OI (Ž): Častan poraz Hrvatske za kraj, velika pobjeda SAD-a

Danas će ženske reprezentacija odigrati posljednje utakmice po skupinama te će se danas četiri reprezentacije oprostiti od Olimpijskih igara, dok će ostalih osam nastaviti natjecanje u četvrtfinalu. Nažalost, među onima koje se opraštaju je i Hrvatska, koja će navečer odigrati utakmicu protiv jake Turske koja je izgubila samo od SAD-a. Češka je pobjedom nad Angolom osigurala prolaz u četvrtfinale.

Skupina A

Angola – Češka 47:82 (18:23, 25:40, 34:58)

Angola: Mauricio 18, Manuel 10, Tomas 9, Vicente 3, Camufal 3, Cardoso 2, Eusebio 1, Filipe 1
Češka: Zrustova 20, Viteckova 19, Bartakova 8, Horakova 7, Elhotova 6, Kulichova 6, Hanusova 4, Zohnova 4, Vesela 2, Bartonova 2, Burgrova 2 Peckova 2

Bio je to lakši trening za Čehinje koje su ovom pobjedom osigurale četvrto mjesto u A skupini i kao takve idu na Francuskinje iz B skupine koje su bez ijednog poraza osvojile prvo mjesto u B skupini. Ujedno su ovom pobjedom Češke okončane i nade Hrvatske da bi mogla proći u četvrtfinale.

Trener Češke Blazek Lubor dao je priliku svim curama, sve su poentirale, a najefikasnija je bila Michaela Zrustova s 20 koševa. Tridesetogodišnja Eva Viteckova postigla je 19 koševa, a kod Angole bolje od ostalih bile su Nacissela Mauricio s 18 koševa i Nadir Manuel koja je ostvarila double-double učinak (10 koševa i 11 skokova).

Ova utakmica Angole bila joj je i oproštajna od Olimpijskih igara u Londonu.

Kina – SAD 66:114 (28:31, 36:61, 48:94)

Kina: Chen N. 16, Song X. 15, Ma Z. 13, Gao S. 9, Chen X. 4, Zhao S. 3, Wei W. 3, Miao L. 2, Ji Y. 1
SAD: Taurasi 22, Mccoughtry 16, Charles 12, Moore 12, Whalen 10, Parker 10, Augustus 8, Bird 6, Jones 6, Fowles 6, Cash 4, Catchings 2

Kao što se i očekivalo reprezentativke SAD-a su stigle do još jedne uvjerljive pobjede na Olimpijskom turniru. Nove žrtve su bile reprezentativke Kine. Nakon izjednačene prve četvrtine Amerikanke ubacuju u brzinu više i do kraja poluvremena ostvaruju prednost od dvadeset i pet poena. U drugoj četvrtini su Kineskinje zabile samo osam poena dok su Amerikanke utrpale trideset.

Drugo poluvrijeme je bila preslika prvog. Amerikanke su nastavile trpati kineski koš i razlika je rasla iz minute u minutu do konačnog rezultata od 114:66.

Nakon ovakvog završetka susreta Amerikanke kao prve u skupini u četvrtfinalu idu na ekipu Kanade dok Kineskinje s osvojenim trećim mjestom u skupini u četvrtfinalu igraju protiv Australije.

Kod Amerikanki koje su imale šest dvocifrenih najbolja Taurasi s 22 poena dok je kod Kineskinja očekivano najefikasnija Nan Chen sa 16 poena.

Turska – Hrvatska 70:65 (20:24, 33:31, 41:58)

Turska: Hollingsworth 14, Tuncluer 11, Caglar 11, Yilmaz 10, Alben 8, Palazoglu 7, Horasan 6, Ivegin 2, Canitez 1
Hrvatska: Lelas 14, Jelavić 10, Ivezić 10, Mazić 8, Mandir 7, Slišković 6, Ivanković 6, Ciglar 3, Vrsaljko 1

U posljednjem susretu na ovogodišnjim Olimpijskim igrama reprezentativke Hrvatske su se još jednom pokazale u dobrom svijetlu. Pružile su odličan otpor favoriziranim Turkinjama i pokazale da su zasluženo nastupale na Igrama.

