Jedna od najtalentiranijih i najtrofejnijih mladih generacija (1994./1995.) u hrvatskoj košarkaškoj povijesti u borbu će za novu medalju na europskim prvenstvima. Sedmom uzastopnom pobjedom, pred 3000 gledatelja u uzavreloj atmosferi Heraklion Arene na Kreti, Hrvatska je šokirala domaćina Grčku i plasirala se u polufinale Europskog prvenstva.

Sjajnu igru i formu iz prethodnih utakmica Hrvatska je uspjela prenijeti i u četvrtfinalni dvoboj s Grčkom. Agresivnom obranom i laganim i logičnim rješenjima u napadu, strpljivo i pametno gradili smo put prema pobjedi te, na kraju, potpuno nadigrali protivnika. Zaista, ono što prikazuje Hrvatska pod vodstvom Damira Milačića djeluje lijepo, uvjerljivo, impresivno…

Hrvatska – Grčka  82:68  (16:15; 42:37; 63:48)

Hrvatska: Bašić, Marinelli 8 (4as), Gulam, Bošnjak 9, Demo, Mavra 17, Brzoja, Gabrić 8, Bundović 27 (7sk), Bačak, Marić, Žganec 13 (9sk, 4as).

Grčka: Bochoridis 5, Liapis 12, Poulianitis, Spyrinodinis, Christodoulou 3, Papapetrou, Siologkas 5, Kouzeloglou, Kamperidis 15 (7sk), Agravanis 12, Diamantakos, Maragkos 16 (8sk).

Nakon nekoliko neiskorištenih napada s obje strane, početnoj nervozi prvi su se othrvali Grci i u 4. minuti poveli 9:2, što je bio povod prvoj minuti odmori našeg izbornika. Domaćin potom nastavlja kontrolirati rezultat i tricama Agravanisa i Liapisa vodi 15:7. Hrvatska uspijeva pronaći ritam u napadu u završnim minutama prve četvrtine i tricom Bundovića zaključuje prvi dio igre s vodstvom 16:15.

Prva minuta nastavka pripada večeras sjajno raspoloženom Bundoviću koji pogađa nove dvije trice, najprije na asistenciju Žganeca, a potom i Mavre, za plus sedam (22:15). U tim trenucima potpuno dominiramo na parketu i rezultatski kontroliramo utakmicu. Međutim, nakon trice Mavre za 31:21 u 15. minuti, počinjemo raditi greške u obrani, daleko stojimo od igrača i dozvoljavamo lagane šuteve za tricu, što Grčka koristi za potpuni povratak u utakmicu (29:32). Ipak, preko Marinellija i Žganeca uspijevamo zadržati prednost i na odmor otići s 42:37.

Sedam pogođenih trica u prvom dijelu zapravo je jedino što je Grke držalo u igri. U nastavku smo to uspjeli iskontrolirati i ubrzo smo prelomili utakmicu u svoju korist. Mavra i Bundović stavili su nove trice, pridružio im se i Bošnjak pa je semafor na ulasku u posljednju četvrtinu pokazivao velikih 63:48 za Hrvatsku.

Do kraja susreta nije bilo većih promjena u odnosu snaga na parketu. Hrvatska je održavala ono što je cijelu utakmicu stvarala i na uvjerljiv način (šut iz igre 50%, trice 12/28) plasirala se u polufinale, gdje je sutra u 20:30 čeka Španjolska.

Vjerojatno utakmicu karijere večeras je odigrao Filip Bundović koji je s 27 koševa (trice 6/8) i sedam skokova bio najzapaženiji pojedinac u našoj momčadi. Sjajnu predstavu pružio je i Dominik Mavra koji je u pobjedu ugradio 17 koševa, dok je Karlo Žganec dodao 13 ubačaja i 9 skokova. Maragkos sa 16 i Kamperidis s 15 koševa bili su najzapaženiji kod poraženih Grka.

U ostalim četvrtfinalnim dvobojima, Španjolska je u slaboj košarkaškoj predstavi polufinalni dvoboj s Hrvatskom izborila pobjedom nad Francuzima 50:46. Dvoboj između Turske i Litve sudio je hrvatski sudac Tomislav Vovk, a u polufinale se plasirala Turska uvjerljivim slavljem 79:65. Tamo je čeka Srbija koja je u dramatičnoj utakmici nakon dva produžetka svladala Izrael 90:86.