Cibona je u svom priopćenju odgovorila na nedavna pitanja i optužbe UN “Smogovci” koji su u sklopu svoje akcije za spas Cibone prozvali klub i direktora Domagoja Čavlovića za netransparentno poslovanje. Priopćenje i odgovore prenosimo u cjelosti:
1. Zašto KK Cibona kao udruga građana ne raspiše izbore po principu 1 član – 1 glas?
Skupština ima usklađen Statut sa Zakonom o sportu i Zakonom o udrugama i kao takav je na snazi.
2. Zašto se u klubu ne radi ništa po pitanju komunikacije s navijačima?
Komunikaciju s navijačima održavamo kroz medije, putem naše web stranice i putem društvenih mreža – Facebooka, Instagrama i Twittera. Ne postoji udruga navijača KK Cibona, pa tako nikad ni od kakve udruge nismo dobili nijedan upit vezan za bilo kakvu problematiku, no u budućnosti ćemo svakako kao i dosad raditi na našoj komunikaciji, poticanju i praćenju navijača kako bi izgradili vjernu publiku koja će nas pratiti na utakmicama.
3. Zašto se u klubu biraju igrači po menadžerskoj agenciji, a ne po kvaliteti?
Komunikacija po pitanju dolazaka i odlazaka igrača je ista kao i u svim klubovima. Stručni stožer na čelu s prvim trenerom autonomno slaže ekipu i to nema nikakve veze s funkcijom direktora kluba. On je tu kako bi dogovorio financijske uvjete ugovora. Izričito napominjemo kako direktor Čavlović nije sam doveo nijednog igrača već su ih uvijek birali sportski direktori i treneri u svom mandatu. Promašaji s igračima iz tog razloga ne mogu biti povezani s njim, a to što neki igrači nisu ispunjavali očekivanja je dio našeg posla. Dio je to funkcioniranja svih klubova pa tako i nas te to nije nešto neuobičajeno ni u kojem klubu u bilo kojem sportu. Nije razvidno iz čega je izveden zaključak da se igrači biraju po menadžerskoj agenciji jer Cibona ni u jednoj momčadi od 2011. godine nije imala više od 3 ili 4 igrača od jednog agenta. Nikad nismo birali igrače zbog agencije, već zbog kvalitete.
4.Zašto članovi kluba nemaju uvid u poslovanje kluba?
Financijski izvještaj poslovanja kluba Cibona svake se godine objavljuje u roku od 15 dana od predaje istog na FINA-u, sukladno Zakonu o udrugama. Uvid u poslovanje kluba daje se svim njegovim članovima i svima koji isto zahtijevaju pri prijavama. Svake godine se izvještaj za proteklu sezonu objavljuje na klupskoj web stranici www.cibona.com stoga je, uz sve gore navedeno, poslovanje kluba javno i transparentno.
5. Koliko je stvarno dugovanje kluba? Kakvo je stanje s predstečajnom nagodbom?
Cibona je 2014. godine otvorila proces predstečajne nagodbe i javno prijavila dug od 34 milijuna kuna koji je kroz prijave narastao na 40 milijuna kuna, te kasnije izglasan na način da je otplata samih potraživanja umanjena za određeni postotak po grupama. Također je dogovorena otplata kroz sedam godina uz godinu dana počeka. Kao što je već navedeno pod točkom 4., financijski izvještaj kao i izračun dobiti i gubitka vidljiv je na stranici kluba pa se iz njega može išćitati financijsko stanje kluba.
6. Kako stoji klub po razvoju mladih igrača?
Cibona je u zadnjih desetak godina razvila brojne mlade igrače. Lansirali smo 4 igrača u NBA ligu: Darija Šarića, Antu Žižića, Ivicu Zupca i Bojana Bogdanovića. Oporavili smo mnoge igrače kao što su Dominik Mavra i Filip Krušlin koji su prestali igrati košarku. Roko Rogić je najsvježiji primjer koji je lutao po nižim rangovima dok ga mi nismo lansirali prošle godine pa sad igra u Europi i za reprezentaciju. I dalje ćemo nastaviti sa razvojem svih mladih i perspektivnih igrača koji žele izrasti u vrhunske košarkaše.
7.Kako je moguće da zastupate osim KK Cibone još i jednu menadžersku agenciju, te se time nalazite u sukobu interesa?
Tvrtka “Najjači tim d.o.o.” je tvrtka za upravljanje teniskim terenima. Tvrtka se prijavila na jedan natječaj koji nije dobila i od tada nema prometa u trgovini niti u bilo kojoj drugoj djelatnosti. Tvrtka nema prometa, a svi njezini podaci su javno dostupni. Sukladno navedenom, ne postoji sukob interesa.
