A-2 sjever: Podravcu derbi kola, Vindija bolja od Međimurja

Drugoligaši na sjeveru započeli su sa drugim dijelom sezone susretima 12. kola. Najzanimljivije je bilo u Vrbovcu gdje je domaći Petar Zrinski prosuo 15 poena prednosti u zadnjih šest minuta i u napetoj završnici izgubio od Podravca iz Virja.

Još jedan derbi igran je u Varaždinu gdje je Vindija slavila protiv “susjeda” iz Čakovca i uzvratila Međimurju za poraz iz prvog dijela sezone. Grafičar je nastavio silovito i u nastavku sezone. Bili su uvjerljivi na gostovanju u Križevcima protiv Radnika. Mladost je uvjerljivo nadigrala Koprivnicu, Čakovec je poražen od Ivančice na domaćem terenu, a Rudar Cimper uvjerljivo od Bjelovara.

Najbolji strijelci u ovom kolu bili su Vladimir Beljan iz Mladosti s 33 postignuta koša, a Luka Božić zabio je 30.

Petar Zrinski – Podravac 89:91 (29:27, 54:41, 72:61)

Petar Zrinski: Tomić 23, Krajinović 21, Ljoljić 18, Mikac 10, Barukčić 6, Fašaić 6, Topalović 4, Mikac 1, Pavić, Drvenkar, Božić, Božić.

Podravac: Nikolić 23, Kenđelić 18, Koščić 16, Šiprak 13, Molnar 12, Baruškin 7, Paligač 2, Pintar, Hrženjak, Halusek, Tišljar, Arlović.

Susret velikog značaja za oba sastava odigran je u Vrbovcu između Petra Zrinskog i gostujućeg Podravca iz Virja. U susretu između drugoplasiranog Podravca i trećeplasiranog Petra Zrinskog dosuđeno je 70-ak prekršaja, mnogo igrača s jedne i druge strane moralo je napustiti teren zbog pet osobnih grešaka, a šećer na kraju, barem za navijače Podravca bio je veliki preokret kojim su došli do izuzetno bitne pobjede.

Prvu četvrtinu obje su momčadi bile napadački raspoložene, a taj period dobiva Petar Zrinski rezultatom 29:27. Drugu četvrtinu strasti su uzavrele, a ponajbolji i najiskusniji gostujući igrač, Ivan Šiprak nezadovoljan suđenjem protestira kod sudaca, a nagrađen je tehničkom pogreškom. Tomislav Halusek već u 16. minuti dobiva petu osobnu pogrešku što koristi visoka linija domaćina, točnije Filip Tomić, Dean Krajinović i Miroslav Ljoljić te odvode Petar Zrinski na 13 poena razlike nakon prvog poluvremena.

Podravac je puno bolje krenuo u drugo poluvrijeme i nakon pet minuta igre spustio je razliku na šest koševa minusa. Bude se tada i domaćini kojima je pripao drugi dio treće četvrtine, a razliku su uoči posljednjih 10 minuta vratili u dvoznamenkaste vode, imali su 11 poena viška. Da stvar bude gora za Podravac, ostali su bez Šipraka i Marka Baruškina zbog pet osobnih pogrešaka, a Petar Zrinski šest minuta do kraja imao je 15 poena razlike. Izgledalo je kao da će domaćini bez problema sačuvati stečenu prednost, ali onda zbog pet osobnih pogrešaka ostaju bez  tri najbolja igrača. Redom su iz igre zbog pet osobnih pogrešaka izašli Tomić, Krajinović i Ljoljić, a to igrači Podravca koriste i za samo tri minute dostižu i prestižu prednost Petra Zrinskog. Posljednju minutu i pola susreta igrači Podravca poene postižu samo sa linije slobodnih bacanja, a zadnji napad na susretu imali su domaćini. Promašili su tricu s sedam metara za pobjedu.

Najbolji u redovima pobjednika bili su Ilija Nikolić s 23 poena i Alen Kenđelić s 18 dok su se u redovima poraženog domaćina istakli Tomić s 23 koša i Krajinović s 21.

