Cedevita na krilima Babića i Nurkića savladala Szolnoki

U utakmici u kojoj je ispustila 17 poena prednosti pa nakon toga na trenutak čak pala i u zaostatak, Cedevita je u 10. kolu ABA lige u Domu sportova pobijedila Szolnoki sa 98:87. To je šesta pobjeda momčadi Jasmina Repeše za redom. Međutim, loša je vijest ozljeda Ante Delaša, za kojeg se pretpostavlja da je ozlijedio kolateralni ligament, zbog čega bi mogao izbivati s terena tri do četiri tjedna.

Ovo je za nas bila vrlo važna utakmica kako bi ostali u utrci za Final four. Napadački je igra bila dosta dobra, pogodili smo dosta šuteva i lopta je bila protočna. No, ono na čemu u svakoj utakmici radimo greške je da gubimo prednost. Kad dođemo na 10, opet se vratimo na tri-četiri razlike. Ne znam više kako da to popravimo, ali sve u svemu, piše se pobjeda i to je glavno. Što se tiče moje igre, danas je išlo mene, a drugi put će možda nekog drugog“, izjavio je poslije pobjede Luka Babić.

On je odigrao četvrtinu karijere. Za 10 minuta zabio je 14 poena uz šut za tricu 4/4 i Zagrepčani su na njegovim krilima u drugi period ušli s 32:26.

Odlično su domaćini odigrali i prvu polovicu druge četvrtine. Košem Gorana Sutona stoga su otišli na velikih 49:32, no do odlaska u svlačionicu Mađari su predvođeni nedavno pristiglim bivšim NBA igračem Justinom Holidayom napravili seriju 15-4 i došli na samo -6 (53:47).

Drugo poluvrijeme gosti su potom otvorili serijom 9-2. Na trenutak su i poveli. No, Nolan Smith i Ivan Ramljak vratili su Cedevitu u vodstvo, a ključnim se na Cedevitinom putu ka pobjedi pokazao Jusuf Nurkić, koji je izdominirao protivničku centarsku liniju.

Nurkić je zabio četiri poena u vrlo važnoj seriji 7-0, kojom su domaćini otišli na 68:60 i na manje od četiri minute do isteka predzadnje dionice ponovno uspostavili kontrolu. Isti je igrač ubacio i svih sedam poena u 7-1 seriji Cedevite na otvaranju četvrte četvrtine, kojom su Zagrepčani poveli 83:68, a da je sve gotovo potvrdile su dvije vezane trice Allana Raya i Ramljaka za 91:77 na tri minute do kraja.

Umjesto da dobijemo utakmicu kad smo bili na petnaestak razlike, mi smo im dopustili da se vrate. Dopustili smo im puno šuteva za tri poena i nismo imali potreban nivo agresivnosti, koji je karakteristika naše ekipe. To je bio glavni razlog zašto su se vratili u utakmicu, no u ovako velikom broju utakmica najbitnije je dobivati, nastaviti niz pobjeda i ne napraviti kiks“, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

Kod pobjednika je Babić utakmicu naposljetku završio s 23 poena (šut za tricu 6/10) i četiri asistencije. Nurkić je za 19:58 min. uz šut u igri 8/9 upisao 20 poena i pet skokova, a na suprotnoj strani Holiday je uz šut za tricu zabio 25 koševa.

Babić je pun samopouzdanja. Možda ga i malo previše trošim. Puno igra, no to mu s jedne strane daje veliko samopouzdanje. Dobro šutira, ne odgađa dobre šuteve, igra dobru obranu, puno trči, igra u oba pravca i to je sigurno veliki dobitak”, rekao je Repeša o igri Babića, a potom se osvrnuo i na Nurkića. “Mislim da je odigrao jako dobru utakmicu. Napadački, ali i defenzivno. U obrani je odigrao bolje nego u prethodnim utakmicama. On je sigurno igrač koji je već sad strašno bitan za nas i ja osobno mislim da je njegov talent beskrajan. No, treba puno strepljenja i rada. Glava mu mora ostati na mjestu i onda može postati zaista vrhunski igrač.”

Trener gostiju Nedeljko Ašćerić Nurkića je ujedno istaknuo kao ključ Cedevitine pobjede: “Mislim da smo dali svoj maksimum u ovom trenutku. Igrali smo dobro napadački, no veliki problem imali smo u obrani, prije svega s Nurkićem. Znali smo da je on njihov ključan igrač. No, imali smo problema jer smo na treningu imali samo sedmoricu igrača. Keller i Vojvoda su nam bili ozlijeđeni i danas su malo igrali. Cedevita je pogodila puno vanjskih šuteva, što dosad nije bila njihova karakteristika. No, ključ je bila njihova unutrašnja igra. Mislim da bi Cedeviti ipak bilo puno teže da smo mi danas imali Martona Badera.”

Danas najboljeg igrača Szolnokija Justina Holidaya, koji je u mađarski klub stigao nedavno, novinari su pitali što misli o Cedeviti i ABA ligi: “Cedevita izgleda dobro, a mislim da je i liga vrlo dobra. Kontrolirali su utakmicu. Nov sam ovdje, no znao sam da u ovoj ligi neće biti lako.”