Bogdanovićevi Pacersi iznenadili Cleveland

Drugi dan NBA playoffa bio je ništa manje uzbudljiv nego prvi. Na teren je izašlo osam momčadi prvo četiri na istoku potom na zapadu. Najveće iznenađenje zasigurno su priredili Indiana Pacersi pobjedom nad favoriziranim Cavsima dok su Boston i Milwaukee vodili rovovski rat cijelu utakmicu da bi na kraju u produžetku Celticsi uzeli vrijednu pobjedu. Na drugom kraju SAD-a Oklahoma je donekle uvjerljivo svladala Utah (vodili su samo na početku utakmice u prvoj četvrtini), a Houston Minnesotu iako manje uvjerljivo nego se očekivalo. Pružili su Timberwolvesi dobar otpor, no ni to nije bilo dovoljno kako bi izvukli vrijednu pobjedu. Toliko za uvod krećemo s pregledom!

Domaći Cleveland Cavaliersi ušli su u prvu utakmicu doigravanja kao favoriti u odnosu na Indiana Pacersi. Sami Pacersi jedno su od ugodnijeg iznenađenja sezone. Mnogi su im predviđali lutriju i borbu za draft izbore, no momčad Natea McMillana razbila je sve predrasude i odigrala sezonu iznad očekivanja bez problema plasirajući se u doigravanje. McMillan je odlično prepoznao slabosti ali i prednosti ove momčadi i uklopio ih je u smisleni sustav gdje svaki igrač ima svoju ulogu i radi ju sa 100%. Nasuprot tome imamo Cleveland, ekipu s mnogo talenta ali vrlo loše organiziranu, koja se izvlači na individualnom pristupu. Koštalo je to Cavse i ovu utakmicu budući da su u nju ušli mlako s dozom podcjenjivanja. Sjajnom obranom Pacersi su dopustili Cavsima samo 14 poena uz 25% šuta. Istaknimo našeg Bojana Bogdanovića u tom periodu s dva lijepa ulaza koja su završila u obruču uz dodatno bacanje. Uz to Bojan je cijelu utakmicu dosta dobro branio LeBrona, naravno uz timsku pomoć svojih suigrača. Dok je Bogdanović bio na klupi tu je dužnost, već tradicionalno, preuzeo Lance Stephenson. Prva četvrtina završava s velikih +19 14:33 u korist gostiju. S malo više energije domaćini ulaze u drugu četvrtinu i rade seriju 9:1. Pacersi uzvraćaju preko Bogdanovića i Stephensona, a čim su se na parket vratili starteri Indiana ponovno kontrolira utakmicu i na veliki odmor se odlazi s rezultatom 38:55. Nekako se činilo da Cavsi čekaju pravi trenutak kako bi preokrenuli utakmicu u svoju korist. To se skoro i dogodilo u trećoj četvrtini kada je iz igre izašao motor gostujuće ekipe Victor Oladipo. LeBron je ostao na parketu zajedno s Kevinom Loveom J.R. Smithom koju su jednostavno bolji od druge postave Indiane. Iako su smanjili ispod deset razlike Cavsi su ipak upali u preveliku rupu da bi se iz nje izvukli. U zadnjoj četvrtini pokušavali su sve ne bi li poravnali rezultat, no obrana Indiane učinila je svoje.Domaćini su se mučili zabiti dok su Pacersi trpali naročito Oladipo ubacivši ukupno šest trica. Vidjevši kako nemaju šanse za preokret Cavsi su se predali zadnjih par minuta dajući priliku onima koji nisu igrali. Nažalost, među njima nije bio i hrvatski centar Ante Žižić. Krajnji rezultat je bio 80:98 u korist Indiane. Kod domaćih osim Jamesa i Smitha jedino je Nance Jr. zabio preko 10 poena (točno 10), dok su sporedne opcije dosta podbacile. Na kraju je James upisao još jedan triple-double učinak (24 poena, 10 skokova, 12 asista) dok je Smith ubacio 15 poena uz tri pogođene trice. Osim njih možemo istaknuti Lovea sa samo 9 poena, ali i 17 skokova. Kod Indiane fantastičnu je partiju pružio Victor Oladipo zabivši 32 poena uz 6 skokova i 4 asistencije (trica 6/9), a ni najmanje nisu zaostajali Myles Turner (16 poena, 8 skokova, 67% šut iz igre) i naš Bojan Bogdanović s 15 poena, 6 skokova, po 1 asistenciju i izgubljenu loptu, ali i 3 ukradene. Iako ga nije služio šut (5/17 iz igre, 1/6 za tricu) Bojan je konstantno bio agresivan i  napadao klimavu obranu Cavsa dok se u obrani trudio svim silama što više smetati Jamesu. Sveukupno odlična utakmica, a šut će doći možda već i u idućoj utakmici koja je na rasporedu u noći sa srijede na četvrtak u 1 ujutro po našem vremenu.

