Cedevita na Višnjiku svladala nemoćni Zadar

Pred jedva oko 1000 gledatelja u zadarskoj dvorani Krešimir Ćosić, košarkaši Cedevite pokazali su veću kvalitetu od domaćina i zasluženo slavili sa 57:67.

Autoritativno su se gosti iz Zagreba postavili od samog početka susreta, pa su lijepom akcijom i zakucavanjem Marka Arapovića sredinom prve četvrtine poveli sa 4:9. Zadrani su većinu napadačkih akcija završavali preko Filipa Kraljevića, a kod gostiju je izlaskom Arapovića zbog dvije osobne pogreške na scenu stupio Karlo Žganec, ubacivši šest poena do kraja prve dionice, uključujući dva slobodna bacanja osam sekundi do kraja za prvo dvoznamenkasto vodstvo Cedevite (12:23). Ipak, Zadrani su imali dovoljno vremena za smisleni napad, kojeg tricom sa zvukom sirene završava Ante Delaš za rezultat 15:23 nakon prvih deset minuta.

Agresivnije zadarski košarkaši ulaze u drugu dionicu, pa ubačajima Ivana Marinkovića konstantno pušu za vrat gostima te kod 24:25 sredinom četvrtine promašuju napad za prelazak u vodstvo. Probudio se tada gostima napokon Miro Bilan i donio im vodstvo 24:30 dvije minute prije kraja prvog poluvremena. Uzvraćaju Zadrani tricom Borisa Baraća i zakucavanjem Kraljevića, a potom Domagoj Bošnjak s linije slobodnog bacanja ima priliku prvi puta dovesti svoju momčad u vodstvo. Međutim, pogađa samo prvo, dok na drugoj strani Bilan ubacuje oba, pa se na veliki odmor odlazi rezultatom 30:32.

Loše je Cedevita napadački odreagirala na početku drugog poluvremena, a na drugoj strani Lovre Bašić tricom za 35:38 podiže publiku na noge, da bi bolju igru domaćih okrunio Barać laganim polaganjem za prvo i jedino vodstvo Zadra na utakmici 39:38. Već sljedeći napad Toni Katić vraća prednost gostima, a s kombiniranih deset ubačaja Amerikanci Jacob Pullen i James White u 28. minuti donose Cedeviti novu dvoznamenkastu prednost (41:51). Do konca treće četvrtine domaćini smanjuju zaostatak na 46:53, a slobodnim bacanjima Kraljevića početkom posljednje dionice približavaju se i na pet poena zaostatka. Tada su ponovno proradili gosti i ubačajem Luke Žorića sredinom posljednjeg perioda igre odlaze na najvećih +12 (48:60). Nije više bilo snage kod domaćih za preokret, iako su dvije minute prije kraja smanjili zaostatak na samo četiri poena. Nije na koncu bilo ni prevelikih uobičajenih zvižduka domaćem sastavu za poraz, kao da su svi prisutni u dvorani mogli uočiti da košarkaši Zadra danas jednostavno nisu imali nikakvih šansi za pobjedu.

Do konačnih 57:67 Vitamine su predvodili White sa 14 poena, Pullen s jednim manje te Žganec s 10 ubačenih koševa i pet uhvaćenih skokova. Solidnu utakmicu kod Zadra odigrao je Barać, koji je skupio 14 koševa, šest skokova i tri asistencije, Marinković je na 14 poena nadodao osam skokova, a do deset poena stigao je Kraljević.

U sljedećem kolu koje je na rasporedu u utorak Zadrani putuju u Zagreb kod istoimenog domaćina, dok će Cedevita na svom parketu ugostiti momčad Šibenika.