Cibona i Cedevita u finalu Kupa Kvarnera

Viceprvaci Hrvatske su rutinirano, ali i uz dobar otpor domaćina prvog Kupa Kvarnera stigli do subotnje završnice protiv pobjednika između Cedevite i Zadra. Od samog starta vodstvo je, uz kraći prekid u petoj minuti bilo na strani Cibone. Kroz većinu utakmice ono je iznosilo oko deset poena, ne bi li završilo na konačnih 79:92.

KK Kvarner 2010 – KK Cibona 79:92 (18:27, 24:26, 23:17, 14:22)

KK Kvarner 2010: Bubnić 4 (1-2), Veljačić 22, Marić 13 (3-3), Jambrović 10 (4-6), Vucić, Marineli 21 (5-8), Kučan 3, Vidmar, Buda, Olivari, Jurković 4 (2-3), Štemberger 2 (2-2).

KK Cibona: Šiško 7 (2-2), Slavica 6, Krušlin 2, Mandić, Hukić, Rozić 10 (3-4), Uljarević, Saddler 7, Jagodić Kuridža 24 (8-11), Žižić 16 (8-10), Zubac 20 (6-8).

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 17-24, Cibona 27-35. / Trice: Kvarner 2010 12-19, Cibona 3-12.
Skokovi: Kvarner 2010 20, Cibona 26. / Izgubljene lopte: Kvarner, 2010 16 Cibona 16

Raritet je upriličen odmah na početku. Mladi centar domaće momčadi Mate Vucić nakon samo šesnaest sekundi igre imao je dvije osobne pogreške uz svoje ime na semaforu što je u značajnijoj mjeri olakšalo Ciboni napadačke operacije ispod koša. Ne čudi stoga da je Marko Jagodić Kuridža od dvadeset i sedam Ciboninih poena u prvoj četvrtini zabio čak četrnaest. Ugurao je to Kuridža u osam minuta zabivši četrnaest od prvih devetnaest Ciboninih poena na utakmici.

Nisu ga mogli zaustaviti ni Vucić ni Nejc Buda, akvizicija koja zasad to nije, jer njegov status je još uvijek pod probnim tablicama. Lanjski centar Portoroža svidio se u prvom poluvremenu protiv Cibone s trenerskim dvojcem RimacGolemac na klupi. Cibona se pokušala odvojiti vrlo rano, no domaći su rješenje za to imali u vanjskom šutu. Paolo Marinelli s dvije trice otvorio je susret i poravnao na 8:8 u petoj minuti. Jednom su Riječani za vrijeme utakmice bili u vodstvu, zbio se taj trenutak nakon Veljačićeve trice sredinom prvog perioda (11:10). No, do kraja prvog perioda domaća momčad zabija tek osam poena, Cibona na pogon Devona Saddlera i njegove serije 0:5 odlazi na devet koševa prednosti (15:24), što je u reviji slobodnih bacanja povećano na plus jedanaest za zagrebački sastav poslije prvih deset minuta.

U problemima s prekršajima već je u 11. minuti bio Nik Slavica koji je tada napravio treću osobnu pogrešku. Veljačić je za to vrijeme nastavio pogađati izvana (21:27), bio je to doduše posljednji puta u narednih pet minuta da je prednost Cibone bila izražena jednom znamenkom. Veljačić i Cibonin debitant Šiško razmjenjuju trice za 24:34 u 13. minuti, nakon čega je ponovno uslijedila otvorena radionica slobodnih bacanja. Svirao se svaki pa i onaj najmanji kontakt.

Tricaški učinak sredinom drugog perioda popravlja Marinelli nakon što prethodno ubacuje oba slobodna bacanja stavlja dvaput izvana pa Kvarner dolazi do daha i smanjuje zaostatak (37:43). Do poluvremena četvrti je put izvana bio precizan Veljačić, upisao se u tricaške knjige i Rozić na drugoj strani pa je prednost ostala na razini istovjetnoj onoj u prvoj četvrtini.

Iako se jasno, radilo o pripremnoj utakmici, ona je kod obje momčadi shvaćena vrlo ozbiljno. Sučeljavanje na bazi velikog broja koševa nije odgovarao domaćinu iz niza razloga, no on je nastojao što dulje odolijevati kvalitetnijem protivniku. Dosta je toga išlo na Veljačićev pogon, stavio je u 24. minuti svoju petu tricu (47:58). Cibona je sredinom trećeg perioda rotirala razigravače (Saddler – Šiško) odnosno centre (ZubacŽižić), jedini stalan na parketu bio je Jagodić-Kuridža. Bili su precizni Saddler i Žižić na jednoj odnosno Veljačić i Marić na drugoj strani sredinom treće. Ništa se dakle, na rezultatskoj ravni nije mijenjalo, prednost Cibone kroz treću je četvrtinu varirala na desetak poena, sve do njenog posljednjeg napada kada Veljačić još jednom, po peti puta gađa izvana za povratak domaćih na pet koševa minusa (65:70).

