ABA Liga: Cedevita i Cibona upisali pobjede, Zadar i Partizan nastavili s porazima

Osamnaesto kolo regionalne ABA lige donijelo je slovenski dvoboj između Krke i Olimpije te derbi dvaju Euroligaša – Crvene zvezde i Cedevite. Pred Zadrom je bilo teško gostovanje kod Mega Leksa, a Cibona je u Zagrebu dočekala valjevački Metalac.

Zadar je u Srijemskoj Mitrovici bolje otvorio susret protiv Mega Leksa, no do poluvremena su domaćini poravnali rezultat na 31:31. Drugi dio susreta nastavljen je u istom ritmu, no u posljednjih pet minuta treće četvrtine ekipa Mega Leksa radi seriju 20:6 kojom odlazi na 20 koševa prednosti 63:43. Do kraja su domaćini još malo povećali vodstvo te su zasluženo slavili 87:61. Odličnu partiju pružio je Timothe Luwawu-Cabarrot s 29 poena, devet skokova i pet dodavanja, a po 11 poena su dodali Boris Savović i Alpha Kaba. Najbolji strijelac Zadra bio je Glenn Cosey s 14 ubačaja, dok su Ivan Marinković i Boris Barać ubacili po 12 koševa.

Krka je u slovenskom dvoboju poražena od gostujuće Olimpije. Prva četvrtina je otišla na stranu domaćina (16:6), dok su gosti kroz iduće tri dionice strpljivo gradili prednost. Konačan rezultat glasio je 55:59. Domaćine su predvodili Mirko Mulalić s 14 i Jure Lalić s 10 poena, dok su najbolji u redovima Olimpije bili Sava Lešić (15p) i Miha Lapornik (14p).

Budućnost je na svome terenu očekivano slavila protiv Tajfuna. Gosti iz Šentjura su se vrlo dobro držali sve do posljednje dionice susreta. Tada su domaćini dodali gas te su zabili 14 koševa više od gostujuće ekipe pa su na kraju upisali pobjedu s 20 koševa prednosti – 81:61. Budućnost je opet predvodio Tadija Dragićević s 24 poena, a pratio ga je Sead Šehović s 13 poena. Za Tajfun je Aleksandar Ponjavić postigao 18 poena, a po 10 koševa su dodali Domen Bratož i Jacob Parker.

Igokea je u Aleksandrovcu dočekala goste iz Skoplja – MZT. Nakon početnih 9:1, gosti odličnom serijom okreću rezultat u svoju korist i već nakon 10 minuta imaju velikih 16:31. Momčad Igokee se nije predavala i u nekoliko navrata su došli na jednoznamenkasti zaostatak, no nisu uspjeli napraviti ništa više od toga. Na kraju je ekipa MZT-a upisala vrlo vrijednu pobjedu 70:86. Igokeu su s po 16 koševa vodili Ivan Radenović i Miloš Komatina (9sk). U gostujućim redovima odličan je bio Đorđe Drenovac s 27 poena, a vrlo dobar je bio Mirko Ljubičić sa 16 poena, 8 skokova i pet dodavanja.

Rezultatski napetu utakmicu u Zagrebu su odigrali Cibona i Metalac. Nakon 20 minuta igre gosti bili u laganoj prednosti – 36:39, a to vodstvo su održavali i kroz veći dio treće četvrtine. Krajem treće i početkom četvrte dionice vodstvo se izmjenjivalo, a onda je Cibona došla do prednosti koju više nije ispuštala iz ruku, te je na kraju upisala pobjedu rezultatom 77:73. Najbolji Cibos bio je Ante Žižić s 19 koševa i 14 uhvaćenih lopti, a dobri su bili Jasmin Hukić (16p) i James Florence (15p). Za Metalac je Đorđe Majstorović ubacio 17, a Petar Rakićević 11 poena.

U derbiju 18. kola Crvena zvezda je u Beogradu poražena od zagrebačke Cedevite. Euroligaški predstavnici pružili su vrlo dobru i napetu predstavu mnogobrojnoj publici koja je imala što za vidjeti. Obje momčadi su više puta vodile, a Cedevita je uspjela ostvariti pobjedu unatoč 11 koševa minusa u posljednjoj četvrtini. Crveno-bijele su predvodili Quincy Miller s 19 poena i 11 skokova te Maik Zirbes sa 17 poena. Najzaslužniji za pobjedu Cedevite bio je Jacob Pullen s 24 koša, dok je Miro Bilan postigao 19 koševa.

U derbiju začelja snage su odmjerili domaća Sutjeska i beogradski Partizan. Nikšićka momčad je odigrala odlično prvo poluvrijeme i nakon 20 minuta igre imali su velikih 47:25, uz 18 poena odličnog Nemanje Vranješa. U nastavku su gosti održavali stečenu prednost, gosti su tek na kraju smanjili razliku na konačnih 82:71, kada su se domaćini opustili. U pobjedu su najviše poena ugradili Nemanja Vranješ (27p, 13sk) i Nikola Pavlićević (17p), dok su kod Partizana najviše zabili Kevin Jones (20p, 9sk) i Jamar Wilson (12p).

Ni nakon 18. kola na vrhu ljestvice nema promjena u redoslijedu. Cedevita je nastavila pobjednički niz (11 uzastopnih pobjeda), a posljednjom pobjedom su se dodatno odvojili od Crvene zvezde – sada imaju dvije pobjede više. Cibona nastavlja nizati dobre rezultate te sada zauzima šesto mjesto s osam pobjeda, a isto toliko imaju MZT i Krka. Slijede četiri ekipe sa sedam pobjeda, među kojima je i Zadar, dok začelje drže Partizan, Igokea i Sutjeska s po šest pobjeda.