A2 Istok: Belišće izgubilo u Đakovu, Požega usamljena na vrhu

U derbi utakmici Istoka Đakovčani su nanijeli prvi poraz Belišću dok su Požežani očekivano lako prošli osječki Olimp. Sada je ekipa iz Zlatne doline usamljena na vrhu sa omjerom 8-0, ali Belišćani već sljedeće kolo mogu vratiti neizvjesnost pošto su domaćini Požegi.

Đakovo – Belišće 102:95 (33:22, 54:47, 75:75)

Hrkač 37, Ma.češkić 25, Radoš 20, Kruljac 14; Mikulić 21, Preglej 18, Markota 16

Đakovačka publika imala je priliku gledati derbi Istoka koji je ispunio sva njihova očekivanja. Nakon mnogo uzbuđenja i preokreta slavio je domaćin ponajviše zahvaljujući odličnom šuterskom danu. Ubacili su 17 trica, sedam više nego njihovi gosti iz grada papira.

Početak nije najavljivao utakmicu sa skoro 200 koševa. Tek u 3. minuti Damir Markota je tricom promijenio rezultat na semaforu. Domaćin brzo uzvraća i u 7. minuti odlaze na dvoznamenkastu prednost (22:11). U tom razdoblju igre trener Belišća Antun Katelenić oštro reagira na nekoliko sudačkih odluka što rezultira tehničkom i isključujućom greškom. Nakon tih događanja bilježimo dobru igru Marka Mikulić i iskusnog Kristijana Pregleja koji smanjuju razliku i poluvrijeme završavaju s pristojnim zaostatkom od sedam koševa (54:47).

Belišćani bolje ulaze u drugi dio susreta i u 24. minuti preko braće Gradinjanin (dvije trice Tonija i dva koša Nine) dolaze u vodstvo od 63:62, a dodatan problem treneru Marjanu Petroviću predstavlja četiri osobne greške Tomislava Radoša. U 27. minuti gosti imaju vodstvo od 70:64 i kada se činilo da će prelomiti utakmicu, na scenu stupaju danas dva najbolja đakovačka igrača. Tricama Mateja Češkića i Antuna Hrkača dolaze do izjednačenja 75:75.

Nervoza je dohvatila i đakovačku klupu tako da je u 35. minuti sudac Tresoglavić pokazao tehničku pogrešku treneru domaćih Petroviću što gosti koriste i prelaze u vodstvo 82:80. Belišće preko iskusnog Pregleja i Markote ponovo dolaze do osjetnijega vodstva, imali su tri minute prije kraja 89:82. Tada na scenu stupaju Matej Češkić i Radoš. Tricama vraćaju rezultatsku neizvjesnost (93:93) i samo dvije minute prije kraja sve se vratilo na početak.

Matej Češkić pogađa tricu za 96:93, zatim Hrkač slobodno bacanje za 97:93, a Češkić ubacuje još jednu tricu za 100:93. Utješni koševi Mikulića nisu pomogli gostima, a odličnu napadačku večer zaključio je i najbolji strijelac susreta Hrkač za konačnih i zasluženih 102:95.

Đakovčani su utakmicu dobili belišćanskim oružjem – tricama. Ukupno su ih ubacili 17 (Matej Češkić 7, Hrkač 6, Radoš 4), dok su Belišćani pogodili deset šuteva izvan linije (Goran Vidaković 3, Markota i Blažević po dvije, Mikulić, Nino i Toni Gradinjan po jednu). Hrkač se na kraju zaustavio na 37 ubačaja, Matej Češkić ih je imao 25, a Radoš 20. U gostujućim redovima najbolji Mikulić s 23 koša, Markota je ubacio 19, Preglej 15. (djakovo.hr/Crošarka)

Najbolji A2 Istok

U ostalim susretima osmog kola nije bilo veće rezultatske neizvjesnosti. Požega (Antun Čališ 31) je lako riješila fenjeraša Olimp 94:70, Vukovar (Boris Dugandžić 29) je zaključio utakmicu protiv Osječkog sokola u trećoj četvrtini kao i Borovo (Mihael Bekavac 21) u Županji.

Virovitica (Karlo Brezovečki 19) je u drugom poluvremenu pomalo neočekivano došla do visoke pobjede protiv Rekord Tima koji ni po rosteru ni po igri nije na razini prošle sezone. U utakmici van konkurencije Vinkovčani (Tomislav Kentržinski 22) su u posljednjim minutama slomili otpor mladih Brokera.