Barcelona slavila u Rusiji, Bešiktaš u Litvi

Odigrane su dvije utakmice u skupini D. Barcelona je u gostima uvjerljivo pobijedila moskovski CSKA s 21 razlike dok je Besiktas, za koji igra naš Damir Markota, nastavio s vrlo dobrim igrama i slavio u Litvi protiv Rytasa.

Skupina D

[rezultat id=196]

Vjerojatno najjača utakmica, a ujedno i derbi Eurolige, odigrana je u Rusiji. Prošlogodišnji sudionici final foura susreli su se prvi put tijekom aktualne godine u grupnoj fazi natjecanja. Iako su Moskovljani bili favoriti kladionica Barcelona je fantastičnom igrom u drugom poluvremenu osigurala veliku prednost. Domaći su igrači u drugom dijelu igre zabili samo 25 poena i sukladno tome nisu bili u mogućnosti pobijediti.

Igrači CSKA dobro su otvorili utakmicu. Sasha Kaun je dominirao pod obručima, a Miloš Teodosić se istaknuo dobrim igrama na vanjskim pozicijama. Pri prvim rotacijama trener Messina je uveo jednog od svojih najboljih igrača – Nenada Krstića koji je odmah po ulasku svojom igrom počeo stvarati probleme gostima iz Barcelone. Unatoč dobroj napadačkoj igri domaćini nisu uspjeli stvoriti značajniju razliku. Za Katalonce je dobro igrao Juan Carlos Navarro koji su u nastavku pokazao kao jedan od najboljih igrača utakmice. Na veliki odmor otišlo se s rezultatom 35:38 za goste.

Barcelona je zadržala dobar ritam s kraja prvog poluvremena i dobro ušla u treću dionicu igre. Navarro je nastavio ubacivati s vanjskih pozicija, a pod koševima je Slovenac Erazem Lorbek iskorištavao prostor koji mu se otvarao. Igrači CSKA su izgledali bezidejno u napadu, a trener Messina je puno rotirao u nastojanju da pronađe idealnu postavu. Svi igrači osim Sokolova dobili su priliku pokazati se kroz određenu minutažu. Očigledan problem za Moskovljane bila je loša igra Sonnyja Weemsa, njihovog prvog igrača u dosadašnjem dijelu natjecanja, koji je u trideset minuta igre zabilježio svega 4 poena. Solidnu rolu imao je naš Ante Tomić koji je u 22 minute na parketu zabio 6 poena (mogao je i više s obzirom na podatak od 0/4 slobodnih bacanja), ali se zato iskazao u obrani pogotovo u drugom dijelu. Valja napomenuti kako je dobru utakmicu odigrao Marchelinho Huertas koji je odlično diktirao tempo i igru Barcelone.

Zaslužena pobjeda Španjolaca koji se na očigled dižu iz kola u kolo. S druge strane CSKA ne izgleda onako dobro na paketu kako to za sada rezultat pokazuje (ovo im je prvi poraz) i kako natjecanje bude odmicalo očito je da će morati popravljati svoju igru ako žele opet vidjeti završni turnir.

[rezultat id=197]

Besiktas je svladao neuvjerljive Litvance i širom si otvorio vrata prolasku u sljedeću fazu, uzimajući u obzir da su uzeli bodove u dva teška gostovanja. Rytasu preostaje borba s Partizanom i Bambergom za četvrto mjesto u skupini.

Litvanci su solidno ušli u utakmicu i već na samom početku preuzeli inicijativu no nisu uspjeli ostvariti ozbiljniju prednost. Najvećih plus 5 pred kraj četvrtine postavio je Renaldas Seibutis slobodnim bacanjima. Kako su Litvanci odigrali u prvoj tako su Turci u drugoj. Acik na jedinici i Cetin na dvojci stvarali su dosta problema domaćim igračima i Besiktas je u tom periodu uhvatio dobar ritam koji nije izgubio do kraja utakmice. Na poluvrijeme se otišlo izjednačenim rezultatom 33:33.

Tamo gdje je započeo Acik nastavio je Amerikanac Curtis Jerrells koji je proigrao u napadu i svojim tricama zadavao muke igračima Rytasa koji nisu pronalazili nikakvo rješenje za njega. Dobro je za goste igrao Damir Markota koji je bio jedan od najvažnijih igrača u posljednjoj četvrtini. Upravo je Markota sa svoja vezana pogođena tri bacanja donio plus 7 za goste kojima je to bila i najveća prednost do tada. Nisu Turci više dopustili da utakmica uđe u neizvjesne vode, a tricom Cetina otišli su na velikih 9 poena razlike 4 minute prije kraja utakmice. Lietuvos je zaprijetio nekoliko puta, ali niti jednom se nisu spustili ispod 4 poena razlike. Leon Radošević je za domaću momčad odigrao 12 minuta, ali bez nekog značajnijeg učinka.

Besiktas u sljedećem kolu gostuje u Beogradu kod Partizana, a Rytas dočekuje CSKA.