Dobra partija Radoševića u porazu Rytasa

Nadmetanje u jakoj VTB ligi se nastavlja, a ovaj vikend odigrano je 8 utakmica 3. kola.  Od hrvatskih igrača nastupili su samo Krešo Lončar i Leon Radošević  koji je u porazu svog Rytasa odigrao vrlo dobru utakmicu.

Skupina A

U skupini A je odigrano 5 utakmica, a bilježimo 2 gostujuće te 3 domaće pobjede.

Ukrajinski  Azovmash je nakon neuvjerljivog starta i dva uzastopna poraza uspio ostvariti i prvu pobjedu protiv poljskog Turowa koji tako još nije okusio slast pobjede. Do pobjede 76:66 su ih predvodili  srpski igrači Tadija Dragičević i Miroslav Raduljica koji su u slavlje ugradili  16 poena i 5 skokova, odnosno 15 poena i 7 skokova. Kod gostiju je jedini raspoložen bio David Jackson koji je postigao 23 poena, dok je prošlogodišnji igrač Cedevite Ivan Opačak za 35 minuta provedenih na parketu imao učinak od 6 poena i 3 skoka.

Kazahstanska Astana je za sada najveće iznenađenje prvenstva. Naime, u Samari su uspjeli  svladati domaću Krasnye Kryliu sa 61:66 te tako ostvariti treću pobjedu u 4 utakmice. Za vrlo dobru momčad talijanskog stratega Mattea Boniciollia Branko Cvetković je zabio 14 poena, Jerry Johnson je dodao 13 uz 4 asista, a David Simon 12 uz 10 skokova. Domaćinima nije bilo dovoljno niti 21 poen  i 6 asista Aarona Milesa te 11 koševa i 13 skokova Nikite Balashova.

Spartak je u Kalevu upisao treću pobjedu. Svladali su domaću ekipu s 53:71. Iako je nakon prve četvrtine ekipa Jurija Zdovca bila u minusu od 9 poena, furioznom trećom četvrtinom koju su dobili 7:31 pokazali su nadmoć u kvaliteti i riješili utakmicu u svoju korist. Zdovc je rotirao svih 12 igrača, a najefikasniji su bili Loukas Mavrokefalidis i Joshua Carter s 12 poena. Kod domaćina je bolji od ostalih bio Gert Dorbek s 10 koševa i 7 skokova.

Khimki je na domaćem parketu upisao rutinsku pobjedu protiv Donetska. Već su na poluvremenu imali višak od 26 poena, a na kraju su gosti ipak uspjeli ublažiti poraz te je završilo 72:58. Vitaliy Fridzon je bilo najefikasniji igrač utakmice sa 16 poena, a Kelvin Rivers i James Augustine su za Khimki dodali po 12. Naš Krešo Lončar je za 12 minuta upisao  4 koša, 3 skoka, 1 osvojenu te 2 izgubljene lopte i jednu blokadu. Zoran Planinić nije nastupio zbog lakše ozljede zadobivene u susretu protiv Reala. Kod gostiju je Ramel Curry postigao  13, a po 10 su dodali Vojdan Stojanovski i Ivan Radenović.

L. Rytas je doživio i treći poraz u četiri utakmice. Bolji od njih su u Kazanu bili igrači Unicsa sa 74:68. Već je na poluvremenu na semaforu svijetlilo +21 za domaćine, a zahvaljujući posljednjoj četvrtini koju su dobili sa 16:32, igrači Rytasa su uspjeli ublažiti poraz. Kostas Kaimakoglou je za Unics postigao 18 uz 7 skokova, a Chuck Eidson je dodao 13. Marko Banić ponovno nije nastupio za UNICS. Kod Rytasa je 21 poen postigao prošlogodišnji Zvezdaš Nemanja Nedović, a naš Leon Radošević je zabio 13 (5/7 za dva, 3/8 slobodna bacanja) za 24 minute na parketu. Tome je pridodao 4 skoka, 2 izgubljene lopte, 2 blokade i čak 6 pretrpljenih prekršaja. Nekadašnji igrač Splita i Zadra Dejan Ivanov je također odigrao dobru partiju. Ostvario je učinak od  11 poena, 6 skokova  i  4 asista.

Skupina A, 3.kolo:

Azovmash – Turow 76:66
(Dragičević 16, Raduljica 15; Jackson 23, Micić, Žigeranović 10)

Krasnye Krylia – Astana 61:66
(Miles 21, Balashov  11; Cvetković  14, Johnson  13, Simon 12)

UNICS – L. Rytas 74:68
(Kaimakoglou  18, Eidson 13; Nedović 21, Radošević  13, Ivanov  11)

Khimki – Donetsk 72:58
(Fridzon  16, Rivers  12; Curry  13, Stojanovski, Radenović  10)

Kalev – Spartak 53:71
(Dorbek  10; Carter, Mavrokefalidis  12)

Skupina B

U skupini B odigrane su samo 3 utakmice, a bilježimo visoke pobjede Triumpha i Lokomotiva iz Kubana te gostujuće slavlje CSKA.

Moskovljani su slavili u Rigi sa 67:75 te nanijeli prvi ovosezonski poraz domaćinima. Do pobjede ih je predvodio trojac s po 13 poena – Miloš Teodosić (7 asista), Sonny Weems (5 asista, 5 skokova) i Nenad Krstić (7 skokova). Za  VEF Rigu je standardno najefikasniji bio E.J. Rowland s 19 poena uz 5 asista, dok je Kristaps Janicenoks postigao 15 poena.

Lokomotiv Kuban je na krilima Nicka Calathesa i Simasa Jasaitisa uspio ostvariti prvu ovosezonsku pobjedu. S 89:74 nadvisili su goste iz Minska. Već nakon prve četvrtine se vidjelo da će utakmica ići samo u jednom smjeru jer su domaćini imali prednost od +14. Calathes je u pobjedu ugradio 22 poena uz 8 asista i 7 skokova, dok je Jasaitis također odigrao vrhunsku utakmicu. Zabio je 20 koševa i dodao 9 skokova.

Triumph je u Rusiji sa visokih 89:52 razbio češki Nymburk. U redovima domaćina bilo je čak 5 dvoznamenkastih igrača, a najviše su postigli Tywain Mckee i Yuval Naimy, svaki po 15 poena. Kod gostiju nije bilo raspoloženih igrača, a jedini koji  su nešto pokazali su bili Michael Taylor (11 poena) i Adrian Abrams (10 poena).

Neptunas i Žalgiris naših Marka Popovića i Marija Delaša svoju će utakmicu trećeg kola odigrati 4. studenog, dok će Enisey i Nizhny Novgorod igrati 23.11.

Skupina B, 3.kolo:

VEF Riga – CSKA  67:75
(Rowland  19, Janicenoks  15; Krstić, Weems, Teodosić  13)

Lokomotiv Kuban – Tsmoki Minsk   89:74
(Calathes  22, Jasaitis 20; Kudrautsau 20, Smith 17)

Triumph – Nymburk 89:52
(McKee, Naimy  15; Taylor 11, Abrams  10)

Neptunas – Žalgiris  – bit će odigrano  4.11.

Enisey – Nizhny Novgorod   – bit će odigrano  23.11.

Hrvati u VTB ligi:

Krešimir Lončar (Khimki) – 12 minuta, 2/4 za dva, 3 skoka, 2 izg. lopte, 1 osvojena lopta, 1 blokada

Leon Radošević (L. Rytas) – 24 minute, 5/7 za dva, 3/8 slobodna bacanja, 4 skoka, 2 izg. lopte, 2 blokade, 6 pretpljenih prekršaja