Bilbao ipak prejak za Cedevitu

Cedevita je u sezonu Eurokupa otvorila porazom 82:77 na gostovanju kod jakog Bilbaa. Utakmica je bila u egalu sve do pred kraj utakmice kada domaćini sa dvije trice prelamaju susret.Igrače Cedevite su u Bilbau predvodili Nolan Smith s 24 poena, šest asistencija, pet ukradenih i četiri izgubljene lopte, Marko Tomas s 13 poena i Goran Suton s 10 poena i pet skokova. Goste su predvodili Alex Mumbru sa 19 i Raul Lopez sa 14 poena.

Iako su na 58 sekundi do kraja prve četvrtine poslije jednog pogođenog slobodnog bacanja Tomasa gosti vodili sa 11:18, početnih je 10 minuta završeno s 15:18. Nakon što su domaćini početkom druge četvrtine preuzeli vodstvo, Zagrepčani su na krilima Smitha i Mire Bilana na nešto više od četiri minute do velikog odmora poveli s 25:30. Unatoč tome, u svlačionicu su otišli s minimalnim zaostatkom 37:36, a na prvu veću prednost Bilbao je otišao krajem trećeg perioda.

Poslije druge trice Smitha Cedevita je na 3:52 min. do isteka predzadnje dionice bila na minimalnom zaostatku 49:48. No, u preostalom vremenu spomenute četvrtine domaćini su izgradili prednost 61:53.

To je rezultat s kojim se ušlo u zadnju četvrtinu, ali Cedevita nije dozvolila da Španjolci prelome utakmicu. Poslije polaganja Ivana Ramljaka na 4:27 min. do kraja gosti su bili na samo -3 (68:65). Na istom zaostatku bili su još u četiri navrata. Kod 70:67 (3:43 min.), 72:69 (2:53 min.), 74:71 (2:27 min.) i 77:74 (1:04 min.). Međutim, nisu uspjeli preokrenuti. Poslije trice Sutona za 77:74, istom mjerom na drugoj strani je uzvratio Alex Mumbru (80:74). Smith na 34 sekunde do kraja svoj pokušaj za tricu nije realizirao, nakon čega je Sutonu dosuđena tehnička i nade Cedevite su potopljene.

“Igrali smo protiv ekipe koja je puno iskusnija i starija od nas. U pojedinim intervalima imali smo potrebnu energiju i uvijek kad smo igrali dobru obranu u kontranapadu su padali lagani koševi. To je jedini način kako jedan mladi tim može igrati protiv puno iskusnijeg i, objektivno, puno jačeg tima. Ako primimo protiv ovakve ekipe 82 poena, teško je očekivati pobjedu jer defenzivno nismo napravili sve ono što treba. Specijalno u zadnjoj četvrtini. Međutim, postoci šuta u napadu za dva, tri i s linije slobodnih bacanja su bili ispod nivoa i mislim da tu moramo tražiti prostor da budemo bolji. Mlad smo tim, moramo puno raditi i napredovati iz utakmice u utakmicu”, izjavio je trener Jasmin Repeša za službenu stranicu kluba iz Podsuseda.

“Razočaran sam. Igrali smo čvrsto i pružili smo otpor, no defenzivno smo imali neke greške. U odnosu na ABA ligu u Eurokupu je konkurencija jača. Svi igrači od pozicije jedan do pet su vrlo dobri, no jednostavno moramo biti bolji. Trebamo pogledati snimku zadnje utakmice i izvući pouke. Bilbao je dobra momčad, ali ponovno ćemo igrati protiv njih. Mislim da i mi možemo biti jedna od boljih momčadi u Eurokupu i vjerujem da imamo veliku šansu da prođemo u drugi krug.” rekao je prvi strijelac kod Cedevite Amerikanac Nolan Smith.

Fran Pilepić koji igra u redovima Španjolaca nadodao je:

“Ovdje se osjećam dobro. U Bilbau sam već drugu sezonu. Prošle godine morao sam se prilagoditi na drugi jezik, odlučio sam učiti španjolski i od početka je bilo malo problema. No, sad znam što me očekuje i tu sam skoro praktički pa domaći ove godine”. Pohvalio je i Cedevitinu ovogodišnju koncepciju “Mislim da je to pravi put kad se napravi ekipa od mladih i potentnih igrača koji mogu ići samo naprijed. To je po meni najispravniji put i mislim da su to sve dečki koji mogu puno napredovat i koji će sigurno napredovati, pogotovo uz trenera Repešu. Ove godine Cedevita će biti jako opasan protivnik u svim natjecanjima.”