Cedevita poražena od Albe

U petom kolu B skupine Eurolige Cedevita je u Košarkaškom centru Dražen Petrović bez Luke Babića i Marka Tomasa poražena od Albe sa 80:67.

Nijemci, koji su igrali bez Marka Banića, su bili bolji i kontrolirali su većinu utakmice, a domaćini mogu žaliti što nisu uspjeli povezati neke napade kad im je najviše trebalo, dok je Alex Renfroe u ključnim trenucima zabio dvije trice.

Naime, nakon što se u zadnju četvrtinu ušlo s 50:61, Cedevita je okrenula na zonsku obranu i na šest i pol minuta do kraja s tri slobodna bacanja Ante Delaša došla na 59:66. Poslije toga je Nemanja Gordić s pet metara promašio za -5, a nakon što Alba nije zabila na drugoj strani, Anti Delašu na 4:33 min. do kraja iscurila je trica za -4.

Nešto kasnije na koš Tomislava Zubčića za 61:68 (u međuvremenu je zabio Jamel McLean), Renfroe odgovorio je tricom, a kad je Gordić u ulazu poentirao za 63:71, Anti Delašu poslije neuspješnog napada Albe nije ušla lopta na drugi obruč, na što je Renfroe na 2:36 min. do kraja zabio još jednu vrlo bitnu tricu za 63:74.

“U najavi utakmice rekao sam da očekujem izuzetno tešku utakmicu jer je Alba u stanju igrati s visokim nivoom agresivnosti svih 40 minuta i to ste vidjeli večeras. Potajno sam se nadao da to možemo iskontrolirati s dvojicom playmakera na terenu. To je na momente bilo dobro, ali veći dio ne i zabijali smo se bukvalno u zid, što je rezultiralo s puno njihovih kontri. Nedopustivo je da oni prvo poluvrijeme završe sa 80% šuta za dva i mislim da je dobio bolji protivnik. Promjenom obrane u zonu mi smo uspjeli u četvrtoj četvrtini obraniti pet-šest napada za redom, no nismo to u napadu pretvorili u koševe”, izjavio je nakon poraza trener Cedevite Jasmin Repeša.

Kod Cedevite su samo dvojica igrača završila s dvocifrenim brojem poena. Roko Ukić upisao je 15 poena, a Zubčić 13 poena (šut za 3 3/4, za 2 2/3) i šest skokova, dok je kod Albe presudnu prevagu napravio fantastični McLean (20 poena i 9 skokova uz šut iz igre 8/20), uz kojeg je vrlo dobar bio i njegov kolega u centarskoj liniji Leon Radošević (14 poena i pet skokova).

Repeša je ponovno utakmicu otvorio s najmlađim Lovrom Mazalinom u prvoj petorci. Već u početnih 10 minuta najviše je problema Cedeviti pod košem radio McLean. Gosti su poslije pet i pol minuta vodili 9:14, no u zadnje tri minute prve četvrtine Zubčić zabio je tri trice iz tri pokušaja pa se u drugi period ušlo s 25:21.

Nakon trice Ivana Ramljaka Cedevita je nakon četiri minute igre u drugoj dionici vodila 33:32, no ubrzo su domaćini iskoristili bonus, dok je Alba bila na dva faula. Karlo Žganec promašio je onda oba bacanja, nekoliko lopti je i iscurilo iz obruča, a uz to nikako da krene ni Miru Bilana, koji je u prvom poluvremenu ostao na nula poena.

Alba je tako do odlaska na veliki odmor napravila seriju 10-2 i prvo poluvrijeme zaključila s 35:42, a od statistike iz tih 10 minuta valja istaknuti gostujući 15/19 i Cedevitin 4/13 šut za dva.

Fran Pilepić na otvaranju treće četvrtine zabio je sa šest metara za 37:42. No, gosti su preko McLeana i Cliffa Hammondsa potom napravili seriju 9-2 za odlazak na 39:51, a u u tom trenutku Repeša je na 5:57 min. do isteka ranije spomenute četvrtine pozvao timeout.

“Oni su bili puno agresivniji od nas. Nismo se adaptirali na njihovu agresivnost i veliku borbu. Može nam biti žao što smo im dozvolili pobjedu pred ovakvom publikom i lijepom atmosferom. Znamo da će dalje biti teško, no držimo se skupa i idemo dalje”,rekao je Cedevitin krilni centar Zubčić.

Trener Albe Saša Obradović poslije utakmice isijavao je zadovoljstvom: “Mislim da smo potpuno zaslužili pobjedu. Odigrali smo muški, kao i obično. To je prepoznatljiv znak naše igre, čvrstina u obrani. Bilo je samo pitanje vremena kad ćemo materijalizirati razliku što se tiče rezultata, iako mislim da smo u neku trenucima u prvom poluvremenu mogli stvoriti i veću prednost.”

Radošević je također došao na konferenciju za novinare: “Bila je ovo poprilično teška utakmica, pogotovo za mene. Ovo mi je prvi put da igram u ovoj dvorani otkad sam otišao iz Cibone. Utakmica je fizički bila teška. Banić nam se ozlijedio dan prije utakmice pa smo imali centra manje u rotaciji. To nas je poprilično iscrpilo, no odigrali smo pametno od početka do kraja i mislim da smo zaslužili pobjedu.”