Od drugih utakmica valja izdvojiti sjajnu završnicu utakmice Boston Celtics – Milwaukee Bucks. Slični matchup kao i onaj gore opisan, s ekipom koja ima uhodani sistem (Boston) i ekipom punom talenta (Bucksi). Ozljedama osakaćeni Boston nije mogao računati na Irvinga (out do kraja sezone) niti na Smarta (možda se vrati u doigravanju) dok su ranije već za sezonu otpali Gordon Hayward Daniel Theis. Pa ipak takvi su Celticsi pružali odličan otpor kompletnim Bucksima koji se sa takvim statičnim napadom muče zabiti na postavljenu obranu. Prvu četvrtinu obilježili su Brown Tatum sjajnim igrama na obje strane parketa, pogotovo u napadu, a prednost za Celticse je na kraju bila velikih 29:17. Međutim, Bucksi se polako ali sigurno vraćaju u utakmicu uz agresivinju obranu na lopti i sjajnog Antetokounmpa koji je igrao sve što treba. U obrani je odlično korigirao zadnju liniju dok je u napadu zabijao i pronalazio otvorene suigrače. Pridružio mu se Khris Middleton (odličan cijelu utakmicu) i eto Bucksa u vodstvu na poluvremenu 44:47. Ulazak u drugo poluvrijeme obilježila je igra koš za koš, a krajem treće Boston smanjuje vodstvo i dolazi do prednosti od četiri poena. Završnica nije mogla proći bez drame (još i bolje!) u kojoj se obje ekipe nisu uspjele odvojiti i izvući pobjedu. Obje ekipe poslale su na teren svoje najjače smallball postave s 4 šutera i visokim igračem. Prvo Bucksi izjednačuju na 96:96 tricom Brogdona, da bi potom Rozier ispao heroj zabivši tricu nakon što se lijepo driblingom oslobodio svog čuvara za 99:96. Na semaforu je stajalo 0.5 sekundi do kraja i Bucksi su izvodili loptu sa strane. Ona je pak došla u ruke Middletona koji čudesno pogađa tricu s pola terena za produžetak. A u produžetku Bucksi nisu uspjeli pružiti dovoljan otpor i pobjeda ostaje u Bostonu rezultatom 113:107. Al Horford predvodio je Celticse s 24 poena, 12 skokova i 4 asistencije, a Rozier se zaustavio na 23 poena. Valja istaknuti i Marcusa Morrisa koji je zabio 21 poen s klupe. Kod Milwaukeeja Giannis je ubacio 35 poena uz odlične brojke od 13 skokova ,7 asistencija i 3 ukradene, a pridružio mu se Middleton s 31 poenom uz 8 skokova i 6 asistencija.  Iduća utakmica na rasporedu je u noći s utorka na srijedu.

Na zapadu ništa novo. Rutinske pobjede Oklahome i Rocketsa bile su i očekivane s obzirom na talent koji te momčadi posjeduju. Jazzeri su se dobro držali u prvom poluvremenu protiv Oklahome predvođeni sjajnom obranom i rookijem Donovanom Mitchellom (13 poena u prvom poluvremenu). Međutim u drugom dijelu Paul George Russel Westbrook ubacuju u brzinu više i ne dopuštaju Utahu da se znatnije približe. Na trenutke su izgledali dosta ozbiljnije i koncentriranije nego u regularnoj sezoni kako u napadu tako u obrani. Rezultat je na kraju bio 116:108 u korist Oklahome. George se na kraju zaustavio na 36 poena uz 7 skokova dok je Westbrook ponovno bio blizu triple- double učinka (29 poena, 13 skokova i 8 dodavanja). Kod Jazza Mitchell je ubacio 27 poena uz 10 skokova, a Gobert 14 uz 7 skokova i 2 blokade. Rocketsi su na svom terenu svladali Timberwolvese 104:101 uz još jednu sjajnu partiju Jamesa Hardena. On i Clint Capela držali su Rocketse iznad vode igrom 2 na 2 koja je bila nerješiva za T-Wolvese. Minnesoti je ovo prvi nastup u doigravanju nakon 13 godina i ere Kevina Garnetta , a povratkom Jimmyja Butlera u momčad uspjevali su pružiti znatniji otpor u prvoj, a naročito drugoj četvrtini. Butler je uzeo konce momčadi u svoje ruke i Minnesota je živjela od njegovih odluka prilično dobro. Poluvrijeme je završilo 54:47 za domaće, a u drugi dio ušlo se serijom gostiju 9:0 i imamo egal utakmicu. U četvrtoj četvrtini Harden uzima stvari u svoje ruke i ulazima pod koš vraća prednost na stranu domaćih. Timberwolvesi nisu uspjeli obraniti kad su trebali i priči je tu kraj. Na kraju su odigrali odličnu utakmicu (imali su više skokova i asistencija od Houstona), ali ipak nisu uspjeli pobjediti. Harden je na kraju završio s 44 poena (15/26 šut iz igre uz 7/12 trice), 4 skoka i 8 asistencija, a Capela ga je pratio s 24 poena, 12 skokova i 3 blokade. Kod Minnesote najviše je poena zabio Andrew Wiggns njih 18 dok je Butler završio s 13 poena i 5 skokova. Iduća utakmica na rasporedu je u noći sa srijede na četvrtak (kao i ona OKC-a i Jazza) ponovno u Toyota Centru u Houstonu.