Cedevita s 14 trica srušila europskog prvaka!

Na maestralan način došla je Cedevita do prve pobjede u Euroligi. Strpljivo, kreativno, s brzim protokom lopte i pametnom selekcijom šuta u napadu te čvrsto i koncentrirano u obrani odigrala je mlada momčad Jasmina Repeše. Baš onako kako treba da bi se dobio europski prvak Maccabi. Na gostovanju u Tel Avivu.

Maccabi Tel Aviv – Cedevita 73:83 (22:26; 40:44; 57:68)

Maccabi Tel Aviv: Pargo 24 (5as), Haynes 2, Smith 14 (7sk), Randle 8, Linhart, Tyus 3, Pnini 7, Cohen, Altit, Landesberg 5, Schortsanitis 10, Marić.

Cedevita: Mazalin 2, Zubčić 8, Ramljak, Pilepić 14 (5as), Babić 5 (5sk), A. Delaš, Žganec, Bilan 10 (8sk), M. Delaš 10 (9sk), Gordić 16, Ukić 17 (6sk), Arapović 1.

Već uvodni dio susreta sugerirao je veliko izdanje Vitamina večeras. U zagrebačkim redovima nije se mogla primijetiti impresioniranost velebnom Nokia Arenom. Čak dapače, Cedevita je od početka nametnula svoj ritam, ostvarila seriju od 11 uzastopnih koševa i nakon trice Luke Babića, došla do prve dvoznamenkaste prednosti (18:8). Slijedi 5:0 Maccabija, zatim Repešin time-out, a u 9. minuti trica Nemanje Gordića za 24:15 Cedevite.

Kraj prve i početak druge dionice razdoblje je bolje igre Maccabija koji preko Smitha, Haynesa i Schortsanitisa kreira seriju 10:2 i dolazi do poravnanja 26:26. Međutim, niti ovaj nalet europskog prvaka nije impresionirao Cedevitu koja odgovara koševima Bilana, Ukića i dvjema tricama Zubčića za novo dvocifreno vodstvo u 14. minuti (37:27). Ipak, do poluvremena je prednost hrvatskog prvaka sa svojih sedam uzastopnih koševa prepolovio Jeremy Pargo (41:36).

Vjerojatno je većina hrvatske i europske javnosti očekivala furiozni ulazak i premoć Maccabija u nastavku susreta. Međutim, najviše što je Ponos Izraela uspio učiniti je doći do novog poravnanja u 23. minuti (49:49). Cedevita niti ovaj put nije odoljela pa je, ponajviše zahvaljujući Ukiću i Pilepiću, još jednom bacila rukavicu domaćinu za novo stizanje rezultata, budući da je u 28. minuti na semaforu ponovno zasvijetlilo dvoznamenkasto – 62:51 za Vitamine!

Trica Gordića na isteku 30. minute donijela je zalihu od plus 11 na ulazu u posljednju dionicu, no tada je uslijedila najveća kriza Cedevitine igre, kada je tri minute ostala bez postignutog koša. Maccabi je to znao iskoristiti za novi priključak i dolazak na samo minus četiri (64:68), međutim, dah za vratom domaćina večeras je, čini se, bila velika inspiracija za igrače Jasmina Repeše. Ponovno je nove trice stavio Fran Pilepić i u 35. minuti podigao prednost na 74:67.

Na posljednji vlak Maccabi se pokušao ukrcati dvije minute kasnije kada je, nakon Repešine tehničke pogreške, stigao na 71:74. Međutim, više nisu mogli, Cedevita je večeras bila konkretnija, raspoloženija, zrelija. Jednostavno bolja. Demonstrirali su to Zagrepčani i u posljednje dvije minute susreta, pronašli sjajna rješenja u napadu za novo odvajanje koje je tricom sa zvukom sirene novom tricom zaključio Roko Ukić za veliku pobjedu i slavlje Cedevite u Tel Avivu 83:73.

Ključ pobjede Cedevite zasigurno je sjajan momčadski učinak u napadu. Šut za dva 18/35, 14 ubačenih trica i 21 asistencija dokaz su tome, a posebno veseli činjenica da su slavlju u Tel Avivu s opipljivom minutažom participirali mlade snage Karlo Žganec (14 minuta) i Marko Arapović (8 minuta).

Kapetan Roko Ukić sa 17 koševa i šest dodavanja bio je prvo ime u redovima Vitamina večeras. Sjajnu rolu imao je i drugi play Nemanja Gordić koji je imao 16 ubačaja (šut 6/9, 4 trice), dok je Fran Pilepić dodao 14 (4 trice), a Miro Bilan i Mario Delaš po 10 koševa. Najbolji dojam kod Maccabija ostavio je Jeremy Pargo s 24 koša i pet asista, dok je Devin Smith ubacio 14 poena uz 7 skokova.

Na krilima sjajne prezentacije protiv CSKA i velike pobjede protiv Maccabija, Cedevita će u 5. kolu Eurolige sljedeći tjedan dočekati najvećeg konkurenta za prolaz u TOP 16 berlinsku Albu. Uspiju li Zagrepčani u kontinuitetu igrati kao večeras, ulazak među 16 najboljih neće biti tako daleko kako se to činilo uoči gostovanja u Tel Avivu. Jasno je, Cedevita ima sve u svojim rukama…