ABA Liga: Ciboni slavlje u hrvatskom derbiju, Cedevita i Zvezda tek nakon produžetaka

Zanimljivo je bilo 14. kolo ABA lige koje je donijelo nekoliko derbija i mnoštvo zanimljivih utakmica. U Zagrebu su se susreli hrvatski rivali Cibona i Zadar, a u Srijemskoj Mitrovici treća i četvrto-plasirana ekipa – Crvena zvezda i Mega Leks.

U Nikšiću je domaća Sutjeska dočekala Tajfun iz Šentjura, koji je podigao formu u odnosu na početak sezone. Gosti iz Slovenije kontrolirali su tijek susreta te su zasluženo ostvarili treću pobjedu u nizu rezultatom 51:60. Pobjedničku ekipu predvodio je Sandi Čebular sa 16 poena i devet skokova, a po 11 poena dodali su Tomaž Bolčina i Domen Bratož (10sk). Za Sutjesku je 13 koševa postigao Nemanja Vranješ, a 11 je dodao Draško Albijanić.

MZT je na svome terenu visoko slavio protiv ljubljanske Olimpije. Nakon zaostatka u uvodnim minutama, brzo su preuzeli vodstvo koje više nisu ispuštali. Na poluvremenu su imali velikih 14 koševa prednosti – 38:24, a do kraja su susreta još povećali razliku te su slavili rezultatom 81:62. U redovima MZT-a najviše su pokazali Damjan Stojanovski s 20 te Nemanja Protić s 14 koševa. Kod Olimpije su Sava Lešić i Miha Lapornik ubacili po 18 poena, s tim da je Lešić uhvatio i 13 lopti.

Vodeća Budućnost odradila je teško gostovanje u Novom Mestu kod Krke. Nakon zaostatka od 11 poena na poluvremenu – 35:46, domaći igrači bolje otvaraju drugu polovicu susreta i do ulaska u posljednjih 10 minuta poravnavaju rezultat na 58:58. Veći dio četvrtine igralo se u egalu, no gosti su ipak bili koncentriraniji, pa su na kraju odnijeli pobjedu 78:84. Kod Krke je prednjačio Stefan Sinovec sa 16 ubačaja, a vrlo dobar je bio Luka Lapornik s 12 koševa. U gostujućoj momčadi najbolji je opet bio Tadija Dragićević s 20 poena, a s 12 poena su ga pratili Nemanja Jaramaz i Bojan Subotić (12sk).

U Zagrebu je odigran hrvatski derbi između Cibone i Zadra, a domaću ekipu je po prvi puta vodio novi trener – Damir Mulaomerović. Obje momčadi su prikazale dobru igru, a u vrlo napetoj i neizvjesnoj utakmici Cibona je odnijela pobjedu rezultatom 74:65, zahvaljujući seriji 16:2 kojom su zaključili utakmicu. Zagrepčane su predvodili dvojica visokih igrača – Andrija Žižić s 15 koševa i Marko Jagodić-Kuridža s 14 koševa i 11 skokova. Za Zadar su najviše zabili Ante Delaš (13p) i Glenn Cosey (11p), a jako dobar je bio i Filip Kraljević s 10 poena i isto toliko skokova.

Igokea je u Aleksandrovcu imala težak zadatak protiv Cedevite, koja je nekoliko dana ranije postala jedna od 16 najboljih momčadi Eurolige. Ipak, puno bolje su otvorili susret pa su nakon 20 minuta igre vodili 42:37. Sedam minuta prije kraja, pri rezultatu 67:56, Cedevita započinje seriju 11:0 kojom su izjednačili rezultat. Do isteka vremena nijedna se momčad nije uspjela odvojiti, pa je utakmica završena izjednačenim rezultatom – 76:76, što je značilo da će se igrati dodatnih pet minuta. Produžetke je zagrebačka momčad otvorila serijom 9:0, te je smirenom igrom odnijela pobjedu 86:91.

Za Igokeu su odlične nastupe ostvarili Ivan Radenović s 23 poena, pet skokova i pet dodavanja te Miloš Komatina s 20 poena, osam skokova i šest dodavanja. Cedevitu su predvodili kapetan Miro Bilan s 24 koša i 1 uhvaćenih lopti i Jacob Pullen sa 17 koševa.

U Beogradu je Partizan upisao šestu pobjedu slavljem nad valjevačkim Metalcem. Prvih 10 minuta završeno je rezultatom 27:22, da bi iduće dvije četvrtine bile potpuno izjednačene. U posljednjoj dionici domaća je ekipa ipak povećala prednost i na kraju slavila 81:70. Najzaslužniji za pobjedu crno-bijelih bili su Petar Aranitović sa 17 poena i Jamar Wilson s 15 ubačaja, dok su Nikola Jevtović (14p, 10sk) i Petar Rakićević (13p) bili najbolji u redovima Metalca.

Veliki derbi odigran je u Srijemskoj Mitrovici, gdje su snage odmjerili Mega Leks i Crvena zvezda. U odličnoj utakmici gdje su obje momčadi imale po 11 koševa prednosti, 40 minuta nije bilo dovoljno da se sazna pobjednik. I u produžetku je bilo jako napeto, igralo se koš-za-koš, a svaka pogreška mogla je značiti poraz. Na kraju su Beograđani izvukli vrijednu 78:79 pobjedu slobodnim bacanjem Stefana Jovića. Najbolji strijelac domaće ekipe bio je Danilo Nikolić s 19 koševa, a odličnu podršku imao je od strane Alpha Kabe (15p, 12sk) i Nikole Ivanovića (11p, 13as). S druge strane, Maik Zirbes ubacio je 20 poena uz 13 skokova, a Stefan Jović je ostvario učinak od 15 koševa i po pet skokova i dodavanja.

Ni nakon ovog vikenda nema promjene u poretku na čelnim pozicijama ljestvice. Budućnost je i dalje vodeća, a jedina je novost da Mega Leks sada ima dvije pobjede manje od Crvene zvezde i Cedevite. Osim ove četiri ekipe, nema više momčadi s pozitivnim omjerom. Tajfun i Zadar imaju jednak broj pobjeda i poraza, a zanimljivo će biti gledati borbu za ostanak u ligi, gdje je sve moguće s obzirom da se ostalih osam klubova razlikuje u samo dvije pobjede.

MVP kola: Miro Bilan (Cedevita) – 24 koševa, 11 skokova, 1 asistencija

Strijelac kola: Miro Bilan (Cedevita) – 24 koševa

Asistent kola: Nikola Ivanović (Mega Leks) – 13 asistencija

Skakač kola: Maik Zirbes (Crvena zvezda) – 13 skokova