OI (Ž): Častan poraz Hrvatske, veliki preokret Rusije

Danas je otvoren ženski košarkaški turnir na Olimpijskim igrama u Londonu. Svoju prvu utakmicu na Igrama odigrale su hrvatske reprezentativke koje su tri četvrtine držale neizvjestan rezultat protiv najbolje ekipe turnira, Sjedinjenih Američkih Država. Veoma uzbudljivu utakmicu odigrale su reprezentacije Kanade i Rusije u kojoj je Rusija preokretom na kraju uspjela upisati pobjedu, dok je Turska bez ikakvih problema svladala reprezentaciju Angole.

Skupina A

Kina – Češka 66:57 (20:16, 16:13, 15:15, 15:13)

Kina: Ma Z. 16, Miao L. 12, Gao S. 10, Chein N. 10, Chen X. 8, Song X. 6, Li S. 3, Guan X. 1
Češka: Viteckova 14, Elhotova 13, Kulichova 9, Zrustova 7, Bartonova 6, Burgrova 4, Horkova 4

Na startu košarkaških nadmetanja na 30. Olimpijskim igrama u Londonu prvakinje Azije, ekipa Kine, pobijedile su svjetske viceprvakinje, ekipu Češke rezultatom 66:57.

Čehinje su povele rezultatom 2:0, a potom su vrlo dobre Kineskinje preko Gao S. i Ma Z. preuzele vodstvo i nisu ga ispuštale do kraja prve četvrtine u kojoj su konstantno koševima kažnjavale loš ulazak u igru Čehinja i prvu četvrtinu završile vodstvom 20:16. Drugu četvrtinu Čehinje su započele tricom Viteckove i smanjile na 21:19 te čak i izjednačile sredinom druge četvrtine na 24:24. No, Kineskinje se nisu predavale nego su i dalje koševima Ma Z. I Miao L. Završile poluvrijeme vodstvom 36:29.

Treću četvrtinu Kineskinje su opet vrlo dobro otvorile i koševima Chen N. Povele 38:29. Ova četvrtina završila je rezultatom 51:44. U posljednjoj četvrtini Čehinje su shvatile svu ozbiljnost situacije i željele nadoknaditi sedam poena prednosti pa su tricama Kulichove i Zrustove smanjile na 55:53. Nakon toga slijedi razdoblje od dva minuta kada niti jedna ekipa ne uspijeva postići koš. Tek Gao S 4:39 minuta do kraja pogađa za 57:53.

Pred kraj susreta Čehinje su stale, a Kineskinje nastavile pogađati preko Chen N., Ma Z. i Miao L. Te utakmicu privele kraju rezultatom 66:57. Kineskinje su zasluženo pobijedile svjetske viceprvakinje jer su imale i bolji skok i bolji šut.

Najefikasnija igračica utakmice je Kineskinja Ma Z. Sa 16 postignutih koševa dok je kod Čehinja 14 koševa postigla Viteckova.

Turska – Angola 72:50 (21:8, 14:17, 23:14, 14:11)

Turska: Palazoglu 13, Caglar 11, Hiolingsvorth 10, Ivegin 10, Dalgalar 8, Vardali 7, Yilmaz 6, Canitez 3, Tuncluer 2, Horasan 2
Angola: Mauricio 11, Guadalupe 9, Camufal 8, Vicente 5, Eusebio 4, Tomas 4, Filipe 3, Manuel 2, Felix 2, Jorge 2

Na njihovom prvom nastupu na Olimpijskim igrama, u dvoboju prvakinja Afrike, Angole, i srebrenih sa prošlog Europskog prvenstva, Turske, nije bilo neizvjesnosti. Turska je zabilježila uvjerljivu pobjedu od 22 koša razlike jer je u svim elementima košarkaške igre bila bolja. Već nakon prve četvrtine imale su prednost 21:8 te su turske košarkašice do kraja odradile utakmicu bez većih uzbuđenja.

Kod Turske su se posebno istaknule Palazoglu (13 koševa), Caglar (11) i naturalizirana Amerikanka Holingsvorth (10), a kod Angole najbolja je bila Mauricio (10).

