Eurocup: Cedevita slavila nakon produžetka

Domaćom pobjedom protiv talijanske Virtus Rome u 4. kolu skupine I Last 32 faze Eurokupa, košarkaši Cedevite stigli su nadomak plasmana među 16 najboljih momčadi tog natjecanja.

Hendikep zbog izostanka ozlijeđenih Roka Ukića, Ivana Ramljaka i Marija Delaša, lošu šutersku večer (2/17 za tricu) i čak 15 izgubljenih lopti, Vitamini su pred 1100 gledatelja u Draženovom domu uspjeli nadoknaditi velikom energijom (49 skokova) i, uz nešto sreće, u produžetku svladati šuterski vrlo raspoložene goste iz Rime koji su večeras ubacili 16 trica.

Cedevita – Virtus Roma 91:90 PROD. (19:15; 34:33; 58:58; 82:82)

Cedevita: Mazalin, Zubčić 10 (8sk), Barać 14 (10sk), Pilepić 13, Babić 4, A. Delaš 5, Žganec 2, Bilan 18 (10sk), Gordić 12 (5as), Tomas 6, Arapović 7, Vučić.

Virtus Roma: Ejim 8, Triche 13 (5sk, 5as), Jones 7 (6as), D`Ercole 2, Sandri, De Zeeuw, Gibson 18, Stipčević 27 (5ol), Morgan 10 (5sk), Ebi 5.

Uvodni dio susreta protekao u laganom vodstvu naše momčadi, a do prvog osjetnijeg odvajanja košarkaši Jasmina Repeše došli su u 8. minuti kada je, nakon koševa Tomislava Zubčića, semafor pokazivao 18:10 za Cedevitu. Nakon minute odmora njihovog trenera Luce Dalmontea, uslijedila je bolja reakcija gostiju koji su preko Gibsona i Jonesa uspjeli prepoloviti zaostatak pa se tako na prvi odmor otišlo s vodstvom Vitamina 19:15.

Šut za tricu 0/8 i sedam izgubljenih lopti u prvom poluvremenu razlog su tome što su gosti iz Rima u 15. minuti, nakon druge trice Kylea Gibsona, stigli do svog prvog vodstva na utakmici (24:23). Cedevitu je do poluvremena vukao Miro Bilan koji je u posljednje tri minute postigao osam uzastopnih koševa za Vitamine i bio najzaslužniji za minimalnu prednost svoje momčadi na odmoru (34:33).

Dijametralno suprotno učinku Cedevite, koja je i treći period odigrala bez ubačaja za tricu, preciznost i moć u tom segmentu igre demonstrirali su košarkaši Rome. Naime, sedam trica iz devet pokušaja ubacili su gosti u trećoj četvrtini, međutim, to im ipak nije bilo dovoljno za značajniju rezultatsku prednost. Cedevita je uspjela odgovoriti unutarnjom igrom i nakon tri koš-faula (dvaput Barać i Gordić), zadržati se u egalu uoči posljednjih deset minuta utakmice (58:58).

S četiri trice, po dvije Brandona Trichea i Roka Stipčevića, otvorili su gosti i posljednju dionicu dvoboja za njihovu najveću prednost večeras (70:62). Nakon Repešine minute odmore, uslijedila sjajna reakcija igrača Cedevite. Prvu tricu u 35. minuti ubacio je Marko Tomas kao dio serije koševa 16:2 nakon koje su Vitamini u 37. minuti poveli 78:74.

U posljednju minutu dvoboja ušlo se s minimalnim vodstvom Cedevite 80:79, međutim, iako su gosti iskoristili bonus, Gordić je pokušao vanjskim šutem riješiti pitanje pobjednika. No u tome nije uspio pa je kazna stigla na drugoj strani, kada je sedam sekundi prije kraja Rok Stipčević pogodio tricu i doveo svoju momčad pred vrata pobjede. Repeša potom na kratkom time-outu dogovara specijal koji će, pokazat će se, uroditi plodom, budući da je Luka Babić na asistenciju Zubčića zakucao i izborio dodatnih pet minuta.

U izjednačenom produžetku bolje se snašla Cedevita koja je u posljednju minutu također ušla s minimalnom prednošću (91:90). Međutim, niti dva slobodna bacanja Bilana i napad nisu bili dovoljni Vitaminima da zatvore utakmicu pa je dvoboj odlučivao posljednji napad Rome. Na sreću, iz kuta je neprecizan bio Triche pa je Cedevita tako upisala treću pobjedu s kojom je zadržala vrh skupine I.

Zaista sam sretan i zadovoljan što smo dobili. Vidjeli ste kako je ovo izgledalo. Mogu čestitati dečkima. Znam da utakmica nije bila previše gledljiva, ali je bila jako interesantna. To je publika i prepoznala i mislim da je ovo bila možda i najbolja podrška što se tiče naših europskih utakmica ove sezone. Publika je stala uz dečke i bodrila ih. Mi smo u odnosu na utakmicu u Rimu izvukli pouke i pripremili smo se dobro. Oni bez konkurencije uzimaju najviše šuteva za tri poena u Eurokupu i u Rimu su nam skinuli puno skokova u napadu, a vidjeli ste koja je razlika u skoku bila večeras. U valorizaciji smo imali 20 poena više od njih, imali smo duplo više skokova od njih i zabili smo samo dvije trice i kad pobijediš takvu utakmicu može se reći da si zaslužio pobjedu“, izjavio je Repeša nakon utakmice.

S obzirom na opisanu šutersku večer, najbolji u redovima Cedevite očekivano su bili centri, obojica s double-double učinkom. Miro Bilan je tako upisao 18 koševa i 10 skokova, a Stanko Barać 14 koševa i 10 skokova. Fran Pilepić, koji je zbog ozljede prsta u završnici napustio igru, dodao je 13, a Nemanja Gordić 12 koševa i pet dodavanja.

S druge strane, najefikasniji kod gostiju i prvo ime susreta bio je hrvatski reprezentativac Rok Stipčević koji je ubacio 27 koševa (6/8 za tricu). Kyle Gibson je dodao 18 (4/7 za tricu), a Brandon Triche 13 koševa (3/6 za tricu).

Ovo mi je bila jedna od najboljih utakmica sezone, no žao mi je zbog poraza. Sljedeća utakmica nam je u Rusiji. Ovu zaboravljamo i mislim da još uvijek imamo šanse za prolazak“, rekao je Stipčević.

U sljedećem 5. kolu Cedevita u srijedu 4. veljače u 20:30 sati gostuje u Zaragozi, gdje će pokušati osigurati plasman u osminu finala Eurokupa.