ABA Liga: Budućnost sama na vrhu, Cedevita i Zadar upisali pobjede

Nakon deset odigranih kola, Budućnost se pobjedom vratila na prvo mjesto uz najbolji omjer lige, a prate ju tri momčadi s jednom pobjedom manje.

U prvom susretu 10. kola regionalne ABA lige, u slovenskom Šentjuru susreli su se Tajfun i Metalac. Prva polovica meča bila je prilično izjednačena i nijedna ekipa nije uspjela stvoriti veću rezultatsku prednost, pa se na odmor otišlo rezultatom 39:35. Početkom drugog dijela domaćini su napravili seriju 8:0 i tako ostvarili dvoznamenkasto vodstvo. Do kraja su održavali stečenu prednost te su ostvarili drugu uzastopnu pobjedu rezultatom 76:63.

U pobjedničkoj ekipi najviše su se istaknuli Sandi Čebular s 24 poena, 9 skokova i 5 dodavanja i Ceola Clark III sa 17 poena. Za goste je dvoznamenkasti broj poena ostvario samo Nikola Malešević (28p, 8 sk).

Sutjeska je u Novom Mestu protiv Krke, nakon pet vezanih poraza, upisala treću pobjedu u ovome natjecanju. Već nakon prvih 10 minuta gosti su imali šest poena viška, a do poluvremena je ta razlika narasla na 11 koševa – 31:42. Domaća momčad je bolje ušla u nastavak utakmice te je krajem treće četvrtine čak i povela rezultatom 56:53, no ne zadugo. Gosti odmah uzvraćaju serijom 11:0 i na kraju zasluženo slave 58:66. U domaćim redovima najbolji su bili Jure Lalić (14p, 8sk) i Matej Rojc (10p), dok su goste predvodili Radosav Spasojević s 12, Đoko Šalić s 11 i Nikola Pavlićević s 10 ubačaja.

Cibona je u Srijemskoj Mitrovici odradila drugo uzastopno gostovanje. U neobičnoj utakmici, domaći Mega Leks je upisao sedmu pobjedu, nakon što su gotovo cijelu utakmicu bili u vodstvu. Cibosi su se nekoliko puta uspjeli približiti, ali nedostajalo im je koncentracije prilikom šutiranja (35% ukupni šut, 9/40 za tri poena), pa su domaći igrači slavili 76:72. Najzaslužniji za pobjedu bili su Danilo Nikolić (20p, 10 sk) i 20-godišnji Timothe Luwawu-Cabarrot (19p, 7sk). U redovima Cibone najviše je pokazao Marko Jagodić-Kuridža sa 17 koševa i 11 uhvaćenih lopti, a pratili su ga Nebojša Joksimović i James Florence s po 11 koševa.

Podgorička Budućnost očekivano je u svojoj dvorani slavila protiv MZT-a. Nakon nervoznog ulaska u susret, domaća momčad brzo izlazi iz rezultatskog minusa i preuzima vodstvo. U prvih 20 minuta postignuto je malo koševa pa se na predah otišlo rezultatom 27:24. Budućnost je u trećoj četvrtini uspjela povećati prednost i održati je do samog kraja utakmice. Konačni rezultat glasio je 65:55. Tadija Dragićević je za domaćine postigao 19 koševa, a pratili su ga Robert Rikić i Aleks Marić s po 10 koševa. Za MZT je Ljubomir Mladenovski ubacio 13 poena, a Marko Luković 10 poena uz 11 skokova.

Igokea je u Beogradu priredila iznenađenje pobijedivši Crvenu zvezdu. Crveno-bijeli su silovito krenuli u susret i već nakon prve četvrtine su vodili 27:18, te se činilo da će to biti još jedna rutinska pobjeda. No gosti su malo pomalo smanjivali zaostatak, da bi zadnju četvrtinu dobili s 11 razlike i odnijeli puni plijen iz Pionira rezultatom 81:87. U domaćim redovima Marko Simonović je zabio 17 koševa, a vrlo dobri su bili Stefan Jović i Marko Gudurić s po 12 koševa. U pobjedničkoj ekipi najviše su se iskazali Vuk Radivojević i Miloš Komatina s po 18 ubačenih lopti te Aleksandar Ćapin sa 16 poena.

Cedevita je u zagrebačkom Domu sportova ugostila ljubljansku Union Olimpiju i odličnom timskom igrom odnijela pobjedu. Vitamini su imali vodstvo od početka do kraja susreta te su zasluženo slavili s velikom razlikom – 82:58. Domaća momčad imala je čak petoricu igrača s dvoznamenkastim učinkom – Jacob Pullen i Miro Bilan su zabili 11, a po 10 poena su postigli Henry Walker, Marko Arapović i 16-godišnji Džanan Musa koji je proglašen igračem utakmice. Kod gostiju vrijedi izdvojiti jedino Savu Lešića sa 16 poena i 8 uhvaćenih lopti.

Igrači Ante Nazora na svome su terenu dočekali beogradski Partizan te su upisali pobjedu koja ih postavlja na šesto mjesto ljestvice. Domaća momčad je bolje ušla u utakmicu i na predah je otišla s osam koševa prednosti – 36:28. Drugu polovicu susreta Partizan otvara bolje i krajem treće četvrtine preokreće rezultat u svoju korist. Vodstvo gostiju je trajalo do posljednje četiri minute kada je Zadar koševima Ivana Marinkovića vratio rezultatsku prednost koju je održao do kraja susreta. Meč je završen rezultatom 65:61. Za domaće je odličan bio Ante Nazor s 27 poena, dok su u redovima Partizana najbolji bili Kevin Jones sa 16 i Čedomir Vitkovac s 13 koševa.

MVP kola: Ante Delaš (Zadar) – 27 koševa, 4 asistencije, 3 skoka

Strijelac kola: Ante Delaš (Zadar) – 27 koševa

Asistenti kola: Omar Cook (Budućnost), Stefan Sinovec (Krka) – 7 asistencija

Skakači kola: Marko Luković (MZT), Marko Jagodić-Kuridža (Cibona) – 11 skokova