Cibona za dlaku prošla među Top 16 FIBA Europe Cupa

U posljednjem kolu druge faze FIBA Europe Cupa Cibona je gostovala u francuskom Le Havreu kod istoimene ekipe. Susret je bio zanimljiv po tome što su se sastali izravni konkurenti za prolazak u iduću fazu natjecanja pa su obje momčadi tražile pobjedu za ostvarivanje tog cilja.

Cibona je prva povela na utakmici, James Florence je nakon podbacivanja pogodio šut za tri poena. Nažalost, igrači Le Havrea su za manje od dvije minute preuzeli vodstvo. Nik Slavica je nakratko vratio prednost na Ciboninu stranu (8:9) lijepim zakucavanjem nakon solo prodora u brzom kontranapadu, no Lawrence Hill na to odgovara tricom već u idućem napadu. Do kraja četvrtine Cibosi su se uporno vraćali iz minusa, a u posljednjem napadu Filip Krušlin je pogodio dalekometnu tricu sa sirenom za 20:23.

Ni na startu druge dionice nije bilo većih promjena u igri. Nijedna momčad ne uspijeva pobjeći na veću razliku, a vodstvo se često izmjenjuje. Tek nakon pet i pol minuta igre Ante Gospić zakucavanjem povećava na dotada najvećih pet koševa prednosti – 31:36, a Vukovi u tim trenucima izgledaju energičnije i poletnije. Ovaj puta je izgled varao, pa su domaći igrači serijom 12:2 okrenuli na 43:38 dvije minute prije kraja. Do isteka vremena ta je prednost još malo narasla, a rezultat je glasio 48:42.

Drugo poluvrijeme Cibona je otvorila agresivnije i nakon nešto više od minute igre već je bilo 50:50, ponajviše zahvaljujući dvjema vezanim tricama Jasmina Hukića. Nakon toga je jedan kraći period Cibona bila u prednosti, a vrlo dobre minute je na obje strane terena pružio mladi centar Cibone Ante Žižić. Tada su ekipe opet izmjenjivale vodstvo, držeći utakmicu potpuno neizvjesnom, a u posljednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 68:69 u korist gostujuće momčadi.

Četvrtinu su domaćini ipak bolje otvorili te su preuzeli vodstvo, a nakon četiri minute igre otišli su na 81:76. Činilo se tada kao da su francuski predstavnici ostvarili svoj cilj, no Cibosi ne posustaju u svojim nakanama. Dvije minute prije posljednjeg zvuka sirene Žižić zabija za 85:87, a 10 sekundi prije kraja Marin Rozić povećava na 87:92. Više od toga ipak nije moglo, a Cibona je naposljetku upisala 92:93 pobjedu.

Za Le Havre su Henry Dugat i Guy Edi postigli po 15 poena, a s 12 koševa i 10 uhvaćenih lopti pratio ih je Elton Brown. Cibonu je opet predvodio Ante Žižić s 19 postignutih koševa, a pratili su ga Marin Rozić s 15 i James Florence s 13 poena.

Ovakvim konačnim ishodom prolazak Vukova ovisio je o rezultatu utakmice između rumunjske Energie i litavskog Piena žvaigždesa gdje je Ciboni odgovaralo sve osim slavlja Piena s razlikom većom od 16 koševa. Srećom po naše momke, Pieno je u završnim minutama susreta ispustio dostatnu prednost za plasman među Top 16, na ulasku u posljednju minutu imali su +18, i tako pružio šansu zagrebačkom klubu za nastavak europskog putovanja.