Cedevita slavila u Ljubljani u dvoboju euroligaša

U posljednjoj utakmici petog kola ABA lige derbi lige odigrala su dva euroligaša u Stožicama; snage su odmjerili slovenska Union Olimpija i hrvatska Cedevita. Nakon poraza u Euroligi, Olimpije od Fenera, i Cedevite od Milana, ova utakmica je za obje ekipe značila povratak na pobjedničke staze.

Pred nešto više od tisuću gledatelja Cedevita se bolje snašla na početku utakmice i čvrstom obranom i brzim kontrama došla do 9:2. Dobro je u tom periodu igrao bivši igrač Splita Luka Babić koji je postigao 6 poena. Olimpija se kao domaćinska momčad ekspresno vratila u igru, a najzaslužniji za to bio je Dylan Page koji je u vrlo kratkom roku postigao 4 lagana poena. Hendikep za domaćine bile su brze dvije osobne Baynesa koji je njihov prvi centar. Filipovski je bio primoran povući ga na klupu, a umjesto njega u igru je prvi puta ušao Alen Omić. U ovom susretu Omić se nije previše iskazao, a upravo je preko njega Miro Bilan dominirao te je susret završio na 20 poena. Dodatni impuls s klupe za Cedevitu je dao Mickael Gelabale koji je ove sezone ponajbolji igrač zagrebačkog sastava, a to je bio i danas.

Cijelo prvo poluvrijeme obilovalo je pogreškama, ali unatoč tome igrala se vrlo efikasna košarka. Na kraju prve četvrtine Cedevita je imala pet poena viška. U drugoj četvrtini na playu za goste je startao Vlado Ilijevski koji je preuzeo kreaciju svih napada Cedevite. Pokušavao je u tom periodu dosta i Wright, ali na pokušajima je i ostajalo. Nakon prve četvrtine u kojoj se igrala brza i atraktivna košarka, druga je izgledala pomalo monotono. Cedevita je prebrzo ušla u bonus no Olimpija to nije kaznila na pravi način. Gelabale je nastavio igrati dobro na oba kraja terena; posebno je dobar bio u obrani gdje je povremeno igrao krilnog centra, a povremeno beka. Četvrtina je završila 35:38 za Cedevitu, a zanimljiva činjenica je da nisu izveli niti jedno slobodno bacanje u prvom poluvremenu.

Uspavano je ušla Cedevita u nastavak utakmice i prve su poene zabili tek nakon nešto više od tri minute preko Wrighta. Nikako nisu mogli pronaći pravu igru nakon povratka iz svlačionice i samo ih je već spomenuti šuter držao iznad vode svojim koševima. Olimpija je prvi put u ovoj utakmici povela tek pred kraj treće četvrtine kada je Goran Suton napravio nesportski prekršaj nad Jakom Blažičem. Nakon toga Alen Omić hvata napadački skok i polaže za plus tri Olimpije što je bilo ujedino i njihovo najveće vodstvo na utakmici. Puno je Maljković rotirao i tražio pravu petorku; neobično malu minutažu imao je Lukša Andrić koji je proveo svega pet minuta na parketu. Pred kraj četvrtine proigrao je najbolji Cedevitin igrač u ovoj utakmici, Bilan, koji veže šest poena u nizu što je bilo dovoljno za samo plus jedan na ulasku u posljednju dionicu igre. Iako je ove godine jedan od najboljih Zmajčeka, večeras Klemen Prepelič nije bio u dobrom tonusu, ali upravo je on pokrenuo Olimpiju svojom tricom u posljednjoj četvrtini. Tricu vraća Ilijevski, a na drugoj strani svoje prve koševe postiže i Finac Sašu Salin.

Pred kraj utakmice važan skok-šut stavlja Gelabale i Cedevita odlazi na plus tri. Puno se toga promašilo pred sam završetak utakmice i mogli su gosti puno lakše do pobjede, ali kako to inače biva kad su naši sportaši u pitanju, nije moglo jednostavno. Činilo se da je sve gotovo kada je Wright stavio dva slobodna bacanja za plus pet, ali na drugoj strani Blažič postiže brzu tricu. Pet sekundi do kraja domaćini prave faul na Šuputu, ali on ostaje miran i pogađa oba slobodna bacanja za konačno rješenje svih dilema.

Cedevita u sljedećem kolu igra doma protiv Zadra dok Olimpija putuje u Bosnu na noge Igokei koja još uvijek ne zna za poraz.