Od samog početka utakmice se vidjelo da bi to moglo biti napeto do kraja. Prednosti su se stalno izmjenjivale i niti jedna ekipa se nije mogla značajnije odvojiti. Prva četvrtina je protekla u napadački dobroj utakmici gdje su se naše cure malo bolje snašle i imale prednost od četiri poena nakon prvih deset minuta. Druga četvrtina je donijela potpunu suprotnost. U tih deset minuta Hrvatska postiže samo sedam koševa, dok Turska daje petnaest i na poluvrijeme se odlazi rezultatom 33:31 za Tursku.

Drugo poluvrijeme je počelo očajno po Hrvatsku. Turkinje su se počele odvajati dok izabranice Stipe Bralića nikako nisu uspjele naći odgovor na tursku napadačku igru. A kad bi Turkinje i promašile uhvatile bi skok u napadu i išle ponovo u realizaciju. Na kraju treće četvrtine semafor je pokazivao velikih plus sedamnaest za Turkinje. I tada u posljednjoj četvrtini Hrvatice se ponovno bude, šutevi počinju ulaziti i otvaramo četvrtinu serijom 10:0 u koju je danas odlična Mirna Mazić ugradila svojih šest poena. Na dvije i pol minute do kraja Iva Ciglar pogađa tricu za rezultat 62:60 za Tursku i tad su svi pomislili da je preokret moguć. No do kraja se igralo koš za koš i Turkinje nisu dozvolile nikakvo iznenađenje te su zasluženo slavile rezultatom 70:65. Turkinje su bile druge u ovoj skupini i u četvrtfinalu idu na trećeplasiranu ekipu iz skupine B Rusiju.

Hrvatska natjecanje završava na petom mjestu s ostvarenom jednom pobjedom. Kod Hrvatica danas najefikasnija Ana Lelas s 14 poena dok je kod Turkinja je Hollingsworth također postigla 14 poena i bila najefikasnija u svojoj ekipi.

Na kraju turnira za naše cure nam preostaje da čestitamo reprezentativkama Hrvatske i stručnom stožeru na povijesnom nastupu na Olimpijskim igrama i prvoj povijesnoj pobjedi ostvarenoj protiv Angole. Curama želimo puno uspjeha u daljnjoj reprezentativnoj i klupskoj karijeri te da ostvare još puno odlazaka na Olimpijske igre.

Poredak: SAD 5-0 (+183), Turska 4-1 (+27), Kina 3-2 (-17), Češka 2-3 (+14), Hrvatska 1-4 (-35), Angola 0-5 (-152)

Skupina B

Francuska – Rusija 65:54 (10:15, 25:21, 55:34)

Francuska: Dumerc 12, Gruda 9, Miyem 8, Laborde 7, Lawson-Wade 7, Yacoubeu 6, Gomis 5, Digbeu 3, Beikes 2, Lepron 2, Godin 2, Ndongue 2
Rusija: Belyakova 14, Hammon 8, Grishaeva 8, Vieru 8, Osipova 5, Zhedik 5, Petrakova 3, Danilochkina 3

Francuska je uspjela u derbiju B skupine pobijediti Rusiju i suvereno osvojiti prvo mjesto koje će joj iz skupine A donijeti lakše protivnice.

Prva četvrtina nije nagovještavala pobjedu Francuskinja jer su je Ruskinje riješile u svoju korist 15:10.

Međutim, početkom druge četvrtine situacija na terenu se promijenila, Francuskinje preuzimaju igru u svoje ruke i dobivaju taj dio utakmice 15:6.

