šut izvana, zna imati rupe u igri i forma mu je jako varirala tokom karijere, u kojoj je osim za FMP igrao još za Hemofarm i Vojvodinu.
DOMAGOJ VUKOVIĆ / 1993 god / 207 cm / Krilni centar
Ljevoruki Riječanin trenutno je uz Juru Planinića igrač s najdužim stažem u Zadru – od 2017. godine. Radi se o atletičnom igraču sa širokim rasponom ruku. Solidan je obrambeni igrač, koji ima dobar osjećaj za blokadu, te je prošle sezone bio najbolji bloker Premijer Lige. Od svog dolaska u Grad košarke, podigao je svoj šut za tri poena, te postao opasan igrač s poludistance, uz solidan repertoar atraktivnih zakucavanja.
Domagoj Vuković se međutim loše snalazi u igri leđima na niskom postu, a crne rupe u igri znaju mu se događati u obrambenom dijelu, gdje zna zakasniti na izlazak, u rotaciji ili pokaže dozu nonšalancije.
Prošle je sezone nastupio u 41 utakmici, bilježeći pritom 9.5 poena, 6.6 skokova, 2.1 asistenciju i 1.1 blokadu po utakmici, uz vrlo dobrih 39% šuta za tri poena. Osim što je vodio Premijer Ligu po blokadama, vodio ju je i u postotku obrambenih skokova dok je na parketu (25.20%) bio je deveti u skokovima po utakmici i osmi u NetRating-u sa +30.0. U ABA Ligi je bio treći skakač lige, deseti po postotku šuta iz igre, a gledajući naprednu statistiku bio je šesti u PER-u sa 23.56 i sedmi u NetRating-u sa +26.1.
Solidna sezona Vukovića samo je potvrdila da je s razlogom bio pozvan u reprezentaciju Hrvatske, s kojom je nastupao na NBA Ljetnoj Ligi u Las Vegasu 2019. godine.
DOMINIC GILBERT / 1996 god / 198 cm / Krilo
Borbeni Dominic Gilbert svoj manjak talenta kroz karijeru nadoknađuje fanatičnim radom, koji ga je doveo do statusa solidnog rotacijskog igrača u Zadru. Veoma je aktivan u obrani, može čuvati nekoliko pozicija, a u napadu svake sezone doda poneki novi potez.
Prošle je sezone na parketu u prosjeku provodio 26.4 minute u 39 utakmica, te je pritom upisivao 9.5 poena, 5.8 skokova i 1.5 asistenciju, te se u Premijer Ligi smjestio na sedmo mjesto u skokovima, te na deseto u NetRating-u sa +28.8.
JACOBI BOYKINS / 1995 god / 198 cm / Krilo-šuter
Nakon pristojne prve profesionalne polusezone u mađarskom klubu Alba Fehervar, Amerikanac Jacobi Boykins je iduću sezonu i pol proveo igrajući u NBA razvojnoj ligi. Prošlu je sezonu igrajući za rio Grande Valley Vipers i Sioux Falls Skyforce nastupio u 34 susreta, bilježeći pritom 13.5 poena, 3.3 skokova i 1.3 asistenciju po susretu.
Slovi za solidnog šutera izvana, koji je kroz čitavu karijeru pogađao šuteve iza linije za tri poena sa 38.3% uspješnosti. Kroz prošlu se sezonu najviše oslanjao na pokušaje iz Catch&Shoot situacija, čak trećinu svih pokušaja šuta i 45.8% pokušaja za tri poena, ali pogađao ih je tek sa 34.4% uspješnosti. Najuspješniji je bio u pokušajima iz lijevog kuta, gdje je za tricu gađao s fantastičnih 65% uspješnosti, iako je najmanje pokušaja za tricu uputio s tog mjesta.
U obrani je Boykins solidan igrač kada brani 1 na 1, recimo tako da je prošle sezone u obrani tih situacija svoje protivnike sveo na svega 38.3% uspješnosti, a kao manjkavost se primjećuje to da zna kasniti na izlazak na šut te kao rotacijski igrač također zna zakasniti.
Ipak, čini se da je Zadar potpisao solidnog igrača, koji bi uz nekoliko kvalitetnih akcija pripremljenih za njega mogao biti itekako koristan u napadu, dok će u obrani korektno odraditi svoje zadatke.
DUJE BRALA / 2003 god / 197 cm / Krilo-šuter
Mladi izdanak zadarske škole košarke i jedan od najtalentiranijih hrvatskih košarkaša prošle je sezone već debitirao u prvoj momčadi Zadra, s po jednom utakmicom u oba natjecanja, skupivši ukupno 8 minuta na parketu.
Ove se sezone očekuje da će Duje Brala dobiti nešto više prilika, pogotovo u konkurenciji Premijer Lige, a na njemu je da istu zgrabi i dokaže da se na njega može itekako ozbiljno računati.
FILIP VUJIČIĆ / 2000 god / 193 cm / Krilo-šuter
Dubrovčanin Filip Vujičić za Zadar je potpisao prošloga ljeta, ali je kroz sezonu nastupio u svega tri utakmice Premijer Lige skupivši ukupno 19 minuta na parketu. Za 20-godišnjaka to i nije najobečavajuća situacija, te je najbolje za njega i za klub da mu se omogući odlazak na posudbu, ako već na njega u Zadru ne računaju.