SAD – Hrvatska 81:56 (11:4, 20:24, 22:19, 28:9)

Hrvatska: Mandir 3, Jelavić, Mišura, Karčić, Salopek, Vrsaljko 19, Ciglar 3, Lelas 2, Slišković, Mazić, Ivanković 7, Ivezić 22
SAD: Whalen 9, Augustus 2, Bird 5, Moore 4, Mccoughtry 13, Jones, Catchings 10, Cash 3, Taurasi 8, Fowles 2, Charles 14, Parker 11

Na prvom povijesnom nastupu Hrvatske ženske izabrane vrste pod vodstvom Stipe Bralića naše cure su odigrale sjajnu partiju i dobrano namučile višestruke olimpijske prvakinje reprezentaciju Sjedinjenih Američkih Država.

Na samom startu utakmice bila je vidljiva trema kod Hrvatica pa su svoj prvi koš postigle tek nakon osam minuta igre u prvoj četvrtini, da bi do kraja četvrtine zabile još jednom. Treba napomenuti da je sva četiri koša u prvoj četvrtini zabila Marija Vrsaljko. No ni Amerikanke nisu bile puno raspoloženije pa je na kraju prve četvrtine semafor pokazivao 7 razlike za njih.

No u drugoj četvrtini druga priča. Hrvatska se budi, trice počinju ulaziti i sve se na parketu mijenja. Luca Ivanković je zabila koš za hrvatsko vodstvo od 23:21. Tad se bude i naše protivnice i do kraja poluvremena se vodi izjednačena borba. Na veliki odmor se otišlo rezultatom 31:28 za SAD.

Treća četvrtina je donijela presliku druge. Napadački raspoložene i jedne i druge su vodile pravi mali rat pod koševima. Sredinom treće četvrtine semafor je opet pokazivao neriješen rezultat i kod Amerikanki se počelo paliti zvono za uzbunu. Do kraja četvrtine su uspjele napraviti šest poena prednosti.

U posljednju četvrtinu su Amerikanke krenule furiozno i serijom 9:2 u dvije minute otišle na trinaest poena prednosti i tu je bio kraj utakmice. Do kraja utakmice je ostalo rutinsko odrađivanje posla, ruke su se u potpunosti oslobodile kod naših protivnica i gledali smo izvanrednu košarku gdje je semafor na kraju utakmice pokazivao 81:56 za SAD.

Kod naših cura najbolje je odigrala Jelena Ivezić s 22 poena i Marija Vrsaljko s 19 postignutih poena. Kod Amerikanki bolje od ostalih su bile Charles 14, McCoughtry 13, Parker 11 i Catchings 10.

Poredak: SAD 1-0 (+25), Turska 1-0 (+22), Kina 1-0 (+9), Češka 0-1 (-9), Angola 0-1 (-22), Hrvatska 0-1 (-25)

Skupina B

Kanada – Rusija 53:58 (17:15, 13: 9, 13:13, 10:21)

Kanada: Smith 20, Thorburn 7, Pilypatis 5, T.Tatham 4, Ayim 4, Phillips 4, Achonwa 3, Murphy 3, Aubry 3
Rusija: Hammon 14, Danilochkina 10, Petrakova 9, Vieru 9, Osipova 6, Vodopyanova 3, Arteshina 2, Belyakova 2, Korstin 2, Grishaeva 1

Gotov je nevjerojatno kako je Kanada izgubila utakmicu protiv trostrukih olimpijskih pobjednica i aktualnih prvakinja Europe – Ruskinja. Do tri minute prije kraja utakmice su vodile protiv favorizirane Rusije i onda se odnekud pojavila Hammon i u finišu utakmice, za samo tri minute, srušila kanadske snove o mogućem velikom iznenađenju na startu košarkaških nadmetanja na Olimpijskim igrama u Londonu.

Ruskinje su odlično počele utakmicu i sve do minutu i pol prije kraja prve četvrtine ruske košarkašice su bile bolje i u rezultatskoj prednosti. Tada je tricom K. Smith dovela Canadu u vodstvo i od tada prednost nije ispuštala iz ruku. Tako je nastavljeno i u drugoj četvrtini pa je prvo poluvrijeme završilo rezultatom 30:24 za Canadu.

Ruskinje se bude u trećoj četvrtini i nakon prve dvije, koje su Kanađanke riješile u svoju korist, treća završava neriješeno 13:13, ali su u ukupnom rezultatu kanadske košarkašice još uvijek bile u prednosti 43:37.