Treća četvrtina bila je presudna za konačni ishod. Francuska je u furioznom tempu s 30:13 deklasirala Rusiju kojoj ni pobjeda u četvrtoj četvrtini od 20:10 nije ništa značila u konačnom porazu 54:65.

Sve igračice Francuske su se upisale u listu strijelaca ali je najefikasnija bila Dumerc (12 koševa), a kod Ruskinja Belyakova (14).

Kanada – Australija  63:72 (10:24, 22:35, 42:47)

Kanada: Smith 17, Gabriele 9, Thorburn 9, Pilypaitis 7, Achonwa 7, Tatham A. 6, Tatham T. 6, Ayim 2
Australija: Cambage 19, Smith 18, Snell 12, OHea 9, Jarry 6, Bishop 4, Batkovic 2, Macleod 2

Već na samom startu susreta Australke rade seriju od 12:0 i do kraja prve četvrtine predvođene odličnom Cambage koja je u prvih deset  minuta postigla jedanaest poena stvaraju zavidnu prednost. 24:10 je bio rezultat nakon prve četvrtine. Druga četvrtina protječe u mirnom tonu gdje se niti jedna niti druga ekipa nisu iskazale šuterskom preciznošću tako da se na odmor odlazi s plus trinaest za Australke.

Treća četvrtina donosi obrnutu sliku prve četvrtine. Kanađankama polazi sve za rukom dok Australkama jako malo toga je išlo od ruke. Prednost se topi i na kraju četvrtine je samo pet poena prednosti za Australiju. U posljednjoj četvrtini se vodila velika borba pod oba obruča no Kanađanke se nisu uspjele približiti na više od tri poena zaostatka (u 38. minuti rezultat je bio 62:59 za Australiju). Do kraja susreta Australija radi 10:4 i lagano privodi utakmicu kraju.

Konačan rezultat susreta bio je 72:63. Ovom pobjedom Australija je zadržala svoju drugu poziciju na tablici i iščekuje treću ekipu iz skupine A (najvjerojatnije Kina), dok su Kanađanke ostale četvrte i idu na SAD u četvrtfinalu.

U pobjedničkoj ekipi najbolja Cambage s 19 poena a njoj uz bok je odmah bila i kapetanica ekipe Jackson s 18 postignutih poena. U poraženoj ekipi najbolja Smith sa 17 poena.

Velika Britanija – Brazil 66:78 (19:19, 36:39, 53:64)

Velika Britanija: Stafford 15, Leedham 12, Page 11, Anderson 6, Stewart 6, Fagbenle 6, Collins 4, Handy 3, Butler 3
Brazil: Santos 16, Souza 16, Pinto 15, Rodrigues 8, Costa 7, Nascimento 6, Ferreira 4, Dantas 2, Colhado 2, Carcavalli 2

U posljednjem susretu grupne faze Olimpijskih igara u Londonu sastale su se ekipa domaćina Igara i Brazila. Cijelo prvo poluvrijeme je proteklo u izjednačenoj igri s obje strane. Niti jedna ekipa nije uspjela ostvariti neku osjetniju prednost i na kraju prvih dvadeset minuta semafor je pokazivao 39:36 za Brazilke.

U trećoj četvrtini Brazilke postaju agresivnije u obrani na što se Britanke ne snalaze najbolje i razlika polako raste u korist Brazila da bi na kraju četvrtine bilo jedanaest koševa prednosti u korist Brazilki. Do kraja susreta su Brazilke rutinski održale svoju prednost i mogle su početi slaviti svoju prvu pobjedu na ovogodišnjim Olimpijskim igrama. Konačan rezultat bio je 78:66.

Kod Britanki ponovno najbolja Stafford s 15 poena i 10 skokova, dok kod Brazilki Sanots i Souza su postigle po 16 poena.

Poredak: Francuska 5-0 (+37), Australija 4-1 (+31), Rusija 3-2 (+6), Kanada 2-3 (-4), Brazil 1-4 (-25), V. Britanija 0-5 (-45)