Boston pomeo Cleveland, Žižiću minute

U prvoj utakmici finala istočne konferencije košarkaši Boston Celticsa odličnom su utakmicom, pred svojim navijačima, razbili Cleveland Cavalierse rezultatom 108:83 i tako poveli 1-0. Već u prvoj četvrtini sve je bilo gotovo pa riješeno (Celticsi rade seriju 17-0 za velikih 21-7) i do kraja utakmice se prednost samo održavala. Sjajnom igrom na oba kraja parketa Celticsi su potvrdili da su vrlo opasni i da mogu pobijediti bilo koga. Obranom su izludili Cavse koji su teško dolazili do otvorenih šutova, a manjak kreatora na parketu samo im je otežavao stvari. Odlučili su se na preuzimanje nakon pick and rolla (Cavsi, osim akcije za šutera, uglavnom igraju pick JamesLove ili Love-Hill) tjerajući goste da koriste mismatch i igraju 1 na 1. I upalilo je. Gosti su do kraja prve četvrtine ubacili svega 18 poena, naspram 36 poena Kelta. I u drugoj se stvari ne mijenjaju. Cavsi kao da ne žele igrati obranu i ostavljaju igrače Bostona same na šutu kao da su sigurni da će promašiti. Naravno da neće. Plus odlično kretanje lopte s jedne strane na drugu i pravovremene odluke dovele su napad domaćih na višu razinu od onog mučenja gostiju na drugoj strani. Al Horford Jaylen Brown bili su nerješiva enigma u napadu (Brown 18 poena i 7 skokova na poluvremenu, Horford 14 uz sjajne postotke šuta), dok su se u obrani izmjenjivali čuvari na Jamesu. Uglavnom ga je čuvao Morris, koji je sinoć bio starter, i radio je to prilično dobro budući da je LeBron imao samo 31% šut iz igre (5/16) uz sedam izgubljenih lopti. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 61:35 i utakmica je tu praktički gotova. Probudili su se gosti u trećoj, smanjili zaostatak za pola, međutim brzo su se domaćini vratili na početku posljednje četvrtine. Cavsi u startu gube par lopti, Boston zabija što mora i razlika se vraća na preko 20 poena. Sjajnom timskom igrom očitali su lekciju gostima koji su djelovali kao da su podcijenili Boston i u glavama već upisali pobjedu. Samo 36% šuta iz igre Clevelanda i 15% za 3 (4-26) govori koliko su se Celticsi trudili smetati prilikom šuta i maksimalno otežati gostima put do poena. Još jedan zanimljiv podatak je i broj poena u reketu gdje Boston uvjerljivo prednjači sa 60 poena naprema samo 38 Cavsa. Brad Stevens i njegov tim primijetili su da gostima fali tijela u reketu i netko tko će štititi obruč (Cavsi su većinu utakmice igrali s Loveom na centru) te su tako navodili svoje igrače na prodore i ulaze. Još jedna odlična prilagodba stručnog štaba Celticsa čime dokazuju da će tu imati prednost u ovoj seriji. Brown se na kraju zaustavio na 23 poena te je tako bio najbolji strijelac utakmice, Morris je dodao 21 poen uz 10 skokova, Horford 20 (4 skoka, 6 asistencija, 2 blokade), a odličnu partiju pružio je i rookie Jason Tatum sa 16 poena i 6 skokova. Kod Cavsa najefikasniji je bio Kevin Love sa 17 poena i 8 skokova, dok je James dodao 15 uz 7 skokova i 9 dodavanja. Jedini hrvatski predstavnik u doigravanju Ante Žižić dobio je priliku na kraju utakmice odigravši nešto više od tri minute. Nažalost, propustio se upisati u strijelce, promašivši dva slobodna bacanja, ali je uspio uhvatiti dva skoka i dodati tome jedno dodavanje. Sljedeća utakmica na rasporedu je u noći s utorka na srijedu u 2:30 po srednjoeuropskom vremenu i bit će vrlo zanimljivo vidjeti može li Cleveland uzvratiti pobjedom ili će Celticsi put Ohio-a s lijepom prednošću od 2-0.