Euroliga: Draper donio pobjedu Efesu, pobjede svih favorita

Drugi krug Eurolige donio nam je drugo kolo po rasporedu, a u njemu smo vidjeli vrlo dobru košarku i solidne predstave nekoliko hrvatskih košarkaša, dok su neki od njih odigrali ispod očekivane razine. Najatraktivnija utakmica odigrana je u Moskvi, najgušće je bilo u Istanbulu i Barceloni, a najuvjerljiviji su bili košarkaši Olympiacosa.

Skupina E

Maccabi iz Tel Aviva sjajnom je dionicom u završnici treće i početkom posljednje četvrtine slomio Crvenu Zvezdu i stigao do prve pobjede u drugom krugu. U tom su periodu napravili seriju 14:3  i od minimalnog vodstva 49:48 stigli do sigurnih 63:52, a istih +11 svijetlilo je na semaforu i na kraju susreta (78:67). Brian Randle predvodio je domaćine s 18 poena, jednako koliko je za beogradsku momčad ubacio Nikola Kalinić.

Dobru formu košarkaši madridskog Reala potvrdili su domaćom pobjedom nad Galatasarayem. Gosti iz Istanbula dobro su se držali u prvih deset minuta, a tricom Zorana Ercega u 11. su minuti posljednji puta vodili na utakmici (25:27), da bi igrači Kraljevskog kluba uzvratili serijom 18:3 i već u prvom poluvremenu odveli utakmicu u mirnije vode. Rezultatska se razlika više nije spuštala na jednu znamenku, a konačan je rezultat 93:78. Sjajnu utakmicu odigrao je u sastavu domaćina Felipe Reyes, koji je ubilježio double-double učinak od 22 koša i 11 skokova, a kod gostiju je najbolji sa 17 poena bio Erceg.

Žalgiris je protiv berlinske ALBA-e obranio domaći teren i slavio sa 75:62. Litavski je sastav bio bolji tokom čitavog susreta, ali tek su u posljednjoj četvrtini stigli do sigurnijeg vodstva i potvrde pobjede. Na koncu je James Anderson za Zelene ubacio 16 koševa, isto koliko i kod gostiju Jamel McLean. Marko Banić u porazu je sudjelovao sa 12 koševa, četiri skoka i jednom blokadom, dok Leona Radoševića zbog ozljede nije bilo u sastavu Berlinčana.

Barcelona je sa 80:76 bila bolja od Panathinaikosa u utakmici u kojoj su gosti u prvoj (6:16), a domaćini u trećoj četvrtini (54:44) imali dvoznamenkastu prednost. Na kraju je ipak došlo do neizvjesne završnice, a Barci je pobjedu donio Justin Doellman košem i pogođenim dodatnim slobodnim bacanjem 57 sekundi prije kraja. Marcelinho Huertas predvodio je domaćine s 22 ubačaja, Mario Hezonja za samo je 13 minuta ubacio 11 poena uz po jedan skok, asistenciju i osvojenu loptu, a Ante Tomić dodao je devet koševa, šest skokova, dva asista i blokadu. Kod gostiju je 16 poena ubacio DeMarcus Nelson.

Maccabi Tel Aviv – Crvena Zvezda 78:67 (Randle 16 p, 9 sk, Schortsanitis 15 p; Kalinić 18 p)

Real Madrid – Galatasaray 93:78 (Reyes 22 p, 11 sk, Fernandez 15 p; Erceg 17 p)

Žalgiris – ALBA Berlin 75:62 (Anderson 16 p, 6 sk, Jankunas 14 p, 6 sk; McLean 16 p)

Barcelona – Panathinaikos 80:70 (Huertas 22 p; Nelson 16 p)

Skupina F

Sjajna utakmica odigrana je u Moskvi, gdje je domaći CSKA sa 99:90 bio bolji od Laboral Kutxe. Pobjeda domaćeg sastava od početka susreta nije dolazila u pitanje, ali 22 ubačene trice, 39 asistencija te pregršt atraktivnih asistencija, blokada i zakucavanja na ovoj utakmici ono je što privlači publiku u dvoranu. Na koncu Sonny Weems 22 poena za domaće, a u baskijskom sastavu je 19 koševa ubacio bivši igrač Zagreba Mike James.

Olympiacos je uvjerljivo slavio protiv Armani Milana, ali prvo nam poluvrijeme nije dalo naslutiti kakav ćemo rezultat vidjeti na kraju susreta. Gosti iz Milana u prvih su 20 minuta igrali vrlo dobru košarku, u nekoliko navrata bili i u vodstvu, a na veliki su odmor otišli sa samo četiri poena zaostatka (39:35). Olympiacos je nastavio s napadački solidnom igrom i u drugom poluvremenu, dok su gosti potpuno raspali i u drugih 20 minuta ubacili svega 23 poena. U konačnih je 81:58 hrvatski reprezentativac Oliver Lafayette ugradio 13 koševa te po tri skoka i asistencije, dok je kod Šminkera jedini dvoznamenkasti igrač s 12 poena bio Alessandro Gentile.

Važnu pobjedu su na krilima sjajnog Andrewa Goudelocka upisali košarkaši Fenerbahcea na gostovanju kod Nizhny Novgoroda. Turska je momčad slavila sa 60:78 uz 22 poena sjajnog Amerikanca, te četiri koša i jednim skokom našeg Luke Žorića. Kod domaćina je 16 poena ubacio Terence Kinsey.

Večeras odlični Dontaye Draper donio je Anadolu Efesu pobjedu nad Unicajom. Njegovih pet poena u završnici i ključna trica u posljednjim trenucima donijeli su turskom sastavu pobjedu 74:70 nad opasnom španjolskom momčadi. Amerikanac s hrvatskom putovnicom utakmicu je završio s 13 poena, pet skokova, šest asistencija, tri krađe i blokadom, a Dario Šarić dodao je pet poena, tri skoka, dva dodavanja i jednu ukradenu loptu. Kod gostiju su po  ubacili Vladimir Golubović i Mindaugas Kuzminskas.

CSKA Moscow – Laboral Kutxa 99:90 (Weems 22 p, 8 sk, Teodosić 18 p; James 19 p)

Olympiacos – Armani Milano 81:58 (Lafayette 13 p, Petway 13 p; Gentile 12 p)

Nizhny Novgorod – Fenerbahce 60:78 (Kinsey 16 p; Goudelock 23 p, Bogdanović 17 p)

Anadolu Efes – Unicaja Malaga 74:70 (Janning 17 p; Golubocić 10 p, Kuzminskas 10 p)