JAN PALOKAJ / 2000 god / 191 cm / Bek šuter
Mladi 20-godišnji Zagrepčanin u dresu Zadra korektno je odradio minutažu dobivenu prošle sezone. Iako nije imao veliko učešće na terenu, ipak je upisao čak 34 utakmice, ali razlika između Bosca gdje je sezonu ranije bio jedan od nositelja igre i Zadra gdje to ne može biti je očita. Ipak, dečku se ne može osporiti pristup, svaku utakmicu ušao je maksimalno ozbiljno, pokušavajući iskoristiti pružene mu minute.
Iako najčešće vrijeme na parketu provodi na poziciji 2, može u niskim postavama igrati i na poziciji krila. Definitivno mora popraviti šut za tri poena, gdje je na tek 28% kroz karijeru, što je premalo za poziciju na kojoj igra, dok na ulazima pod koš mora pokazati malo više odlučnosti.
EYASSU WORKU / 1998 god / 188 cm / Combo bek
Uz Gallowaya, Eyassu Worku je još jedan izdanak sveučilišta UC Irvine, ali on je svoje školovanje završio ove godine i Zadar će mu biti prva profesionalna stanica u karijeri.
Radi se o razigravaču, koji na jednakoj razini može odigrati i drugog beka, u situacijama kada ekipa igra sa dvojicom na parketu. Voli igru brzog tempa, ima dobar rad nogu, dobro čita obranu kada postavlja Pick’n’Roll napad, pa se prema kretanju obrambenih igrača odlučuje ići na prodor, dignuti se na šut ili dodati loptu centru odnosno trećem igraču u rotaciji. Prilikom prodora često koristi finte tijelom, ima solidan dribling te rijetko gubi loptu.
Worku je, poput Gallowaya, igrač trenutno limitiranih kapaciteta. Vrlo je nekonstantan šuter, nije nikada tokom posljednje godine na koledžu spojio tri dobre napadačke utakmice, nije ga teško skautirati jer gotovo uvijek prodire u desnu stranu, te ako mu se zatvori prodor postaje poprilično neefikasan igrač. Iako, niti prodore ne završava s dobrom efikasnošću, tek 38.58% preciznosti ima nakon što šutira iz prodora, a gotovo 50% svih napada završava na taj način. Također, u obrani može braniti samo bekovske pozicije i jako je neupotrebljiv ako se u obrani od Picka preuzme visokog igrača, a zna također kao manjkavost u obrani se primjećuje to da izgubiti svog igrača na liniji dodavanja, pa mu se znaju dogoditi utrčavanja iza leđa.
Sve gore navedeno odnosi se na njegove igre na koledžu koji je po košarkaškom rejtingu tek na 114. mjestu u NCAA-u te u konferenciji koja nije među cjenjenijima. Kako će to Worku manifestirati u Premijer Ligi i mnogo jačoj konkurenciji ABA Lige, ostaje nam za vidjeti, ali oni koji očekuju mnogo od ovog igrača, vjerojatno će ostati razočarani njegovim izvedbama. Kao igrač rotacije mogao bi poslužiti, ali potpisivati neiskusne Amerikance u tu svrhu nema baš nekog razuma.
DOMINIK MAVRA / 1995 god / 194 cm / Razigravač
Novi kapetan momčadi Zadra Dominik Mavra bio je jedan od najboljih pojedinaca prošle sezone. U 22 utakmice bilježio je 11.2 poena, 2.6 skokova i 5.7 asistencija po utakmici. Bio je drugi asistent Premijer Lige i peti ABA Lige, te je sudjelovao u 30.0% svih Zadrovih poena dok je bio na parketu, odnosno kreirao 29.94% svih asistencija.
Nakon što je kao kadet napustio Zadar i otisnuo se u momčad Zagreba, Mavra se prošle sezone napokon vratio igrati u rodni grad. U međuvremenu je još nastupao za Split, Cibonu, makedonski Karpoš Sokoli te MZT, poljsku Dabrowu Gorniczu, litvanski Lietkabelis, španjolski Joventut te za Krku u susjednoj nam Sloveniji.
Osim prošlosezonskih dobrih statističkih pokazatelja, Mavra se dokazao i kao veoma pozitivan lik u svlačionici, koji može biti lider ove momčadi na parketu i izvan njega, a ove će sezone moći napokon pokazati da u kontinuitetu može igrati dobru košarku.
MARTIN JUNAKOVIĆ /1994 god / 184 cm / Razigravač
Šibenčanin Martin Junaković započinje svoju drugu sezonu u momčadi Zadra, koji mu je deseti klub u karijeri. Za 20.8 minuta na parketu prošle sezone, ubacivao je 9.7 poena, hvatao 1.8 skokova i dijelio 3.5 asistencije. U Premijer Ligi bio je uglavnom starter, a startao je i u 12 utakmica ABA Lige, gdje je ipak imao nešto manju minutažu.
Junaković je dinamičan playmaker, koji voli loptu u rukama, a to mu često bude i najveća mana u igri, pošto se zna zaigrati i srljati u greške. Šutevi i ulazi su mu često nerezonski, iako je takve situacije smanjio u odnosu na prošle sezone. Dobro probija prvu liniju, ima solidan šut s poludistance i ulaz pod koš, te zna kreirati poene za suigrače.
Trener Veljko Mršić vjerojatno će ga koristiti kao opciju s klupe, u situacijama kada treba promijeniti ritam utakmice, a može djelovati kao drugi bek s Mavrom na parketu.