Dvocifreni Hezonja, Žižiću minute

Samo dvojica hrvatskih igrača nastupila su sinoć u NBA ligi koja se bliži kraju regularne sezone. Mnogim ekipama ostala je još samo jedna utakmica, a predzadnji okršaj ove sezone imali su, između ostalog, Cleveland Cavaliersi i Orlando Magic u kojima nastupaju naši igrači.  I dok je na istoku već skoro pa sve riješeno, na zapadu vlada prava drama od sedmog do devetog mjesta gdje sve momčadi matematički još mogu ući u doigravanje. Tko će ispasti, a tko na kraju ući i što je najvjerojatnije ispasti već u prvoj rundi, vidjet ćemo u ova zadnja dva dana regularnog dijela. Isto tako i na dnu konferencija je vrlo zanimljivo budući da se već od prvog mjeseca sezone vode bitke oko draft izbora (ili skraćeno tankiranje), a znamo da je ovogodišnji draft jedan od boljih unazad nekoliko godina.

Cleveland Cavaliersima su za kraj sezone ostale dvije utakmice s New York Knicksima, jedna domaća i jedna gostujuća. Ova gostujuća odigrala se noćas i u njoj su gosti bez problema diktirali tempo i rezultat cijelih 48 minuta. Za ovaj dvoboj nisu mogli računati na Rodneyja Hooda zbog sitne ozlijede (u petorci ga je zamijenio iskusni Kyle Korver) međutim vratio im se nominalno startni razigravač George Hill. Knicksi pak odmaraju većinu igrača i priliku dobivaju oni koji nisu puno igrali ove sezone. Početak utakmice obilježio je Kevin Love s par spremljenih trica i tko drugi nego LeBron koji ima sve konce napada u svojim rukama. Domaćini se uspijevaju održati u utakmici budući da Cavsi ne mogu baš ništa obraniti. Osjetniju razliku rade tek ulaskom druge postave predvođene J.R. Smithom koji veže dvije trice i par lijepih asistencija za svoje suigrače, podsjećajući nas koliko je koristan J.R. kada je raspoložen. Na seriju Cavsa 10-0 Knicksi odgovaraju svojom serijom 7-0 i ponovnim ulaskom startera na parket imamo egal utakmicu. Da tako ne bi ostalo pobrinuo se LeBron s 9 poena vraćajući prednost Cavsima. Tako se na poluvrijeme otišlo rezultatom 49:61 za Cleveland. U drugom dijelu kada god bi se Knicksi malo približili Cleveland bi napravio niz vezanih trica i razlika bi postala dvoznamenkasta, Stoga je pobjeda otišla na stranu gostiju rezultatom 109:123. Cavsi su tim rezultatom osigurali četvrto mjesto istočne konferencije i prednost domaćeg terena u prvoj rundi doigravanja. Vjerojatni protivnici su im Indiana Pacersi našeg Bojana Bogdanovića kojima će Cavsi biti teška, ali ne i nemoguća misija. Najbolji u njihovim redovima bili su već spomenuti Kevin Love s 28 poena i 5 skokova i James s 26 poena 6 skokova i 11 asistencija. Ante Žižić ušao je pred kraj utakmice zabivši 2 poena nakon lijepo odigranog pick’n rolla. Dojam je da je mogao dobiti i više minuta, a rezultat bi ionako bio na strani gostiju. Što se Knicksa tiče oni su daleko od doigravanja te su se s dvadeset i osam pobjeda pozicionirali na jedanaestom mjestu istoka. Ostaje im još razvijati mlade igrače i čekati koju će poziciju na draftu dobiti. Dobru utakmicu odigrao je njihov rookie i osmi izbor prošlogodišnjeg drafta, devetnaestogodišnji Frank Ntilikina zabivši 17 poena uz 6 skokova i 5 asistencija, a pridružio mu se Michael Beasley s 20 poena. Zadnju utakmicu sezone ove dvije ekipe igraju za dva dana u Clevelandu.

Nakon New Yorka selimo se malo zapadnije, ali ipak ostajemo u istočnoj konferenciji. Domaćin druge utakmice koju ćemo ispratiti danas jest Milwaukee, a u goste im dolazi ekipa Orlando Magica. Bucksima eventualna pobjeda donosi šesto mjesto konferencije i ako tako ostanu u prvoj rundi dočekuju 76erse našeg Daria Šarića. Zbog problema s gležnjem odlučili su odmoriti Giannisa Antetokounmpoa za doigravanje, ali im se vratio prošlogodišnji rookie godine Malcom Brogdon nakon što je zadnju utakmicu odigrao 1. veljače. Gosti iz Orlanda su bez ikakvog rezultatskog pritiska došli na ovaj dvoboj, a eventualnim porazom pali bi na samo dno istoka. I njih muče manji problemi s ozljedama no ionako u ovom trenutku im vjerojatno više nije ni važno. Dobra vijest je bila ta da je Mario Hezonja utakmicu započeo u startnoj petorci kao trojka čuvajući Middletona u obrambenom dijelu. Prvo poluvrijeme proteklo je u uspavanom tonu gdje se Bucksi nisu uspjeli znatnije odvojiti, dapače bilo je perioda kada je Orlando vodio. Dobro su odigrali drugu četvrtinu, dozvolivši domaćinima samo 14 poena. Kao i cijele sezone Bucksima je problem klupa i njezina dubina te je upravo u tim periodima Magic došao do vodstva. Ponovnim ulaskom Erica Bledsoa stvari sjedaju na svoje mjesto i domaći na poluvremenu imaju minimalnu prednost 45:42. U trećoj četvrtini obje ekipe malo podižu tempo i igra se puno brže s većim brojem posjeda, a ujedno i poena. Sjajni duo Bledsoe – Middleton drži Milwaukee iznad vode kažnjavajući svaki manji propust Orlandove obrane. Vrlo dobru rolu s klupe odigrao je Shabazz Muhammad zabivši ukupno 22 poena (najviše na utakmici) uglavnom iz spot up-a ili igrom leđima u low postu. Magic je i dalje u igri zahvaljujući prvenstveno crnogorskom centru Nikoli Vučeviću koji je odigrao vrlo dobru svestranu utakmicu (17 poena, 10 skokova i 7 dodavanja). Tako se u posljednju četvrtinu ušlo sa sedam poena prednosti za domaćine. Tu je priči o uzbudljivoj završnici nažalost kraj budući da Muhammad, Jabari Parker i društvo rade seriju 8:0 i odlaze na 14 poena prednosti 86:72. Do kraja nije bilo uzbuđenja i konačni rezultat glasio je 102:86 za Milwaukee. Mario Hezonja je sveukupno gledajući odigrao ispodprosječnu utakmicu dosta se mučeći s tricom ali i u obrambenom djelu, gdje je djelovao dosta bezvoljno što kod rotacija što kod individualne obrane jedan na jedan. U 30 minuta upisao je 12 poena (šut 5/12, slobodna 2/2, trica 0/6) uz 4 skoka i 5 asistencija, po 1 ukradenu i izgubljenu loptu. Najbolji kod Orlanda bio je već spomenuti Vučević dok su Buckse predvodili Bledsoe s triple-double učinkom od 20 poena 12 skokova i 11 asistencija, gore spomenuti Muhammad i Middleton s 18 poena, 7 skokova, 6 asistencija i 3 ukradene lopte. Milwaukee iduću utakmicu igra baš protiv mogućih suparnika u doigravanju 76ersa dok će Orlando za kraj ugostiti Washington Wizardse.