Euroliga: Odličan nastup Bogdanovića, skromni Barać, Planinić i Simon

Puno teže nego što govori krajnji rezultat turski Fenerbahče došao je do pobjede protiv ukrajinske momčadi, ekipe Budivelnika, a ruski je Lokomotiv u debitantskom nastupu slavio na vrućem terenu u Beogradu.

Budivelnik Kiev – Fenerbahče Ulker 84:102 (15:18; 43:41; 77:71)

D. Lavrinović 21 p,  Ahearn 16 p, Strelienks 14 p; Bogdanović 21 p, Preldžić 14 p, Mahmutolgu 12 p, Kleiza 12 p

U prvom poluvremenu gledali smo izjednačenu košarku, s velikim brojem lijepih, izrađenih akcija i uz visok postotak šuta s obje strane. Predvođeni odličnim Darijusom Lavrinovićem domaći su na terenu izgledali kao ravnopravna ekipa, a učinkovitim su akcijama dovodili do ludila trofejnog trenera Željka Obradovića.

U trećem je periodu ukrajinski predstavnik odigrao košarku iz udžbenika i na trenutke djelovao kao da igra u transu te kako će ih biti teško zaustaviti. Sa sedam minuta do kraja susreta i plus četiri na kontu domaćeg sastava utakmica je krenula u totalno drugačijem smjeru. Furioznom serijom 27:5 gosti su priveli utakmicu ka mirnome kraju, prije svega odličnom obranom i laganim poenima na drugome kraju terena.

Jedan od istaknutijih igrača ovog dvoboja bio je hrvatski reprezentativac Bojan Bogdeanović, koji je već u ovom susretu pokazao kako će i u ovoj sezoni biti jedan od nositelja momčadi. Za 33 minute na terenu Bojan je postigao 21 poen i tome dodao 4 skoka. Odlično je šutirao iz igre, a uspio je iznuditi pet osobnih pogrešaka svojih čuvara.

Odličnu partiju iza sebe ima i Emir Prelidžić s 14 poena, 5 skokova i 7 asistencija. Kod domaće ekipe najviše je pokazao D. Lavrinović s 21 poenom i uz 4 skoka. Luka Žorić ubacio je 10 poena za 12 minuta igre.

Crvena Zvezda Telekom – Lokomotiv Kuban 84:87 (20:30; 42:38; 59:58)

Schilb 17 p, 8 sk, 6 as, Nelson 14 p, Radenović 14 p; Williams 23 p, 7 sk, Hendrix 19 p, 9 sk

U svom premijernom euroligaškom nastupu prošlogodišnji pobjednici Eurocupa, košarkaši ruskog Lokomotiva iz Krasnodara, pred gotovo 20 tisuća vatrenih navijača u beogradskoj su Kombank Areni sa 84:87 savladali Crvenu Zvezdu.

Gosti su odlično ušli u susret, a njihovu dvoznamenkastu prednost s kraja prve četvrtine (20:30) Crveno-beli su nadoknadili u nastavku i u drugo poluvrijeme ušli s prednošću 42:38. Zvezdaši su se zadržali u minimalnom vodstvu i nakon sljedećih deset minuta, a početkom posljednje dionice gosti predvođeni Marcusom Williamsom i Simasom Jasaitisem rade seriju 13:1 za novo dvoznamenkasto vodstvo (63:75) četiri minute prije kraja. Domaćin se tada ponovno budi i stiže na 80:82, ali Williams ubacuje pet od šest slobodnih bacanja u zadnjih 13 sekundi za konačnih 84:87 u korist gostiju.

Williams je predvodio napad ruske momčadi sa 23 poena, a tome je dodao sedam skokova, a prvi u pratnji bio je Richard Hendrix s 19 koševa i devet skokova. Kruno Simon odigrao je 19 minuta, te za to vrijeme zabilježio četiri koša i jednu ukradenu loptu. Kod Crvene Zvezde, koja se vratila u ovo natjecanje prvi puta nakon 2000. godine, najviše se istaknuo Blake Schilb sa lijepim all-round učinkom od 17 koševa, sedam skokova i šest dodavanja.

Anadolu Efes – EA7 Emporio Armani Milano 87:67 (25:17; 42:35; 66:52)

Hopson 22 p, Savanović 22 p; Langford 20 p, Gentile 19 p

U utakmici u kojoj gosti iz Milana nisu imali niti jedno vodstvo, Anadolu Efes je s uvjerljivih 87:67 otvorio novu sezonu Eurolige i isprao gorak okus lošeg ulaska u tursko prvenstvo.

Prvo poluvrijeme bilo je donekle neizvjesno, ali tek jedno izjednačenje 27:27 u 13. minuti nije bilo dovoljno gostima iz prijestolnice mode da na odmor odu s manje od sedam koševa zaostatka (42:35). U nastavku su domaćini na krilima Duška Savanovića u 37. minuti otišli na prvu dvoznamenkastu prednost, koju su do kraja susreta još samo povećali na konačnih 87:67.

Upravo je Savanović sa Scottyem Hopsonom predvodio tursku momčad s 22 ubačaja, dok hrvatski dvojac nije ostvario zapaženu ulogu. Stanko Barać ubacio je dva poena i uhvatio tri skoka za 14 minuta provedenih na parketu, dok je Zoran Planinić za šest minuta više ubacio isti broj poena i također tri puta uspješno skočio, a tome je pridodao i tri asista i jednu osvojenu loptu. Kod gostiju su se istaknuli Keith Langford s 20 poena i Alessandro Gentile s jednim manje.