Bizaci naslov u Švedskoj

Hrvatski košarkaš na privremenom radu u Švedskoj Toni Bizaca sa svojim je klubom Sodertalje Kings osvojio naslov košarkaškog prvaka ove skandinavske države pobijedivši u finalu s ukupnih 4-2 momčad Sundsvall Dragonsa.

Sodertalje je u doigravanje krenulo s treće pozicije nakon 33 kola prvoga dijela prvenstva, te su na putu do finala najprije s 3-2 bili bolji od Solne, da bi u polufinalu s glatkih 3-0 porazili Uppsalu. Kroz čitavu sezonu ponajbolji igrač Kingsa bio je upravo Bizaca, bilježivši 16,3 poena (prvi strijelac), 4,5 skokova i 1,3 asistenciju po susretu, a iz igre je šutirao vrlo dobrih 49 posto. Portal Eurobasket.com Bizacu je uvrstio u najbolju petorku Europljana koji nastupaju u švedskoj ligi. Posljednju finalnu utakmicu njegovi su Kingsi dobili nakon produžetka sa 109:104, a Bizacinih vrlo dobrih 23 koša i osam skokova zasjenio je sjajni Amerikanac John Roberson ubacivši čak 42 poena.

Momčad Sodertaljea na početku je sezone igrala i grupnu fazu Eurochallenge kupa iz kojeg su ispali nakon prvog kruga, a hrvatski je košarkaš tamo bilježio još bolje brojke – 17 koševa, 6,8 skokova i 1,3 dodavanja po utakmici.

Još su dvojica hrvatskih košarkaša ove sezone nastupali u prvenstvu Švedske, ali s daleko manje uspjeha. Dražen Klarić već treću sezonu nastupa za Jamtland, a ove godine njegovih 11,3 koša, 4,7 skokova i 1,1 asist po utakmici nije pomoglo njegovoj momčadi da izbori plasman u doigravanje te su sezonu završili na devetom mjestu.

Solidnu individualnu, ali lošu klupsku sezonu imao je Fran Urli. Ovaj 203 centimetra visoki košarkaš sa svojim je Eco Orebrom završio na posljednjem mjestu ljestvice, a Urli je sezonu okončao s prosjecima od 8,1 koševa, 4,4 skoka i 1,7 asistencija po utakmici.