Bogdanoviću tijesna pobjeda, sjajna izdanja Žižića i Šarića

Vrlo zanimljiva NBA večer je iza nas. Već standardno za nedjelju utakmice počinju dosta ranije nego obično, a ukupno ih je odigrano 9. Niti naši igrači nisu ostali dužni i njih čak četvorica su istrčali na parket. Prvi od njih bili su Bojan Bogdanović u srazu s konkurentnim Boston Celticsima i Dario Šarić koji je sa svojom Philadelphijom gostovao u Barclays centru u Brooklynu protiv Netsa.

Bila je to rutinska pobjeda 76ersa iako se možda na prvi pogled ne bi činilo tako s obzirom na njihovu mladost i neiskustvo. Dogodilo se već u nekoliko navrata ove sezone da je Philadelphija glatko izgubila utakmicu iako su gotovo cijelo vrijeme imali osjetljiviju prednost.

Međutim sinoć to nije bio slučaj, što zbog manjka talenta kod igrača Netsa, što zbog vrlo dobre igre 76ersa u oba smjera. Na kraju je rezultat bio 97-120, a Netsi su šutirali samo 39 posto iz igre, što govori o dobroj obrani gostiju. Već u 1. četvrtini Philla je ubacila 37 poena slabašnoj obrani Brooklyna koja je 3. najlošija u ligi po broju primljenih poena. Dario Šarić otvorio je utakmicu na najbolji mogući način šutirajući 4/4 iz igre. Odlično je surađivao sa suigračima i općenito je napad 76ersa izgledao vrlo dobro, s puno kretanja i brzim protokom lopte. Novi dvojac iz Altante Belinelli Ilyasova sjajno su se uklopili u ekipu i daju klupi Philadelphije prijeko potrebnu dubinu. Šarić je na kraju završio s 18 poena šutirajući 8/11 iz igre, 2/4 za tricu uz 6 skokova, 3 asistencije, 1 ukradenu loptu i po 2 blokade i izgubljene lopte za samo 24 minute u igri.

Njegov šut za tri poena postaje sve učinkovitiji i sve jače oružje protiv suparničkih obrani. Brojke su se popele na lude razine (preko 50% za tri u ovom mjesecu), a iako uzorak utakmica nije velik, Šarićev napredak u tom segmentu je jasno vidljiv. Ipak najbolji kod gostiju bio je Joel Embiid s 21 poenom i 8 skokova, a slijedio ga je Robert Covington (19 poena, 5 skokova, 4 asista), jako dobrom utakmicom nakon nekog vremena ( čak 8 igrača Phille zabilo je 10 ili više poena). Kod domaćih Netsa najbolji pojedinac bio je mladi razigravač D’Angelo Russell zabivši 26 poena uz po 4 skoka i asistencije. Iduću utakmicu Brooklyn će ugostiti prvu momčad istočne konferencije Toronto Raptorse, dok će vrlo zanimljiv okršaj imati 76ersi, budući da će na svom terenu igrati protiv Indiana Pacersa našeg Bojana Bogdanovića.

A baš su ti isti Indiana Pacersi odigrali vrlo zanimljivu utakmicu protiv domaćih Boston Celticsa. Iako se činilo da bi Boston trebao uzeti pobjedu to se ipak nije dogodilo. Pobjeda 97:99 gurnula je Indianu visoko na 3. poziciju istočne konferencije tik iza Bostona i Toronta s omjerom 39-28.

Celticsi su imali dosta peha ovu utakmicu. Prvo nisu mogli računati na nominalno drugog najboljeg igrača Ala Horforda, potom im se tijekom utakmice ozlijedio Kyrie Irving, a niti Rozierov pokušaj, za pobjedu na kraju utakmice, nije prošao kroz obruč. Iako su Pacersi imali par skokova manje i više izgubljenih lopti od Bostona, šutirali su čak 55% iza linije za 3 poena naspram domaćina koji je bio prosječan s 32%. Odlično je u završnici odigrao Victor Oladipo (27 poena) u paru s Mylesom Turnerom (19 poena, 10 skokova) .