Vindija – Međimurje 74:65 (22:18, 35:30, 52:46)

Vindija: Stanić 14, Šamarija 14, Petrović 14, Nakić 10, Crnković 9, Pizek 5, Martinčević 4, Zajec 4, Skupnjak, Šincek, Filipović, Bartolec.

Međimurje: Novak 20, Krajačić 17, Jambrović 13, Pađan 7, Lepen 4, Martinović 4, Gašparić, Svaty, Čibarić, Peti.

Susjedni derbi igran je u Varaždinu gdje je domaća Vindija uzvratila Međimurju za poraz iz prvog dijela sezone. Spomenimo kako se Vindija pojačala za drugi dio sezone jer su im iz Ivančice došli Dino Skupnjak i Petar Zajec.

Sve četiri četvrtine bile su izjednačene, a niti jedna nije završila s više od četiri poena razlike. Jedini problem za Međimurje bilo je to što je sve četvrtine dobila Vindija. Prvu četvrtinu dobili su s četiri poena razlike, a druga je završila s poenom razlike te se na poluvrijeme otišlo s plus pet u korist Vindije.

Treća četvrtina bila je identična drugoj, a dobiva ju Vindija s poenom razlike za ukupnih plus šest uoči odlučujućih deset minuta susreta, a u tom posljednjem dijelu domaći igrači nisu ispustili prednost kao u prvom dijelu prvenstva u Čakovcu. Dobili su taj period s tri poena razlike i na kraju slavili s devet koševa razlike. Pošto je Međimurje u prvom ogledu slavilo s šest koševa razlike, u slučaju izjednačenog omjera na kraju sezone Vindija će biti bolje plasirana.

Tri igrača vodila su Vindiju do pobjede, a to su Alen Stanić, Kristijan Šamarija i Jakša Petrović svi s po 14 poena. Kod Međimurja isti trojac kao i u većini susreta najbolji, Mario Novak zabio je 20, Danijel Krajačić zaustavio se na 17, a junior Patrik Jambrović na 13 koševa.

Radnik – Grafičar 62:96 (6:31, 17:53, 40:79)

Radnik:  Kirin 15, Nervo 11, Jericha 8, Maksić 8, Jukić 7, Beljo 4, Deković 4, Tomas 2, Prstec 2, Vragović 1, Pomper, Kovačević.

Grafičar: Prprović 24, Dijanošić 19, Poljak 16, Štefan 8, Kokolek 8, Bačani 7, Novak Mar. 5, Slatina 5, Novak Mat. 4, Bušić, Mihalić.

Iako su igrali bez tri bitna igrača, Andreja Bušića, Manuela Novaka i Luke Siladića, Grafičar nije imao nikakvih problema na gostovanju u Križevcima. Susret je bio riješen već u prvoj četvrtini koju su gosti iz Ludbrega dobili s 25 poena razlike. Već do poluvremena bilo je plus 36.

Grafičar je u drugom poluvremenu malo “usporio” a to je Radnik iskoristio i drugo poluvrijeme riješio u svoju korist s dva poena razlike. Vodeći sastav lige na kraju je slavio s 34 poena razlike za svoju jedanaestu pobjedu iz 12 susreta. Luka Prprović u pobjedu je ugradio 24 poena, a dobro je odigrao i junior Bruno Dijanošić s 19 postignutih koševa. Kod Radnika Marko Kirin 15 koševa, a Dominik Nervo zabio je 11.

Mladost – Koprivnica 106:72 (27:10, 56:26, 90:45)

Mladost: Beljan 33, Buković 14, Zadravec 14, Lovrak 10, Jančijev 10, Pušelja 10, Dautanec 9, Baković 5, Robotić 1, Lončarić, Markač, Capek.

Koprivnica: Bronić 23, Antolić 16, Njemeček 10, Topić 8, Zlatar 7, Grbeš 4, Horvat 3, Franjić 1, Žaja, Pavić.

Koprivnica je na gostovanje u Đurđevac došla oslabljena neigranjem prvog strijelca momčadi, Leona Ivandića, a Mladost je krenula silovito i riješila susret već do poluvremena. Spomenimo da se susret igrao između polufinala i finala malonogometnog turnira koji se igrao u dvorani. Već nakon prve četvrtine bilo je 17 poena razlike za Mladost, a do poluvremena to se popelo na nedostižnih plus 30.