8. Zašto umjesto interesa kluba branite interese osoba koje su također sudjelovale u pljački Cibone i svjedočite u njihovu korist?
Odgovorno tvrdim da otkad sam u klubu, a to je od 2011. godine, pljačke u klubu nije bilo. Mi saniramo klub koji je do 2010. godine uspio nagomilati preko 100 milijuna kuna duga. Još uvijek smo u fazi tih sanacija, s tim da smo paralelno osvajali i Prvenstva Hrvatske, Kup Hrvatske, ABA ligu i sad opet Prvenstvo Hrvatske preko sedam puta skuplje Cedevite. Ne znam u kojem je to periodu otkad sam ja u klubu itko pljačkao Cibonu, otkud takve insinuacije i o kojoj bi se osobi radilo.
– Otkaz djelatnicima
Kada je riječ o optužbama kako je direktor kluba ponukan pandemijom koronavirusa brže bolje krenuo s otkazima svih zaposlenika, preko službenih komunikacijskih kanala kluba i svih medija smo odmah pojasnili da se ne radi o ni o kakvoj čistki već da smo na ovaj način pokušali spasiti klub te smo u dogovoru sa svim radnicima koji su shvatili ovu namjeru to i napravili. Domagoj Čavlović je ostao jedini u klubu isključivo iz razloga što bez ijedne odgovorne osobe klub ne bi mogao funkcionirati, a svoju je plaću stavio na minimalac.
– Klub nema ozbiljne sponzore
Kad je riječ o sponzorima, otkako je Domagoj Čavlović u klubu postoje sponzorski paketi koji su podijeljeni po kategorijama i omogućavaju sponzorima ulazak u Upravu kluba. Mnoge tvrtke s kojima smo nekoć surađivali su u ozbiljnim problemima s poslovanjem (poput bivšeg Agrokora ili Francka i Intersporta). Klub u zadnje dvije sezone na dresu nosi svog jakog sponzora – Erste banku, a valja napomenuti kako još od vremena VIPneta Cibona nije imala tako jakog sponzora.
– Zapošljavanje direktora Čavlovića
Direktor Čavlović u Cibonu je došao iz privatnog sektora, privatne tvrtke za veleprodaju sportskih brandova. U klub nije došao političkim preporukama, već zbog svojih profesionalnih kvalifikacija i zasluženih uspjeha. Po njegovu dolasku, klub je osvojio ABA ligu. Daljnji napredak u Euroligi nije bio moguć zbog financijskih zahtjeva koje Euroliga stavlja pred klub koji se kvalificira za takvo natjecanje (uredni financijski i revizijski izvještaji, ugovori sa sponzorima i financijski plan), a javni je podatak da je Cibona 2014. godine otvorila proces predstečajne nagodbe i iz tog razloga je jasno zašto Cibona tada nije mogla igrati Euroligu.
Afera oko transfera Žižića i Zupca
Transferi Žižić i Zubac su prošli prijavu USKOK-a, FIBU i BAT. Prekontrolirani su svi papiri i utvrđeno je da je sve sukladno sa zakonima. Ne postoji ništa sporno u njihovim transferima. Žižićev transfer je transfer od kojeg je Cibona zaradila najviše u cijeloj povijesti kluba.
Neistine u odnosu na rad i djelovanje kluba i direktora
U objavi na Facebook stranici grupe “Smogovci” pod naslovom “Kraj!? Vrijeme je!” od dana 25. travnja 2020. godine (koji je u međuvremenu obrisan) su iznesene brojne neistine u odnosu na rad i djelovanje kluba i direktora Domagoja Čavlovića. Prema mišljenju pravnika, navedene neistine u svom sadržaju ispunjavaju elemente kaznenih djela uvrede i klevete opisane člancima 147. i 149. Kaznenog zakona. Kako je u narednim danima predmetni tekst prenesen u više medija kroz neistinite senzacionalističke naslove temeljene isključivo na objavljenom tekstu, nastavljeno je stvaranje iskrivljene društvene predodžbe o osobi direktora kluba, koje uzrokuje dalekosežne i nesagledive negativne posljedice primarno za direktora Čavlovića i njegovu obitelj.
Takvim postupanjem je povrijeđeno pravo na ugled i čast direktora kluba, ali i samog Košarkaškog kluba Cibona, koji svoje djelovanje ostvaruje upravo putem osoba ovlaštenih za zastupanje. Obzirom da iza iznošenja predmetnih neistina ne stoji organizirana udruga s legitimnim ciljem, već imenom i prezimenom poznati pojedinci, KK Cibona će protiv odgovornih osoba ad hominem poduzeti pravne korake koji joj stoje na raspolaganju, a s isključivim ciljem zaštite prava na čast i ugled, kako kluba tako i svojih djelatnika.