Cedevita razboritom igrom do pobjede u Ljubljani

Važne bodove u nastavku borbe za drugo mjesto na koncu regularnog dijela sezone u ABA ligi košarkaši Cedevite uzeli su u Ljubljani pobjedom nad Union Olimpijom 84:91. Zmajčeki su opet bili tvrd orah sve do samog kraja utakmice kada je samo smirenost u šutu u kombinaciji s taktiziranjem u prekršajima donijela zagrebačkom sastavu sedamnaestu pobjedu čime se izjednačio na drugom mjestu s Crvenom zvezdom. Ali, trebalo je za nju potrošiti dosta energije i proliti adekvatnu dozu znoja na parket velike dvorane u Stožicama.

Utakmica se bez većih odstupanja zapravo može sublimirati u nekoliko rečenica koje stanu u opisivanje tijeka njene posljednje četvrtine. Domaći su vodili sve do 32. minute kada su se krenuli natrpavati osobnim pogrešaka koje su gosti jednako vješto iznuđivali. Bilo je 73:71, a kada je mala kazaljka na satu napravila svoja sljedeća četiri puna kruga, eto već Vitamina na ugodnih i najvećih jedanaest poena prednosti. Nešto niže ćemo imenovati Cedevitine heroje, ali po pogledu na statistički odjel Crošarke možete vidjeti da ih ima dosta.

Mislilo se da je 73:84 za posljednje četiri minute previše, ali vašeg je reportera život umalo u drugom uzastopnom danu naučio da ta i takva prednost ne smije biti otponac za letargiju u završnici utakmice. Povučena paralela sa subotnjim ogledom Kvarnera 2010 i Splita u Rijeci samo govori o prolivenom mlijeku koje se s ruba vrča do kraja regularnog dijela susreta u potpunosti izlilo u produžetku.

Ipak, poenima Frana Pilepića koji se današnjom utakmicom u potpunosti vratio u prošlosezonsku formu, odnosno Mire Bilana i Jacoba Pullena pridodao se kada je zagustilo i James White. Njegovim polaganjem i tricom sa 82:84 otišlo se na ugodnih sedam poena prednosti, što je za vrlo borbenog domaćina ipak bilo previše. Baš je taj domaćin u većem dijelu susreta imao nadređenu ulogu, sve dok se na terenu nisu pojavili šuteri koji će Cedeviti donijeti ono vodstvo od jedanaest poena.

Jer do tada, Cedevita je rijetko vodila, posljednji puta prije Pilepićeve trice za 73:74 još pred poluvrijeme kada je također to omogućio Pilepić tricom za 48:50. Domaći su na krilima Save Lešića koji je u prvoj četvrtini zabio deset poena imali 18:12, ali se Cedevita već na početku drugog perioda našla u vodstvu Whiteovom tricom (21:23).

Spominjemo samo trice koje su danas imale funkciju demoraliziranja domaćina. Cedevita ih je zabila osam iz devetnaest pokušaja, što će u kombinaciji s pogođenim unutar reketa dati postotak šuta od vrlo dobrih pedeset i osam posto. U utakmici s čak četrdeset i devet osobnih pogrešaka na obje strane Cedevita je bolje taktizirala pa nitko nije morao ranije pod tuš, za razliku od Zagorca i Zakisa koji su ranije napuštali teren s oznakom ‘fouled out‘.

Ovoga je puta Fran Pilepić igrač utakmice. To je u prošlom Cedevitinom euro-nastupu u Istanbulu bio samo s njene strane, a danas je uz okruglih dvadeset poena pokazao zavidnu dozu lucidnosti u odsudnim trenucima. Ništa manje precizan i opasan po protivnike nije bio ni James White (19p/6sk), a svoje je dao i Miro Bilan (15p/9sk).

Gordić i Pullen također su bili dvoznamenkasti, prvi je zabio dvanaest, a drugi jedanaest poena. Sa samo osam igrača u rotaciji, bez Žorića i Babića te s neaktivnima Mazalinom i Katićem, Cedevitina pobjeda u Ljubljani vrijedi puno.

Slijedi novi put u Beograd, opet na noge Crvenoj zvezdi, ali ovoga puta u Euroligi. Baš u Beogradu Cedevita će tražiti potvrdu trećeg mjesta, jer će susret s Partizanom biti njeno posljednje gostovanje u regularnom dijelu ABA lige. Kod kuće su joj ostali još dvoboji protiv Metalca i MZT-a. Do drugog mjesta Cedevita može slavljem protiv Partizana. U konačnici, bitno je biti treći, jer u dvobojima Vitamina s Crvenom zvezdom domaći teren ove sezone ionako ne igra odsudnu ulogu. Ne vjerujete nam? Pitajte navijače Crvene zvezde sjećaju li se još uvijek one Bilanove trice u Pioniru…