FIBA Europe Cup: Cibona teškom mukom do četvrtfinala

Cibona je samo dva dana nakon ogleda s Crvenom zvezdom ugostila litavski Juventus u uzvratnom susretu osmine finala FIBA Europe Cupa. Cibona se nekoliko puta vraćala iz minusa te je naposljetku uspjela ostvariti pobjedu koja ih vodi u iduću fazu, odnosno četvrtfinale.

Cibona je samo na momente prikazivala igru iz Litve. U prvome dijelu Vukove je vukao odlično raspoloženi Filip Krušlin, dok je drugome dijelu tu ulogu preuzeo James Florence. Ovoga puta Ante Žižić nije igrao ni minute iako je bio prijavljen za susret, no nije poznato da li je u pitanju ozljeda ili pošteda igrača.

Cibosi su vrlo loše otvorili dvoboj. Gosti su poveli 0:6, a prve poene Cibone nakon dvije i pol minute ubacuje kapetan Marin Rozić. Nisu se domaćini najbolje snalazili u obrani (a ni u napadu) pa je na polovici četvrtine već bilo 5:14, a nedugo zatim i 6:16 za okruglih 10 poena razlike. Da stvari ne budu još gore, pobrinuli su se Ivan Siriščević i Filip Krušlin koji su svojim ubačajima smanjili na 14:22, rezultat kojim je okončano prvih 10 minuta.

Početkom druge dionice Cibosi su se još malo približili gostima, no još uvijek su djelovali pomalo izgubljeno i uplašeno. Međutim, posljednje četiri minute apsolutno su pripale Ciboni. Domaća momčad brzom serijom 11:1, u koju je Krušlin ugradio sedam poena, prelazi u vodstvo 36:33 dvije minute prije predaha. S istom razlikom se otišlo i na veliki odmor, zahvaljujući poenima Martynasa Linkeviciusa sa zvukom sirene, a rezultat je glasio 40:37. Zanimljivo je da je Filip Krušlin nakon 20 minuta na kontu već imao 18 poena, gotovo polovinu koševa svoje ekipe.

Početak drugog dijela bio je vrlo sličan prvome dijelu. Igrači Juventusa u četiri su minute režirali seriju 13:0 (čak 10 koševa Chavaughna Lewisa) kojom su opet pobjegli na 10 koševa prednosti. Vukovi su i ovaj puta reagirali tek kada je zaostatak dosegao dvoznamenkastu vrijednost. Postepeno su smanjivali prednost gostujuće ekipe, da bi na koncu imali priliku i za preuzimanje vodstva, no lopta se u posljednjim sekundama našla u rukama Ante Gospića koji je promašio šut za tri poena.

Posljednja četvrtina započela je rezultatom 58:59 u korist gostiju, no već u prva dva napada Cibona preko Gospića i Slavice prelazi u 63:59 vodstvo. Domaći igrači su tada uz dosta muke održavali blagu prednost kroz cijelu posljednju dionicu, da bi minutu i pol prije kraja susreta gosti izjednačili na 80:80, nakon gotovo dvije minute bez koša Cibone. Damir Mulaomerović pozvao je minutu odmora, a njegovi igrači u iduća dva posjeda ubacuju trice (najprije Florence, a zatim i Krušlin) te 37 sekundi prije kraja odlaze na 86:80. Na liniji za slobodna bacanja tada se našao Arminas Urbutis koji pogađa samo prvo, a nakon skoka u napadu Rolandas Alijevas pogađa tricu za 86:84 s još 30 dugih sekundi na semaforu.

Cibosi zatim očekivano uzimaju dugi napad, a nakon promašaja Krušlina loptu hvata Nik Slavica koji iznuđuje prekršaj četiri sekunde prije zvuka sirene. Ubacio je jedno od dva bacanja, a nakon gostujućeg timeouta odmah je napravio prekršaj na Edgarasu Zelionisu, čime ga je poslao na liniju slobodnih bacanja. Na sreću, on je promašio oba bacanja, a odbijenu loptu Urbutis nije uspio ubaciti kroz obruč, pa je utakmica završena rezultatom 87:84.

Cibonu je predvodio raspoloženi dvojac Krušlin-Florence s 27, odnosno 25 poena, a uz njih je dobru partiju pružio Nik Slavica s 11 koševa i 8 skokova. Kod Juventusa većinu poena postigli su trojica igrača – Chavaughn Lewis 24, Spencer Butterfield 22 te Edgaras Zelionis 18 poena.

Cibona je tako uz dosta (čak i previše) muke ukupnim rezultatom 2:0 prošla u najboljih osam momčadi. U četvrtini finala čeka ih ruski Enisey koji je istim rezultatom izbacio Turk Telekom. Prvi susret na rasporedu je 16. ožujka u Rusiji, s početkom u 20:30 sati.