Cedevita po prvi puta prvak Hrvatske

Po prvi put u povijesti Cedevita je osvojila naslov prvaka Hrvatske! U trećoj utakmici finalne serije doigravanja domaćeg prvenstva momčad Jasmina Repeše danas je u Domu sportova svladala Cibonu sa 87:76 i tako u seriji gradskog rivala “pomela” s ukupno 3-0.

Cedevita – Cibona 87:76 (28:24; 46:38; 66:55)

Cedevita: Mazalin 1, Zubčić 8, Ramljak 2, Babić 18, Delaš 5, Smith 14, Ray 2, Suton 23, Bilan 2, Nurkić 5, Baltić, Baždarić 7.
Cibona: Kus 9, Planinić 4, Blassingame 18, Demo 3, Šarić 18, Rozić 5, Jagodić-Kuridža, Junaković, Mavra 3, Arapović 2, Siriščević 8, Krušlin 6.

Unatoč slabom otvaranju ove utakmice, Cedevita je prvu četvrtinu završila s vodstvom 28:24 i ostala u prednosti do samog kraja. Bilo je večeras napetosti, tenzija, naguravanja, igralo se “u kost”, s utakmice su isključena ukupno trojica igrača, no Cedevita je u ovoj utakmici i u cijeloj finalnoj seriji pokazala da je trenutno najbolja momčad u Hrvatskoj.

Nije vrijeme za velike priče. Vrijeme je za slavlje. Čestitke Ciboni, Slavenu Rimcu i njegovom stožeru na sjajnoj sezoni. Čestitam također mojim dečkima na također sjajnoj sezoni i na osvojenom prvom mjestu na uvjerljiv način. Mislim da smo to apsolutno zaslužili. Čestitke i publici što je došla u velikom broju bodriti jedne i druge. Prije svega sretan sam zbog menadžmenta i vodeće garniture kluba jer znam koliko im znači ovaj trofej. Mislim da je sada vrijeme za nogomet. Dobro da je ovo završilo nakon tri utakmice. Okrenimo se nogometu i zaželimo Vatrenima da budu pravi, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša. Treba naglasiti i da smo drastično podigli pojedinačnu kvalitetu igrača. To je ono na što sam ja još više ponosan nego na same trofeje. Mislim da danas jedan veći dio igrača sigurno izgleda puno drugačije nego što su izgledali na ulasku u sezonu.

Jedan od onih koji je sigurno najviše zaslužio podići pehar u dresu Cedevite je kapetan Marino Baždarić: Prije svega sretan sam što je kraj. Na kraju se čini kao da je bilo lako, no svaka utakmica je bila bitka za sebe. Bilo je puno nervoze. Nije bilo neke ljepote u igri i to je normalno kad se igraju finalne utakmice. Sretni smo što je baš ova generacija osvojila titulu prvaka. Ovom prilikom bih čestitao igračima, stručnom stožeru, ljudima iz Uprave i svima onima koji su svih ovih godina ulagali toliko u nas. Mislim da ćemo tek za koji dan biti svjesni što smo napravili. Ovo je definitivno lijep osjećaj.

Cibona je utakmicu otvorila uz šut 3/3 za vodstvo 0:8, a kasnije je bilo i 4:14. Domaćini su nakon jedva nešto više od tri minute igre napravili već peti prekršaj, no u drugoj polovici prve četvrtine uspjeli su ipak preokrenuti. Prvo su vodstvo okusili kad je Baždarić u sedmoj minuti iz lijevog kuta pogodio tricu za 19:18, a zahvaljujući trici sa zvukom sirene od strane Tomislava Zubčića prvih su 10 minuta Sokolovi završili s +4.

Druga je četvrtina ponudila potpuno obrnutu situaciju. Sada je Cibona ušla još brže u bonus nego Cedevita u prvoj i nakon što je Miro Bilan zakucao za 33:24, trener gostiju Slaven Rimac pozvao je minutu odmora.

Spomenuti Bilan uskoro je napustio igru. Naime, na 5:06 min. do velikog odmora Marin Rozić na njemu je napravio nesportsku. Bilan se naljutio, došlo je do naguravanja i suci su, vjerojatno prestrogo, odlučili isključiti obojicu igrača.

Nije to bilo sve od napetosti jer nakon ulaza Luke Babića u kontri za 43:35 na manje od dvije minute do kraja druge četvrtine dosuđena je tehnička klupi Cibone. Slaven Rimac i društvo bili su uvjereni da je bio faul u napadu na Martinu Junakoviću, a Nolan Smith nakon toga je zabio slobodno bacanje i pogodio u dodatnom napadu nakon tehničke. Cedevita je tako napravila seriju 6-0 za 46:35, ali je poluvrijeme ipak završeno s 46:38.

U trećoj je četvrtini Ciboni trebalo više od četiri i pol minute da zabije. Cedevita je to iskoristila da ode na vodstvo 51:38. Na tri minute do isteka spomenutog perioda domaćinima je isključen i drugi centar Jusuf Nurkić, a treću je četvrtinu senzacionalnom tricom sa svoje polovice terena sa zvukom sirene na 66:55 zaključio Ante Delaš.

Tu prednost u preostalom vremenu Cedevita je dodatno povećala. Četvrtu su četvrtinu domaćini otvorili sa 7-0 i kad je Suton zabio za 73:55 bilo je jasno da su šanse Cibone sasvim male.

Prije svega čestitao bih igračima Cedevite na trofeju i svojim igračima na dobroj borbi. I s ovom utakmicom sam zadovoljan, no imali smo manjak koncentracije u jednostavnim situacijama. Oni su dobro pogađali i nisu dozvolili da utakmica uđe u neizvjesnost, rekao je nakon poraza u finalu trener Cibone Slaven Rimac.

Za pobjednike je Goran Suton upisao 23 poena i pet skokova. Babić je dodao 18 poena, pet skokova i pet asistencija uz sjajan šut 4/4 za dva i 3/4 za tri, a s 14 koševa i pet asistencija dvocifren je bio i Nolan Smith.

U dresu poraženih jedini dvocifreni s po 18 koševa bili su Blassingame (6 asistencija) i Šarić (14 skokova).