Cedevita nemoćna protiv obrane Efesa, odlični Vujačić i Farmar

U trećem kolu Eurolige, Cedevita je gostovala u Istanbulu, kod momčadi koja je u ovoj grupi iznenadila i u dosadašnja 2 kola najviše pokazala, Anadolu Efesa. Rekao je trener Božidar Maljković da i Efes i Caja Laboral mogu demonstrirati bolju euroligašku košarku od Milana, a “stradavanje” europskog prvaka Olympiacosa u Turskoj s -26, sigurno nije ohrabrilo nikoga u Cedeviti. Nisu odigrali pretjerano kvalitetnu utakmicu, bila je to dosta slabija izvedba nego protiv Milana, bez nekog kvalitetnijeg dužeg perioda, vidljivog provedenog plana igre, no ipak su vraćaju kući s manje od 20 koševa zaostatka.

Domaćini su utakmicu otvorili petorkom Farmar, Guler, Lucas, Savanović i Erden, a Maljković za razliku od utakmice s Milanom nije toliko taktizirao s početnom postavom, svjestan agresivnosti domaćina. Za Cedevitu otvaraju Green, Wright, Gelabale, Babić i Bilan. Green prvi poentira, u sljedećem napadu uzvraća Jamon Lucas za 2:2, a nakon par neuspješnih napada, Farmar zabija tricu za vodstvo Efesa koje su držali cijelu utakmicu. Wright ne uspijeva uzvratiti istom mjerom te je nakon polaganja Lucasa 9:4 za domaćine. Probleme je radio i Savanović koji je svih svojih 5 koševa u prvoj četvrtini zabio iz slobodnih bacanja. Cedeviti nedostaje agresivnosti u reketu, ne dolaze do napadačkog skoka, a Andrić ne ulazi do zadnje 4 minute prve četvrtine kad su domaći na +12. Probali su Šuput, Baždarić, Car i Andrić tricu, samo je Car pogodio, prvih 10 minuta završava 23:14.

Drugu četvrtinu otvara Tunceri svojom tricom, na semaforu je uskoro 28:14, no Andrić polaže za -12. Do izražaja dolazi brzina i sjajna, intenzivna obrana domaćina, zbog koje Cedevitini igrači gube nekoliko uzastopnih lopti. Vujačić i Farmar se počinju isticati sredinom druge četvrtine, što u obrani, što tricama i brzim, gotovo ekshibicijskim potezima tako da je tri minute do poluvremena, uz rezultat 41:22, Farmar već na 9 koševa i 5 asistencija. Kod Cedevite su svijetle točke Bilan, Gelabale i Green koji radi dobar posao u obrani. Napad Cedevite daleko je od idejnoga, počinju se mučiti, opet pokušavaju dalekometno, napadački su u reketu gotovo neprimjetni, tu i tamo se ugrabi pokoji skok, no više slučajno. Na poluvremenu je rezultat 44:28.

Početkom treće četvrtine domaći igrači imaju problema sa šutom, no to je kratkoga vijeka. Cedevita dolazi na 45:30, a onda Erden zabija 4 koša, Savanović radi tricom i slobodnim bacanjima seriju 5-0 koju podebljavaju Lucas i Farmar. Kod Cedevite ukazuje se Ilievski s tricom i košem, tako da je rezultat 58:35. Tada je već sve bilo jasno, a nevjerojatno je da Cedevita još nije imala niti jedno slobodno bacanje. Konačno sredinom treće četvrtine na liniju dolazi Bilan, no promašuje oba bacanja. Cedevita već ima 11 izgubljenih lopti, a vidljiv je i umor te u napadu rješenja nema. Rezultat je uoči zadnje četvrtine 66:47, u završnici je Green pogodio dvije trice.

Bilo je očito da će se zadnjih 10 minuta za domaćine svesti na privođenje utakmice kraju, Farmar i Vujačić vode svoju bitku, prvi pokušava doći do triple-double učinka, no na kraju ipak ostaje kratak. Malo su popustili Efesovci u obrani, no čim bi Cedevita došla na -15, digli bi tempo, preoteli loptu i vratili sve na “početak”. Vidljivo je da su ipak htjeli napraviti veću koš-razliku, nisu Farmar i Vujačić bez razloga u igri proveli 29 odnosno 27 minuta i do kraja skakali na svaku loptu.

Vujačić je često bio na liniji slobodnih bacanja u zadnjem dijelu, bio je precizan i završio utakmicu s 18 koševa, Lucas je bio drugi najbolji strijelac sa 16, a Farmar je pridodao 14 uz 9 asistencija i 6 skokova. Kod Cedevite su s po 14 koševa najbolji bili Green i Wright, Gelabale je imao 9. Od naših, najbolji je bio Bilan sa 6 koševa iz igre, a potkraj utakmice je ušao i Jusuf Nurkić koji je ubilježio jednu tricu i blokadu. Nakon što je konačno istekla i 40. minuta, na semaforu je stajalo sasvim realnih 85:66.