Njihova pick and pop ili pick and roll igra bila je nerješiva za obranu Celticsa. S dobrom formom nastavlja Bojan Bogdanović koji je ovu utakmicu bio skoro nepogrešiv za tricu. Utakmicu je završio s 14 poena (4/7 šut, 4/5 trica, 2/2 slobodna bacanja) uz 3 skoka i isto toliko dodavanja te po 1 blokadu i izgubljenu loptu u 29 minuta na parketu TD Gardena. Zadnjih 5 utakmica na prosjeku je od 19 poena, 3 skoka i 2 asistencije uz 3 pogođene trice po utakmici. Povratkom Darrena Collisona, prvog razigravača Indiana Pacersa, od ozlijede moguće je očekivati da će te brojke još i više narasti. Kod Bostona najbolji je bio Marcus Smart s all-around partijom 20 poena, 7 skokova i 8 asistencija, a u stopu ga je pratio 3. pick ovogodišnjeg drafta Jason Tatum s 19 poena, 5 skokova i 3 asistencije. Iduću  utakmicu čeka ih okršaj s neugodnim Wizardsima, a nakon 6 utakmica po zapadnoj obali vračaju se na istok na derbi s Toronto Raptorsima. Raspored im nije lagan, a sitne ozlijede koje vuku cijelu sezonu neće im olakšati posao.

S druge strane, Indianu čeka već opjevano gostovanje u Philadelphiji, a nakon toga i oni odlaze na mini turneju po zapadu.

U zadnjoj sinoćnjoj utakmici imali smo priliku vidjeti dvoboj 2 naša mlada i perspektivna centra. Dugo se iščekivao dvoboj LA Lakersa i Cleveland Cavaliersa što zbog nedavnih tradeova između ove dvije ekipe, ali i zbog špekulacija o odlasku LeBrona Jamesa u LA ovo ljeto. Na kraju pobjeda ostaju u Los Angelesu rezultatom 127:113. Odličnu utakmicu odigrali su domaćini ne dopustivši Cavsima osjetniju prednost u cijeloj utakmici.

Sjajno su koristili propuste u obrani gostiju pogotovo u 3. četvrtini koju su pobijedili s 11 poena razlike. Ozljedama Kevina Lovea Tristana Thompsona otvorilo se dosta minuta za Antu Žižića koje on koristi na vrlo dobar način. Tako je u 20 minuta naš centar ubacio 15 poena (7/9 iz igre, 1/2 slobodna bacanja) uz 7 skokova, 2 blokade i 1 izgubljenu loptu. Najviše poena zabio je pravovremenim rollanjem prema košu nakon postavljenog bloka što je završavalo uglavnom laganim zakucavanjima ili polaganjem. Upravo to nedostaje Clevelandu ove sezone, dubina na centarskim pozicijama budući da većinu vremena provode igrajući na perimetru.

Uz Žižića, standardno je dobro odigrao James, na rubu triple-double učinka (24 poena, 10 skokva i 7 asistencija). Kod domaćina, čak 4 igrača zabilo je 20 ili više poena, a najviše su se istaknuli Julius Randle s impresivnim brojkama i rekordom karijere od 36 poena uz 14 skokova i 7 asistencija. Osim Randlea odlično je odigrao i bivši Clevelandov igrač Isaiah Thomas (20 poena, 5 skokova i 9 dodavanja) predvodeći klupu Lakersa u 2. i 4. četvrtini kada se odmaraju starteri.  Priliku je dobio i Ivica Zubac, no u samo 6 minuta nije uputio šut prema košu i ubilježio je 1 skok i 2 ukradene lopte. Lakersi iduću utakmicu dočekuju Denver Nuggetse dok će Cavsi odigrati još 2 utakmice na zapadu (Phoenix, Portland) nakon čega dočekuju Raptorse u svojoj dvorani.