Igrači Mladosti i treću su četvrtinu odigrali silovito, dobili su je s 15 poena razlike i otišli na plus 45. Tek u posljednjoj četvrtini Koprivnica dolazi do daha, dobiva taj period s 11 poena razlike i malo ublažuje poraz. Vladimir Beljan bio je nezaustavljiv kod Mladosti, zabio je 33 poena dok su se Krunoslav Buković i Dubravko Zadravec zaustavili na 14 poena. Kod Koprivnice najbolji je bio Ante Bronić s 23 poena, a Goran Antolić postigao je 16.

Čakovec – Ivančica 64:72 (20:17, 38:36, 54:51)

Čakovec: Kolovrat 17, Kranjčec S. 15, Ranteš 10, Vehtersbah 6, Pustić 5, Drk 5, Valkaj 4, Novak 2, Keresteš, Kranjčec M.

Ivančica: Rajh 21, Hatlak 18, Roginić 13, Rožman 12, Smontara 8, Smodek, Morović, Bigec, Kozina, Kapustić, Sayemeldahr, Uršulin.

Iako je Čakovec gotovo 35 minuta susreta bio u vodstvu, na kraju su slavili gosti iz Ivanca. Oba sastava nastupila su oslabljena. Čakovec je bio bez Nikole Hrkača, juniora Jakoba Vrusa, a u prvoj četvrtini ostali su i bez Igora Drka kojemu je igrač Ivančice, Tomislav Hatlak slomio nenamjerno nos. Ivančica je bila bez Skupnjaka i Zajeca koji su prešli u Vindiju, a nije zaigrao niti Emil Morović.

Čakovec je prvu četvrtinu dobio s tri poena razlike, a izjednačna druga četvrtina pripala je s poenom razlike Ivančici. Treća četvrtina pripala je Čakovcu s poenom razlike. U posljednji period ušlo se s plus tri za Čakovec koji je u posljednjoj četvrtini posustao, postigao tek deset poena, primio 21 i na kraju upisao poraz.

Najbolji u redovima Ivančice bio je Luka Rajh koji je zabio 21 koš, a Hatlak je dodao 18. Kod Čakovca, Milan Kolovrat 17, Stjepan Kranjčec 15 koševa.

Rudar Cimper – Bjelovar 50:97 (11:19, 25:41, 39:66)

Rudar Cimper: Bedi 13, Dodlek 12, Radiković 6, Antolović 4, Brodar 4, Vinko-Novak 4, Mikolaj 4, Perčić 3, Sobočan L. Sobočan D. Lesar.

Bjelovar: Božić 30, Žugaj 28, Vrinjanin 17, Cukrov 15, Zadravec 5, Šilježar 2, Ljubičić, Krpan, Bušić, Oremović.

Rudar Cimper bio je bez izgleda protiv Bjelovara. Sastav iz Murskog Središća ušao je u sezonu znatno oslabljen, a onda su još zaredale ozljede i nikako da se dođe na zelenu granu. Dodajmo još tu da su igrači iz Murskog Središća bili tri tjedna bez treninga nakon završetka prvog dijela sezone jer se u dvoranu ne može dok nema škole tako da su na utakmicu došli bez treninga.

Bjelovar predvođen dvojicom juniora imenjaka, Lukom Božićem i Lukom Žugajem do poluvremena odlazi na 16 poena razlike. Igrači Rudar Cimpera sve što su uspjeli u drugom poluvremenu je spustiti prednost na 12 koševa minusa u prvih par minuta trećeg dijela. Nakon toga nestalo je snage, a kako je utakmica odmicala kraju Bjelovar je samo povećavao prednost do konačnih plus 47. Kod pobjednika, Božić se zaustavio na 30 poena, a Žugaj na 28. Kod Rudar Cimpera Marko Bedi 13, Saša Dodlek 12 koševa.

Parovi 13. kola (18. siječnja): Vindija-Čakovec, Međimurje-Mladost, Koprivnica-Radnik, Grafičar-Rudar Cimper, Bjelovar-Petar Zrinski, Podravac-Ivančica.