A-2 sjever: Bjelovar i Grafičar krenuli silovito

Susretima prvog kola započelo je i natjecanje u A-2 ligi sjever gdje naslov prošlosezonskih prvaka brane košarkaši Čakovca koji su već u prvom kolu upisali poraz na gostovanju u Ivancu kod Ivančice. Glavni favorit za naslov prvaka ove sezone je Grafičar iz Ludbrega koji je u prvom kolu bio uvjerljiv protiv Radnika iz Križevaca i na kraju slavio s čak 48 poena prednosti. Međimurje je u susjednom derbiju bilo bolje od Vindije iz Varaždina, a do pobjede su došli preokretom u posljednjoj četvrtini. Bjelovar je razbio znatno oslabljeni Rudar Cimper s 49 poena razlike, Mladost je bila uvjerljiva u Koprivnici, a Podravac na domaćem terenu protiv Petra Zrinskog.

Kolo je obilježio juniorski reprezentativac Hrvatske, koji igra za juniore Zagreba te za seniore Bjelovara, Luka Božić. On je Rudar Cimperu postigao 38 koševa. Ivan Lovrak iz Mladosti zabio je 28 na gostovanju u Koprivnici.

Ivančica – Čakovec 75:67 (19:24, 40:35, 55:54)

Ivančica: Rožman 24, Rajh 13, Zajec 12, Smontara 10, Morović 8, Sayemeldahr 7, Skupnjak 1, Kozina, Martinčević Smodek, Kapustić, Vusić, Uršulin.

Čakovec: Vrus 21, Kolovrat 18, Kranjčec 17, Hrkač 4, Drk 4, Vehtersbah 2, Žvorc 1, Valkaj, Ranteš, Keresteš.

Branitelj naslova, Čakovec na izuzetno teškom gostovanju u Ivancu nije uspio doći do bodova. Iako su krenuli dobro i dobili prvu četvrtinu rezultatom 24:19, igrači Ivančice sve su preokrenuli u drugoj četvrtini koju su dobili s 21:11 i na poluvrijeme otišli s pet koševa prednosti.

Čakovec se vratio u trećoj četvrtini i prednost Ivančice uoči posljednjih 10 minuta smanjio na samo minus jedan. Posljednju četvrtinu vodila se prava bitka, posebno u obrani, a tu su se bolje snašli domaći igrači koji su na kraju slavili pobjedu rezultatom 75:67. Najbolji u redovima Čakovca bio je junior Jakob Vrus s 21 košem, što sigurno sve u klubu veseli. Prvoligaško pojačanje ispod koša, Milan Kolovrat zabio je 18, a Stjepan Kranjčec 17.

Kod Ivančice najbolji Filip Rožman s 23 postignuta koša, Luka Rajh zabio je 13, a Petar Zajec 12.

Podravac – Petar Zrinski 84:64 (28:16, 51:29, 66:50)

Podravac: Kenđelić 21, Nikolić 19, Baruškin 19, Šestak 14, Tišljar 11, Hrženjak 8, Tišljar 3, Šiprak 2, Pintar, Halusek, Paligač, Arlović.

Petar Zrinski: Krajinović 20, Tomić 18, Ljoljić 10, Fašaić 7, Topalović 6, Mikac 3, Pavić, Božić G. Božić D. Nuši.

Odlično je u novo prvenstvo krenuo Podravac za kojeg u ovoj sezoni igra i jedna od najvećih legendi kluba, 39-ogodišnji Mario Pintar. Petar Zrinski je s druge strane ostao oslabljen na bekovskim pozicijama jer se Bojan Hrandek vratio u Radnik iz Križevaca, ali su jači za Deana Krajinovića ispod koša koji se vratio iz đurđevačke Mladosti.

Susret je bio riješen već nakon prvog poluvremena. Podravac je dobio uvjerljivo prvu četvrtinu nakon koje su na kontu imali 12 koševa razlike. Drugu četvrtinu igrači Podravca i dalje puno bolji pa na poluvrijeme odlaze s 22 koša razlike. Gosti iz Vrbovca smanjili su visoku razliku u trećoj četvrtini, ali Podravac je svejedno u posljednji period ušao s velikom prednošću od 16 koševa razlike.

Posljednji period domaći su košarkaši dobili s četiri poena razlike i na kraju slavili s okruglih 20 koševa viška. Alen Kenđelić s 21 košem te Ilija Nikolić i Marko Baruškin s po 19 koševa najbolji u redovima pobjednika iz Virja, a Krajinović s 20 i Filip Tomić s 18 kod poraženih vrbovčana.

Bjelovar – Rudar Cimper 102:53 (25:17, 53:26, 75:38)

Bjelovar: Božić 38, Žugaj 25, Šilježar 9, Vrinjanin 8, Zadravec Mi. 8, Zadravec Ma. 7, Cukrov 6, Vlahović 3, Geček 3, Ljubičić, Bušić.

Rudar Cimper: Bedi 12, Dodlek 11, Vinko Novak 10, Sobočan D. 8, Varga 6, Perčić 5, Lesar 1, Brodar, Antolović, Podkrajac, Sobočan L.

Težak poraz doživio je Rudar Cimper na gostovanju u Bjelovaru. Oslabljeni neigranjem ponajboljeg igrača Tomislava Radikovića i ozljedom prvog organizatora igre, Alena Varge u 13. minuti susreta poraz se teško mogao izbjeći. Rudar Cimper držao se još kako tako u prvoj četvrtini koja završava rezultatom 25:17 u korist Bjelovara. Već u drugom periodu nakon što su ostali i bez Varge, krenuo je potop i domaćini na poluvremenu vode 53:26 nošen odličnim juniorskim reprezentativcem, Lukom Božićem.