Tada nastupa furiozni finiš Ruskinja. Prvo je Petrakova pogodila tricu, potom ubacila dvojku, iza nje Danilochkina također pogađa tricu i rezultat dovodi do neizvjesnosti – 50:48 za Kanadu tri minute i 26 sekundi do kraja.

Nakon time-outa što ga je zatražila kanadska trenerica McNeill Allison na scenu je stupila fantastična Hammon koja 2 minute i 39 sekunda prije kraja izjednačuje na 50:50. Potom Achonwa pogađa jedno slobodno bacanje i dovodi Canadu u vodstvo 51:50. Hammon uzvraća i dovodi Ruskinje u vodstvo 52:51. Sedamnaest sekundi prije kraja Hammon opet pogađa, postiže svoj 14 poen i Rusiju dovodi do rezultatske prednosti 56:51. K. Smith iz slobodnih bacanja ublažila je poraz (53:56) i za kraj Petrakova je s dva uspješna slobodna bacanja zapečatila ovu do kraja rezultatski neizvjesnu utakmicu na 58:53 za Rusiju.

Brazil – Francuska 58:73 (20:16, 14:18, 15:18, 9:21)

Brazil: Pinto 9, Costa 13, Ferreira, Rodrigues 2, Gustavo 7, Santos 9, Dantas 1, Souza 17
Francuska: Yacoubou 7, Miyem 8, Beikes 4, Gruda 3, Lawson-Wade 8, Dumerc 23, Gomis 6, Laborde 5, Godin 2, Ndongue 7

U predzadnjoj utakmici prvog dana Olimpijskog turnira u ženskoj košarci, susrele su se reprezentacije Brazila i Francuske. Kako smo i napisali u najavi, ovo je trebala biti najizjednačenija utakmica i do kraja treće četvrtine je to i bila. A tad je usljedio uragan Francuskinja.

Prva četvrtina susreta je protekla u laganom vodstvu Brazilki, koje su i dobile prvih deset minuta sa 20:16. U drugoj četvrtini ista priča, samo s obrnutim ulogama. Francuska se približavala, a Brazil trudio zadržati svoju prednost, što im na kraju nije pošlo za rukom – na poluvremenu je semafor pokazivao 34:34.

I onda u zadnjem dijelu utakmice francuski uragan u kojem je i prelomljena utakmica. Predvođene sa Yacoubu i Miyem ekipa Francuske ostavlja Brazilke na samo četriri postignuta poena u osam minuta igre (od ta četiri dva su bila iz slobodnih bacanja) i tad rade ključnu prednost od petnaest poena razlike (68:53). Do kraja susreta se ništa nije promjenilo i utakmica je na kraju završila rezultatom 73:58 za Francusku.

Najbolja u pobjedničlim redovima je bila Celine Dumerc sa 23 postignuta poena, dok je kod poraženih Erika Souza postigla 17 poena.

Australija – Velika Britanija 74:58 (16:11, 39:26, 57-42)

Australija: Jackson 18, Batkovic 12, Bishop 8, O’Hea 8, Richards 8, Harrower 5, Cambage 5, Screen 4, Snell 4, Jarry 2
Velika Britanija: Wanderwal 11, Leedham 11, Stafford10, Page 8, Stewart 8, Fagbenle 4, Handy 3, Butler 3

U zadnjoj utakmici dana nije bilo nikakvih iznenađenja, Australke su odigrale dovoljno da lagano poraze ekipu domaćina igara. Njihova pobjeda niti jednog trena nije dolazila u pitanje.

Prva četvrtina je proteka u laganom tonu gdje se igralo koš na koš do sedme minute utakmice. Tad Australke bacaju u veću brzinu i pokazuju da su kvalitetnija i bolja ekipa. Sredinom druge četvrtine serijom 18:0 polako prelamaju susret u svoju. Do kraja četvrtine su Britanke uspijele donekle ublažiti prednost i otići na veliki odmor rezultatom 39:26. Treba istaknuti odličnu Lauren Jackson koja je do poluvremena postigla 15 poena.

Do kraja utakmice se ništa nije mijenjalo, Australke su rutinski održavale svoju prednost i lagano i bez nervoze privele utakmicu kraju.

Poredak: Australija 1-0 (+16), Francuska 1-0 (+15), Rusija 1-0 (+5), Kanada 0-1 (-5), Brazil 0-1 (-15), V. Britanija 0-1 (-16)