Američko prvenstvo: Portoriko i treći dan uvjerljiv

Okončan je i treći dan Američkog prvenstva u košarci. Portoriko je i dalje uvjerljiv te se nametnuo kao prvi favorit ovog natjecanja. Od ostalih rezultata valja istaknuti neočekivano visoki poraz Brazila od čak 29 razlike od reprezentacije Kanade.

Brazil – Kanada 62:91 (22:19; 34:44; 46:68)

Brazil: Silva 6, Luz 5, Neto 2, Taylor 3, Benite 8, Huertas 3, Garcia 10, Hettsheimer 6, Giovannoni 11, Torres 2, Felicio 2, Batista 4.
Kanada: Anderson 14, C. Joseph 28, D. Joseph, Nickholson 13, Cadougan, Shepherd, Rautins 12, Doornekamp 7, Heslip 3, Thompson 7, Kendall 7, Anthony.

Utakmica je započela vrlo izjednačeno. Obje su se ekipe smjenjivale u vodstvu do 17. minute kada Kanada radi seriju 11:0. Od tada na terenu je postojala samo jedna ekipa. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 34:44.

Kako su Kanađani završili drugu četvrtinu, tako su nastavili i u trećoj. Na krilima odličnog Cory Josepha do kraja utakmice samo povećavaju prednost da bi susret završili s maksimalnih 29 razlike. Spomenuti igrač je ubacio 28 poena, a Brazilce je predvodio Giovannoni s 11.

Meksiko – Paragvaj 87:65 (29:9; 50:25; 71:39)

Meksiko: Stoll 11, Harris 10, Martinez 3, Gutierrez 11, Ayon 14, Gonzalez, Alonzo 8, Meza 3, Hernandez 4, Mendez 17, Mata 6, Benitez.
Paragvaj: Ljubetich 2, Bareiro, Vallejos 2, Dose, Sanchez 15, Mellone 11, Peralta 6, Araujo 14, Fabio 11, Ortiz, Gonzalez, Lopez 4.

Od samog početka Meksiko se nametnuo kao bolja momčad i opravdao ulogu favorita. Prednost stečenu u prvoj četvrtini održavali su čitavu utakmicu. Meksički izbornik priliku je dao svim igračima, od kojih se deset upisalo u strijelce.

Pobjednike je predvodio Mendez sa 17 poena te kapetan Ayon s 14. U redovima Paragvaja Sanchez je ubacio 15.

Venecuela – Dominikanska Republika 70:65 (20:12; 38:28; 53:42)

Venecuela: Marriaga 5, Vargas 3, Guillen, Smith 19, Cubillan 12, Colmenares, Vargas 3, Bethelmy 6, Romero 4, Surce 3, Perez 11, Graterol 4.
Dominikanska Republika: Sosa 2, Fortuna, Coronado 11, Greer 2, Santana, Garcia 12, Feldeine 19, Vargas 4, Towns, Baez 7, Ramon, Martinez 8.

Utakmica između Venecuele i Dominikanske Republike bila je najzanimljivija trećeg dana prvenstva. Vodila je Venecuela tri četvrtine i kontrolirala rezultat, no u posljednjoj dionici se dogodilo opuštanje te Dominikanska Republika na krilima Feldeina sustiže prednost protivnika. Dvije i pol minute prije kraja na semaforu svijetli 62:62 i sve upućuje na preokret.

Ipak iznenađenje se nije dogodilo. Donta Smith bio je mirne ruke prilikom slobodnih bacanja i donosi zasluženu pobjedu svojoj momčadi. Konačni rezultat iznosi 70:65. Smith je za Venecuelu bio najefikasniji s 19 poena, a za suparnike isto toliko je ubacio Feldeine.

Portoriko – Urugvaj 93:69 (29:18; 52:32; 78:55)

Portoriko: Clemente, Barea 2, Holland 5, Arroyo 19, Rodriguez, Chaney 2, Ayuso 7, Sanchez 8, Villafane 3, Balkman 18, Galindo 19, Santiago 10.
Urugvaj: Cabot 3, Fitipaldo 5, Taboada 9, Calfani 14, Mazzarino, Vazquez 2, Garcia 17, Newsome 4, Bavosi, Wachsmann-Mallner, Izaguirre 8, Batista 7.

Portorikanci su i treći dan nastavili s izvrsnom igrom i polako, ali sigurno se nameću kao favoriti za osvajanje prvenstva. Danas su svladali slabašni Urugvaj i to poprilično uvjerljivo. Već na poluvremenu je bilo 20 razlike, a priliku su dobili svi igrači.

Njih deset se upisalo u listu strijelaca, a po 19 poena su ubacili Carlos Arroyo i Aleksander Galindo. Na drugoj strani Leonardo Garcia je bio najefikasniji ubacivši 17.