Drugo poluvrijeme Bjelovar i dalje uvjerljiv pa je na kraju završilo s ogromnih +49 u korist domaćeg sastava. Božić koji je prošle sezone Koprivnici uspio zabiti nevjerojatnih 70 koševa, protiv Rudar Cimpera se zaustavio na 38 poena, a drugi junior, Luka Žugaj zabio je 25. Marko Bedi najbolji kod Rudar Cimpera s 12 koševa, Saša Dodlek dodao je 11.

Grafičar – Radnik 103:55 (21:15, 55:19, 82:40)

Grafičar: Dijanušić 21, Siladić 18, Novak Man. 18, Poljak 12, Novak Mat. 10, Prprović 10, Štefan 9, Novak Mar. 4, Bačani 1, Kokolek, Bušić, Vuković.

Radnik: Jericha 23, Tomas 8, Jukić 7, Nervo 5, Prstec 5, Samardžija 3, Kirin 2, Maksić 1, Pomper 1, Hrandek, Deković, Kovačević.

Glavni favorit za naslov prvaka A-2 lige sjever, Grafičar iz Ludbrega krenuo je uvjerljivo u novu sezonu. Oni su na domaćem terenu slavili s visokih 48 poena prednosti protiv Radnika iz Križevaca kod kojih smo na djelu mogli vidjeti novu nadu iz obitelji Tomas, najmlađeg Luku Tomasa koji je zabio osam koševa.

Susret je bio riješen u drugoj četvrtini. Prva je završila s šest koševa prednosti za ludbrežane, dok su u drugoj ubacili u dvije brzine više i dobili taj period s visokih 34:4. Priliku da igraju u drugom poluvremenu dobili su skoro svi igrači iz obje momčadi, a Grafičar su do pobjede predvodili Bruno Dijanušić s 21 poenom, te Luka Siladić i Manuel Novak s 18, a još su četiri igrača bila dvocifrena. Kod Radnika je najbolje radio Matija Jericha koji je zabio 23 koša i bio jedini dvoznamenkasti strijelac svoje momčadi.

Koprivnica – Mladost 64:85 (19:16, 38:44, 50:65)

Koprivnica: Ivandić 22, Bronić 15, Grbeš 8, Zlatar 6, Pavić 5, Njemeček 4, Mlinarić 4, Antolić, Klačinski, Kovačić.

Mladost: Lovrak 28, Jančijev 22, Buković 13, Zadravec 12, Robotić 7, Pušelja 3, Međimurec, Baković, Dautanec, Balala, Capek.

Snažna Mladost očekivano je dobila Koprivnicu iako se za pobjedu dobro trebala pomučiti, posebno u prvom poluvremenu. Domaći su košarkaši dobili prvu četvrtinu s tri poena razlike. Dobro su se držali i na početku druge četvrtine, ali gosti iz Đurđevca stižu i prestižu domaćina te na poluvrijeme odlaze s šest koševa prednosti.

Treću četvrtinu igrači Mladosti podigli su prednost na nedostižnih 15 poena razlike, a u posljednjem su periodu prednost povisili na konačnih +21. Kod poraženog domaćina iz grada vegete najbolji je bio Leon Ivandić s 22 poena, a Ante Bronić dodao je 15 koševa. Kod picoka, Ivan Lovrak 28 postignutih koševa, a razigravač Zoran Jančijev 22.

Međimurje – Vindija 86:80 (19:22, 41:45, 64:68)

Međimurje: Krajačić 27, Jambrović 20, Gašparić 14, Novak 12, Megla 11, Martinović 2, Jelenić, Svaty, Rusak, Pađan, Peti, Čibarić.

Vindija:Petrović 21, Martinčević 17, Stanić 16, Šamarija 13, Nakić 7, Bađun 4, Jakšić 2, Petrović, Šincek, Pizek, Filipović, Crnković.

Košarkaši Međimurja došli su do pobjede protiv Vindije u jednom neizvjesnom susretu gdje su gosti bili bolji u prve tri četvrtine, a Međimurje je susret preokrenulo u posljednjoj četvrtini. Igrači Međimurja su u četvrtak igrali susret protiv Čakovca u finalu kupa Međimurja, pa su se i tu vjerojatno malo ispraznili. Vindija je izgledala puno svježije i to se vidjelo u prve tri četvrtine.

Prvu četvrtinu dobili su gosti s tri poena razlike, drugu s košem viška i na poluvrijeme odlaze s plus četiri.Treća četvrtina bila je izjednačena što je značilo da se u posljednji period ušlo s plus četiri za Vindiju. Upravo je posljednja dionica bila dovoljna igračima Međimurja da stignu i preokrenu rezultat u svoju korist te na kraju slave pobjedu s šest poena razlike. Međimurje su do pobjede predvodili Danijel Krajačić s 27 koševa, Patrik Jambrović zabio je 20, a jako dobru utakmicu odigrao je još jedan junior uz Jambrovića, Dario Gašparić koji je ušao s klupe i zabio 14 poena. Kod Vindije Jakša Petrović 21 koš, a Marko Martinčević dodao je 17.

Parovi 2. kola (19. listopada): Čakovec-Vindija, Mladost-Međimurje, Radnik-Koprivnica, Rudar Cimper-Grafičar, Petar Zrinski-Bjelovar, Ivančica-Podravac.