Bajka Srbije se nastavlja: Na krilima Teodosića ušli u finale!

Bajka košarkaške reprezentacije Srbije se nastavlja! U ljepotici turnira dominirali su nad Francuzima tri četvrtine i čvrsto kontrolirali rezultat. U četvrtoj četvrtini ukazao se Nicolas Batum koji je dalekometnom paljbom vratio Francusku potpuno u igru, ali Francuska nije imala snage za konačni preokret. Konačni rezultat utakmice je 85:90 za Srbiju.

Francuska – Srbija 85:90 (15:21; 32:46; 46:61)

Batum 35, Diaw 13, Heurtel 12, Fournier 10; Teodosić 24, Bogdanović 13,  Raduljica 11, Krstić 11

Od prve minute se osjetila žustrina s kojom je Srbija krenula u utakmicu. Čvrsta obrana i fenomenalni Teodosić u napadu stvorili su prvu veću razliku u devetoj minuti utakmice kada Markovićevo polaganje dovodi Srbiju do prednosti od 10 razlike. Francuska kao da se ispuhala protiv Španjolske, ali je i Srbija odigrala četvrtinu u takvom tempu da ih Francuzi jednostavno nisu mogli pratiti. Do kraja četvrtine Francuska uspijeva smanjiti razliku na šest poena i kraj prve četvrtine završava rezultatom 15:21 za Srbiju.

U drugoj četvrtini imamo nastavak iste priče. Miloš Teodosić je nezaustavljiv u napadu. Kada bi Francuzi iskakali visoko u picku, on je lagano pronalazio Raduljicu za laka polaganja i suigrače za otvoreni šut.  Kada bi branili pick prolaženjem ispod bloka, Teodosić je bio gotovo nepogrešiv kod vanjskog šuta.

Najveću razliku Srbija je u drugoj četvrtini, i općenito u utakmici, ostvarila u sedmoj minuti, kada je polaganjem u kontri Nikole Kalinića otišla na ogromnih 25:43. Činilo se da će se ponoviti scenarij iz utakmice protiv Brazila kada su Srbi vodili i 30 razlike u nekim trenucima.

Francuska se ipak uspijeva pribrati i razlika nije rasla više od 18 do kraja utakmice. Na poluvrijeme se odlazi s rezultatom 32:46 za Srbe, što se s obzirom na prikazanu igru činilo premalo.

Francuska je u drugo poluvrijeme vidljivo ušla s više energije, ali je Srbija na sve bila spremna. Teodosić, Bogdanović i društvo su cijelu četvrtinu rutinski održavali prednost od 15-16 razlike. Za to je bio zaslužan provjereni recept iz prvog poluvremena. Čvrsta obrana, brzi protok lopte, fenomenalni Teodosić i učinkoviti vanjski šutevi. Četvrtina je završila s prednošću Srbije 46:61.

Ulaskom u zadnju četvrtinu činilo se da će Srbija rutinski privesti utakmicu kraju, ali Francuska u prvoj minuti četvrtine radi seriju 5:0 preko trice Fourniera i zakucavanja Batuma. Đorđević odmah zove time-out i to su bile prve naznake da bi mogli imati zanimljivu završnicu.

Nicolas Batum je šutevima tijekom utakmice držao Francusku ispod zaostatka od 20 poena, a istim šutevima ju je potpuno vratio u utakmicu, ali tada Raduljica nevjerojatno sretno rukom odbija loptu ravno u francuski koš. Jednostavno se činilo da je ovo večer Srbije.

Batum nije stao. Svojom šestom od ukupno osam trica na utakmici doveo je Francusku na zaostatak od četiri poena, a u četvrtini je ostalo 4:30 do kraja.

Utakmica je bila potpuno otvorena, ali je mirnoća Teodosića i Bogdanovića u završnici konstantno držala rezultat na dva posjeda lopte.

Minutu prije kraja Huertel pogađa važnu tricu za povratak Francuske na -3, ali odmah u sljedećem napadu Krstić polaganjem vraća prednost Srbije na +5. Heurtel je odmah u sljedećem napadu zaustavljen prekršajem  i pogađa oba bacanja za povratak utakmice na jedan posjed lopte. Francuska napokon uspijeva obraniti jedan napad Srbije u završnici, ali Srbi odmah rade prekršaj na Heurtelu ne riskirajući potencijalnu tricu koja bi možda utakmicu odvela u produžetke.

U sljedećem napadu najbitnija slobodna bacanja svoje karijere je zabio Kalinić (do tada 0/2 s linije slobodnih bacanja) 16 sekundi do kraja. Hladnokrvno zabija oba bacanja i diže prednost na četiri razlike. Srbija je obranila sljedeći napad, a zadnju nadu Francuzima dao je Batum svojom osmom tricom na utakmici dvije sekunde prije kraja kada vraća Francuze na -3. Međutim, Simonović hladno zabija dva bacanja u sljedećem napadu i slavlje košarkaša Srbije je moglo početi!

Dobro smo otvorili utakmicu, odigrali odlično u prvom poluvremenu, bili smo spremni za njihove taktičke zamisli, ali smo pretpostavili da će početi igrati agresivno. Nismo se riješavali lopte na vrijeme u tim trenucima, ali nemam riječi, ovi momci su veliki igrači, napravili su timsku atmosferu, postali su prava momčad i to nam je dalo snage, rekao je izbornik Srbije Saša Đorđević nakon plasmana njegove reprezentacije u finale Svjetskog prvenstva.

Srbiju je predvodio sjajni Miloš Teodosić s 24 poena i šutom 9/12 iz igre. Francusku je predvodio također sjajni Nicolas Batum s 35 poena i šutom 11/17 iz igre. (8/12 trica)

Večeras smo gledali ljepoticu turnira. Utakmica prepuna vrhunskih poteza s obje strane i svatko tko je pogledao utakmicu zasigurno nije požalio.

Sutra je na rasporedu utakmica za treće mjesto s početkom u 18:00 sati. Biti će zanimljivo vidjeti kako će Francuska reagirati poslije večerašnjeg emocionalnog pražnjenja. Protivnik je Litva koja je imala i dan odmora.

Finale između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država je na rasporedu u nedjelju s početkom u 21:00.