ABA Liga: Cedevita slavila u derbiju, Partizan iznenadio Budućnost

Nakon devetog kola regionalne ABA lige, Sutjeska je ostala sama na začelju ljestvice, s obzirom da su Partizan i Tajfun neočekivano ostvarili pobjede. Također, Crvena zvezda je pobjedom izjednačila omjer s Budućnosti pa sada te dvije ekipe dijele prvo mjesto.

Zadar je u Valjevu protiv Metalca tražio pobjedu kojom bi ostvario pozitivan omjer. Nakon izjednačenog ulaska u utakmicu, na odmor se otišlo rezultatom 41:27 zahvaljujući velikoj seriji domaćina – 21:5. U drugome dijelu Zadrani su puno bolje igrali te su dostigli rezultat i u 34. minuti poveli 56:57. No, domaći sastav brzo vraća vodstvo i na kraju odnosi pobjedu rezultatom 71:67.

Metalac su predvodili Nikola Malešević sa 17 koševa i Nikola Jevtović s 13 koševa i 11 skokova. Najbolji gostujući strijelac s 25 poena bio je Ante Delaš, a vrlo dobar je bio Boris Barać s 10 poena i 12 uhvaćenih lopti.

Igokea je na svome terenu upisala pomalo neočekivani poraz, njihov drugi uzastopni, od slovenske Krke. Gosti iz Novog Mesta su od samog početka krenuli agresivno i nakon 10 minuta imali vodstvo 15:21, koje je do poluvremena ipak smanjeno na 34:36. Do pred kraj treće dionice igrala se napeta košarka uz nekoliko izmjena vodstva, kada gosti započinju seriju kojom pet minuta prije kraja odlaze na 12 koševa prednosti. Do kraja su mirno održali prednost i zasluženo slavili 54:65. Kod domaćina jedini dvoznamenkasti su bili Miloš Komatina s 13 i Vuk Radivojević s 11 ubačaja. U redovima Krke najbolji su bili Luka Lapornik (15p) i Stefan Sinovec (12p, 9sk).

Sutjeska i Cibona odigrali su u Nikšiću vrlo dobru i zanimljivu utakmicu uz nekoliko atraktivnih poteza. Rezultat je tijekom cijelog meča bio izjednačen uz više promjena vodstva te je utakmica riješena tek u posljednjoj četvrtini. Pobjednik je odlučen dvije minute prije isteka vremena kada je Cibona povela s 10 koševa razlike. Konačni rezultat glasio je 68:80. Dvoznamenkasti broj poena u ekipi Sutjeske ostvarili su Draško Albijanić (16p) i Nikola Pavlićević (13p), dok su za Vukove odličnu partiju pružili James Florence s 26 koševa i Ante Žižić s 21 košem uz savršeni šut iz igre (10/10).

Partizan je, nakon tri uzastopna poraza, na svome terenu svladao vodeću Budućnost i tako priredio lijepo iznenađenje svojim navijačima. Podgoričkoj momčadi to je tek drugi poraz u regionalnoj ligi. Budućnost je bila u vodstvu do pred sami kraj poluvremena, no na predah se otišlo s minimalnom prednošću domaćina 43:42. U drugome dijelu crno-bijeli nastavljaju s dobrom igrom i povećavaju prednost, koju su igrači Budućnosti u jednom trenutku i sustigli, ali nisu uspjeli preokrenuti rezultat. Susret je završen rezultatom 86:77. Kod domaćina najviše su pokazali Kevin Jones (18p, 9sk) i Vanja Marinković (14p). Gostujući sastav predvodili su Devoe Joseph s 15 i Nemanja Jaramaz s 13 koševa.

U slovenskom dvoboju između Tajfuna i Olimpije, ekipa iz Šentjura izašla je kao pobjednik. Prvih 20 minuta proteklo je relativno izjednačeno, da bi nakon odmora domaća momčad dodala gas i dobila treću četvrtinu rezultatom 32:16. Do kraja su momci iz Tajfuna bez problema održali prednost i na kraju slavili 73:59. U domaćem sastavu najviše su se istaknuli Sandi Čebular sa 16 i Dragiša Drobnjak s 12 poena, dok su poraženu Olimpiju predvodili Sava Lešić (14p) i Miha Lapornik (11p).

Derbi devetog kola odigran je u zagrebačkom Domu sportova između Cedevite i Mega Leksa. Na poluvrijeme se otišlo s prednošću Vitamina 37:32. U drugome dijelu gosti igraju bolje i na kraju treće dionice prelaze u vodstvo – 50:53. U posljednjoj četvrtini Cedevita odličnom igrom i serijom 11:0 vraća vodstvo te na kraju slavi s 10 koševa prednosti – 78:68. Za domaći sastav potrebno je istaknuti odličnog Luku Babića (18p, 8sk, 5as) i ništa lošijeg Jacoba Pullena (17p, 6as), dok je u ekipi Mega Leksa najbolji bio Timothe Luwawu-Cabarrot s 20 ubačenih koševa.

U posljednjem susretu kola, MZT je u Skopju dočekao favoriziranu Crvenu zvezdu. Nakon potpuno izjednačene prve četvrtine (20:20), Zvezda je preuzela kontrolu i do predaha povela rezultatom 29:40. Do kraja su crveno-bijeli održavali stečenu prednost i na koncu slavili rezultatom 66:71. Najbolji pojedinac MZT-a bio je Đorđe Drenovac s 19 poena, a pratili su ga Duško Bunić s 14 i Marko Ljubičić s 12 poena. Crvenu zvezdu su predvodili Stefan Jović (17p, 7as) i Quincy Miller (13p).

MVP kola: Ante Žižić (Cibona) – 21 koš, 8 skokova, 2 blokade

Strijelac kola: James Florence (Cibona) – 26 koševa

Asistent kola: Omar Cook (Budućnost), Stefan Jović (Crvena zvezda) – 7 asistencija

Skakač kola: Boris Barać (Zadar) – 12 skokova