Rezultatske neizvjesnosti i otvorenog pitanja u posljednjoj dionici utakmice ipak nije bilo. Zubac je na njenom početku vezao šest poena, od čega su posljednja dva nusprodukt slobodnih bacanja nakon Jambrovićeve namjerne osobne pogreške. Usto, Kvarner je ostao bez dva igrača zbog pet prekršaja (Jurković, Vucić) a svoje prve poene je za 67:79 u 33. minuti upisao Filip Krušlin. Do kraja susreta Zubac je zakucavao pa su trice Kučana i Bubnića bile samo kozmetičke naravi.

KK Zadar – KK Cedevita 88:92 (19:24, 25:17, 23:18, 21:33)

KK Zadar: Bašić 6 (1-2), Cosey 24 (4-4), Jelenković, Kraljević 8 (4-5), Vraneš 3 (1-4), Šango, Širko, Špaleta, Bošnjak 11 (3-4), Marinković 5 (1-2), Barać 16 (2-2), Pašalić 15 (2-2).

KK Cedevita: White 14 (4-4), Naletilić 3 (1-1), Mazalin 7 (2-2), Lončar 2, Pilepić 16, Babić 9 (2-5), Arapović 12 (2-2), Zubčić 15 (8-9), Musa 2, Delaš 12 (2-4).

Slobodna bacanja: Zadar 18-25, Cedevita 21-27. Trice: Zadar 16-28, Cedevita 11-28.
Skokovi: Zadar 25, Cedevita 28. / Izgubljene lopte: Zadar 16, Cedevita 12.

Iako je Zadar na ulasku u posljednje četiri minute imao dvanaest poena prednosti, Cedevita se vratila i serijom trica u samoj završnici prelomila susret u svoju korist. Bilo je tako 82:70 za Zadar u 36. minuti kada je zagrebački sastav krenuo u potpunu ofenzivu i na kraju proslavio pobjedu rezultatom 88:92.

Serijom od 9:0 u posljednje dvije minute prvog poluvremena Zadrani su svoj zaostatak od 35:41 pretvorili u vodstvo na velikom odmoru od tri poena prednosti. Pet poena Coseyja i dva ubačaja iskusnog Drage Pašalića odveli su sastav Ante Nazora u vodstvo na polovici utakmice iako je isti kroz većinu prvog poluvremena bio u zaostatku. Početnih 4:11 zagrebačkog sastava realizirala je prva petorka s Jamesom Whiteom, Lukom Babićem, Markom Arapovićem i Marijom Delašom. Iskazao se tada i Zadrov Amerikanac Cosey koji je otvorio dobru tricašku večer ubačajem za 7:11, nadovezali su se Vraneš i Bošnjak s jedne odnosno Mazalin s druge strane. Cedevita je samo zahvaljujući boljem ulasku u utakmicu imala kapital od pet poena prednosti nakon prve četvrtine, susret je bio vrlo izjednačen.

Cedeviti nedostaju reprezentativne snage pod koševima. Miro Bilan i Luka Žorić dobro bi došli kao i naturalizirani Gruzijac Jacob Pullen u rotaciji na poziciji razigravača. To što ih u Rijeci na ovom turniru nema znali su iskoristiti Zadrani. Nakon što je Naletilić zabio dodatno bacanje uz koš (20:27) tricu je stavio Barać, a odmah potom u obrani skrivio svoj treći prekršaj već u 12. minuti. Nije ga to omelo jer je pogodio iz novog vanjskog šuta dvije minute kasnije za smanjenje na pet koševa zadarskog zaostatka u trenucima kada se Cedevitinim napadima priključio dvojac MusaPilepić. Tada momčad Veljka Mršića otvara mini-seriju 0:5 koja je bila samo uvod u već spomenuto hvatanje rezultata na koncu prvog poluvremena.

Prvaci Hrvatske u Rijeku su doputovali s deset igrača, u takvoj konstelaciji snaga u drugom poluvremenu nisu uspjeli stići do pobjede i susreta protiv Cibone u subotnjem finalu od 20 sati. Zadrani su u održavanju pritiska bili uspješni do samog kraja treće četvrtine. Najprije je Bošnjak pogodio izvana, a zatim je pet poena vezao Boris Barać za prednost dalmatinske momčadi od 59:52 na isteku 27. minute susreta. Tada upravo Barać mora van zbog pet osobnih pogrešaka a Zubčić i Cosey razmjenjuju trice nakon čega Kraljević zatvara three point-play za 67:57. Zadrani su uoči posljednjih deset minuta imali osam poena prednosti, a kako je krenula posljednja četvrtina, činilo se da je neće tako lako ispustiti, ali ipak jesu.

Lovre Bašić stavlja tricu (70:59) no Cedevita radi 0:6 u razmaku od pedesetak sekundi te hvata Zadrane u nemiru. Na sedam minuta od kraja svoju prvu tricu stavlja i Fran Pilepić, no poništava ga Pašalić pa je rezultat 75:68 u korist sastava Ante Nazora sve do nove dvije Pašalićeve trice. Dvanaest koševa zaostatka u posljednje četiri minute bilo je dostižno za Cedevitu koja se na krilima vanjskog šuta Jamesa Whitea i Frana Pilepića uspjela staviti ispred Zadrana te plasirati u finale.