Euroliga: Olympiacos stotkom do obrane naslova

Grčki Olympiacos pobjednik je Eurolige u sezoni 2012/13 čime je prvi puta nakon Maccabija iz 2004. i 2005. godine jedna ekipa obranila naslov prvaka. Pirejci su u finalu odigrali tri vrlo dobre četvrtine i time anulirali veliki zaostatak iz prvih 10 minuta te na koncu sa 100:88 slavili pored madridskog Reala.

[rezultat id=546]

Madriđani su predvođeni Rudyem Fernandezom i Sergiom Llullom u napadu sjajno ušli u susret i već na polovici četvrtine imali dvoznamenkastu prednost (7:17). Ovaj bekovski par nastavio je u dobrom ritmu do kraja četvrtine, a s četiri blokade u prvih sedam minuta na parketu istaknuo se Mirza Begić, pa bolje od 10:27 nakon prvih deset minuta branitelji naslova ni nisu mogli.

Drugu četvrtinu tricom otvara Pero Antić i time pokreće 12:2 seriju kojom se igrači trenera Giorgosa Bartzokasa približili na -7. Igralo se tada koš na koš, a Madriđane je u prednosti držao probuđeni Sergio Rodriguez sa šest uzastopnih koševa čime je Real zadržao prednost i s 41:37 otišao na veliki odmor.

A tada na red dolazi ovosezonski MVP Vassilis Spanoulis, koji nakon što je promašio svih pet šuteva u prvom, drugo poluvrijeme otvara s tri uzastopne trice i dovodi Olympiacos u vodstvo 48:45, a dvoranu većinom popunjenu navijačima crveno-bijelih baca u trans. Real se pribrao i tri minute prije kraja četvrtine tricom Fernandeza ponovno vodi (55:56), ali ispalo je da je to bilo njihovo posljednje vodstvo na utakmici.

U posljednjih deset minuta ušlo se rezultatom 61:61, a napetost je trajala do 33. minute nakon koje u razmaku od samo 120 sekundi Grci rade seriju 15:4 kojom odlaze na velikih 85:71 i time konačno prelamaju susret u svoju korist. Do kraja susreta Fernandez je u svom dobro poznatom stilu pokušao u nekoliko navrata izazvati incidentnu situaciju, ali košarkaši Olympiacosa bili su hladne glave i mirne ruke s crte slobodnih bacanja s kojeg su ubacili deset od 15 svojih preostalih poena i mirno priveli susret kraju.

Pirejce je do obrane naslova poveo Spanoulis koji je sva svoja 22 koša ubacio u drugom poluvremenu, dok je Acie Law susret završio s 20 poena i po pet skokova i asista. U momčadi Reala, koja na naslov europskog prvaka čeka od 1995. godine, Fernandez je susret završio s 21 poenom, Rodriguez je dodao 17, a Llull 14. Potencijalni hrvatski reprezentativac Dontaye Draper u velikom finalu nastupio je pet minuta bez pozitivnog učinka.